Šance na růst sazeb mírně poklesly, koruna zpět nad 25,60 CZK/EUR

08:28 | fa ra | Diskuze

Úterý přinese prosincový ZEW index měřící očekávání finančních investorů ohledně německé ekonomiky. Ta má podle jiných ukazatelů našlápnuto vykázat i v závěru roku slušné tempo růstu. Hlavní zpráva týdne, rozhodnutí Fedu, ale přijde až zítra večer středoevropského času.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

V Česku je dnes je kalendář ekonomických dat prázdný. Do čtvrtka, kdy začíná mediální karanténa, se ale můžeme dočkat dalších vyjádření členů bankovní rady ČNB.

Očekávání investorů ohledně německé ekonomiky se sníží

ZEW index měřící očekávání investorů a finančních trhů ohledně německé ekonomiky by měl v prosinci mírně poklesnout kvůli mírně horší situaci na akciových trzích. I tak ale zůstávají vyhlídky pro Německo velmi dobré, na což ukazují indikátory z reálné ekonomiky.

Euro proti dolaru na dvoutýdenním minimu

Euro včera proti dolaru posílilo o zhruba třetinu procenta, když přerušilo týdenní šňůru ztrát. Žádných důležitých dat jsme se včera nedočkali. Obchodníci se nicméně připravují na dnes zahajované zasedání Fedu, které by mělo vyvrcholit zítra zvýšením úrokových sazeb.

Jádrová inflace v Polsku zaostává za celkovou

Zatímco listopadový růst celého polského indexu spotřebitelských cen byl včera potvrzen na 2,5 % y/y (a dosáhl tak cíle), dnešní údaje o jádrové inflace ukážou, že centrální banka nemusí se zvyšováním sazeb nijak spěchat. Růst jádrových cen by totiž měl dosáhnout jen 1 % y/y. A celková inflace by měla v následujících zpomalovat kvůli efektu vyšší statistické základny. Prvního kroku ke zpřísnění měnových podmínek v Polsku bychom se tak měli dočkat až v polovině příštího roku.

Nižší šance na růst úrokových sazeb ČNB oslabily korunu

Koruna na začátku týdne proti euru ztratila třetinu procenta. Kurz CZK/EUR se během pondělního obchodování posunul zpět nad úroveň 25,60. Kolem páté hodiny se pohyboval dokonce na 25,63 CZK/EUR. Některé investory pravděpodobně zklamala listopadová spotřebitelská inflace. Cenový růst dosáhl meziročně 2,6 % v souladu s naším výhledem i prognózou ČNB, tržní konsenzus ale předpokládal o desetinu procenta vyšší růst. Co se může zdát jako malý rozdíl, mohlo ovlivnit náladu na trhu. Ani poslední důležitý indikátor před zasedáním ČNB příští týden tak nepřekonal odhad centrální banky. To dále podporuje náš výhled, že bankovní rada příští čtvrtek sazby nezvýší. A právě nižší šance na růst úrokových sazeb, a zároveň pokračující nepříznivý efekt konce roku (zavírání korunových pozic finančními investory) zřejmě stojí za pondělním oslabením české měny. Na konci roku nadále předpokládáme kurz CZK/EUR na úrovni 25,70. V příštím roce by měla koruna posílit na 24,70 CZK/EUR.

Nedařilo se ani ostatním středoevropským měnám. Zlotý a forint oslabily vůči euru také zhruba o třetinu procenta.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 28.1.2020

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 27.1.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 23.1.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 21.1.2020

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 20.1.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 15.1.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX na nule

Ilustrativní obrázek

Indexy v asijsko-pacifickém regionu v návaznosti na obavy z koronaviru oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí, nejvíce Lufthansa

Ilustrativní obrázek

Většina asijských trhů zavřená, futures na čínský index -5 % kvůli obavám z koronaviru

Ilustrativní obrázek

Německý open na zelené vlně

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie v prázdninovém módu bez výraznějších pohybů

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.