Samořízená auta skýtají nové investiční příležitosti

12:29 | Ne Ro | Diskuze

Důsledkem posunu ve vývoji samořízených vozidel se telekomunikační společnosti začínají poohlížet po zjednodušení poskytování svých patentovaných technologií automobilovému průmyslu.

Foto: nuTonomy

Samořízená auta budou odkázána na pokročilé počítačové technologie, které jim umožní bezchybné spojení s jinými auty a zařízeními v dosahu. To však zároveň i znamená, že budou výrobci těchto počítačových technologií logicky požadovat autorské honoráře za jejich používání, stejně tak jako za patenty. Technologie a související patenty zabudované do samořízených vozidel tedy skýtají nové investiční příležitosti.

Dotčenou technologii použitou v samořízených vozidlech lze přirovnat k chytrému telefonu, který se propojí s bluetooth rozhraním vašeho auta, pakliže si skrze reproduktory auta hodláte pustit hudbu v telefonu uloženou. Aby jste si však hudbu z telefonu tímto způsobem mohli v autě spustit, je k tomu zapotřebí licenční ujednání mezi výrobcem konkrétního auta a telefonními společnostmi. Mnoho automobilových výrobců v současnosti vyvíjí svá vlastní samořízená vozidla, což však s sebou přináší i nutnost zabudovat do vozidel mnohdy unikátní technologie, nabízené jinými společnostmi. Dnešní doba je holt vystavena na zdlouhavých patentních ujednáních, která až na výjimky nikdo do konce nepřečte. Nové a nové patenty jsou vytvářeny pro každý nový model auta, telefonu atd. Není proto divu, že nový typ aut prošpikovaných počítačovými technologiemi přináší automobilkám ošklivý bolehlav.

Aby byl podobný přechod do budoucnosti hladší, spojila se společnost Avanci s telekomunikačními společnostmi jako jsou Qualcomm Inc., Ericsson AB, ZTE Corp. či Royal KPN NV. Společnost Avanci nabízí vše potřebné pod jednou střechou, standardizuje právní procesy a kompletuje licenční ujednání za paušální sazbu dle technologie. Funguje tedy jakožto prostředník zjednodušující celý proces a umožňující výrobcům koncentrovat se na výrobu. Vytváří tak nové místo na trhu, které by mohlo společnostem Qualcomm, Ericsson a dalším telekomunikačním společnostem pomoci svézt se na samořízených vozidlech (a nakonec možná i v nich) bez toho, aniž by tyto společnosti musely podstupovat vleklý a nákladné soudní spory o případném porušení svých patentů.

 Společnost Avanci se stále více pokouší těžit z tzv. Internetu věcí. Pod tímto označením si lze představit propojení různých vestavěných zařízení s Internetem a mezi sebou navzájem, a sice za účelem přinést nové možnosti ovládání, sledování a pokročilých služeb. Pod tento pojem se samozřejmě schovají jak samořízená auta, tak například i společnosti, které vyvíjejí chytrá měřidla, to jest přístroje k regulaci, třeba elektrické spotřeby. Společnosti jako jsou Itron či Honeywell pracují na propojení takovýchto zařízení s chytrými telefony i auty, aby mohla náležitě reagovat. Třeba vhodně upravit teplotu či vypnout vodu v momentě, když zrovna opouštíte váš dům, anebo reagovat jiným odpovídajícím způsobem, pakliže do domu opět vkročíte.

Společnost Avanci začala teprve v dubnu a je zatím stále soukromě vlastněným subjektem. Nicméně nápad, jenž se za ní skrývá, je originální a zatím se jej žádná jiná společnost napodobit nepokusila. S tím, jak Avanci začíná sledovat čím dál tím více zainteresovaných očí, je pravděpodobné, že vznik podobně zaměřených firem na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. Avanci vytváří příležitost pro efektivnější dohody o technologických patentech a může se v dlouhodobém horizontu stát partnerem mnoha velkých technologických společností. Vůbec by proto nepřekvapilo, kdyby se společnost Avanci octla v hledáčku firem obchodujících s duševním vlastnictvím, jako IDCC, které by ji chtěly převzít.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.