SAP reportuje předběžná čísla za 4Q i výhled, věří cloudovým službám

14:41 | E V | Diskuze

Německý softwarový gigant SAP zveřejnil předběžné výsledky i výhled na letošní rok.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Pokus společnosti SAP převést zákazníky k využívání cloudových služeb jeví známky úspěchu, avšak společnost nadále upozorňuje, že koronavirová pandemie může dopadnout na firemní tržby.

 

Výhled na rok 2021

Ve čtvrtečním prohlášení SAP uvádí, že výnosy z cloudových služeb a softwaru dosáhnou výše až 23,8 mld. EUR při konstantních měnových kurzech. Výnosy z cloudových služeb by měly podle odhadů společnosti dosáhnout 9,1 až 9,5 mld. EUR, jedná se o meziroční nárůst o 13 až 18 %. Provozní zisk by podle odhadů společnosti mohl dosáhnout až 8,2 mld. EUR, spodní hranici společnost uvádí na 7,8 mld. EUR. Jedná se o meziroční pokles o 1 % až 6 %. Výhled počítá s tím, že krize způsobená pandemií Covid-19 bude ve druhé polovině roku s nastupující globální vakcinací ustupovat.

SAP se již roky u svých klientů pokouší o převedení dat ze serverů v počítačích na cloudová úložiště na internetu. Cílem momentálního CEO Christiana Kleina je vytvořit software, zatímco jeho předchůdci spoléhali na akvizice. Společnost zaznamenala nejisté výsledky této modernizace a v minulém roce dvakrát varovala, že pandemie může bránit dohodám s klienty.

Nejvýraznější propad cen akcií společnosti SAP od roku 1999 se udál v listopadu minulého roku, kdy společnost oznámila, že musí odložit nastavené cíle týkající se výnosů o jeden nebo dva roky.

Analytik z Bloomberg Inteligence Anurag Rana uvedl, že poslední zveřejněné výsledky poukazují na lehké zlepšení v prodejích nových licencí. Stále je však brzy nazývat toto obratem, uvedl dále Rana. Tržby z cloudových služeb a tržby z prodeje licencí předčily očekávání samotné firmy na kontinentech Severní Ameriky i Evropy.

 

Předběžné výsledky za 4Q roku 2020

Kompletní finální výsledky za 4Q i celý rok 2020 zveřejní společnost 29. ledna.

Dle předběžných čísel poklesly celkové výnosy meziročně o 6 % na 7,54 mld. EUR, což je číslo téměř v souladu s průměrnými odhady analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Výnosy z cloudových služeb a softwaru činí ve 4Q 6,58 mld. EUR, meziročně o 4 % méně. Výnosy z cloudových služeb dosáhly 2,04 mld. EUR, jedná o 8% meziroční zlepšení. Meziroční pokles výnosů z prodejů softwarových licencí činí 15 % na 1,7 mld. EUR.

Provozní zisk poklesl meziročně o 3 % na 2,77 mld. EUR.

Společnost zopakovala, že v příštích dvou letech očekává omezený růst a zlepšení marže a odsouvá vytyčené cíle na rok 2025. Analytik banky Berenberg Andrew DeGasperi uvedl, že poptávka po softwaru Qualtrics, který společnost plánuje uvést v tomto roce, byla silná. Tento software slouží k průzkumu spokojenosti zákazníků.

 

Zdroj: SAP, Bloomberg

Zdroj:Michal Fric, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Měsíčník finančních trhů – Únor 2021

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji české ekonomiky v roce 2020 (data o HDP)

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 2.3.2021

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 2.3.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Eurohold plánuje navýšení kapitálu až o 100 mil. EUR za účelem koupě aktiv skupiny ČEZ

Ilustrativní obrázek

Aktuální opatření vlády - vyjádření Asociace komunikačních agentur (AKA ČR)

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza mírně v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie dnes převážně klesaly

Ilustrativní obrázek

Krize proměnila kancelářský trh

Ilustrativní obrázek

Německý DAX posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.