S příchodem nového školního roku řada Čechů nastupuje do nové práce

14:14 | B Z | Diskuze

Nejčastějším důvodem ke změně oboru ve své kariéře považují lidé motivaci lepšího finančního ohodnocení, ale důraz je kladen také na větší smysluplnost jejich profese.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Nejčastějším důvodem ke změně oboru ve své kariéře považují lidé motivaci lepšího finančního ohodnocení, ale důraz je kladen také na větší smysluplnost jejich profese. Podle průzkumů personální agentury Grafton Recruitment hrají roli faktory, jako jsou smysluplnost práce 26 %, dobrý pracovní kolektiv 18 %. Vysokoškoláci a mladí lidé do 34 let řeší také osobní rozvoj. Výše mzdy pak nejvíce ovlivňuje Čechy měnící práci, kteří mají nižší příjmy, a týká se to především mužů. Ti mají často na starost finanční záležitosti celé rodiny, zvláště v době, kdy jejich partnerka rodí děti a spoléhá pouze na rodičovský příspěvek.

 

Aktuálně je ve své práci spokojena většina lidí

Jelikož je nezaměstnanost v naší zemi na historickém minimu, tak se firmy snaží nalákat nové zaměstnance a udržet si ty stávající různými způsoby. Nabízejí vyšší finanční ohodnocení, nejrůznější benefity – slevy na kulturu a sport, poukazy na dovolené, Sick Days na dobu krátkodobé nevolnosti a více dní placeného volna v roce. Z tohoto důvodu je nyní více jak 70 % lidí spokojeno se svou prací. O něco méně je však zaměstnanců spokojených i se svým příjmem, mnoho Čechů si připadá finančně podhodnocených. V průzkumu se ukázalo, že nejspokojenější jsou lidé, kteří pracují v oboru informačních technologií (IT) a ti, kteří mají flexibilní pracovní dobu a mohou občas pracovat z domova.

Firmy motivují potencionální zaměstnance ke změně profese

Jelikož se mnoho firem potýká s nedostatečnou obsazeností volných pracovních míst, musejí se poohlížet i po potencionálních pracovnících mimo obor. Těm nabízejí úhradu rekvalifikačního kurzu nebo zaškolení do nového oboru. I lidé sami chtějí využít současnou situaci a zlepšit svoje pracovní podmínky, častěji tak přemýšlí o novém zaměstnání v jiném odvětví. Nejčastější důvody pro změnu povolání jsou obecně kromě vyšší mzdy také doba dojíždění do zaměstnání, pracovní stereotyp, špatný kolektiv, nepříjemný šéf a nepravděpodobnost kariérního posunu.

Po čem zaměstnanci touží?

Lidé chtějí pracovat méně a nastolit rovnováhu mezi zaměstnaneckým a soukromým životem. Slušný plat či mzda dneska už nestačí, zaměstnanci pohlíží i na nemateriální hodnoty v životě. Dnešní zaměstnanci v práci očekávají příjemný kolektiv a zábavu. Náplň práce se stává důležitou a klade se důraz na seberealizaci a osobní rozvoj. Pokud v dané společnosti zaměstnanec nenajde, co hledá, sebere se a odejde jinam. Firmy tak mají potíže udržet kvalifikované stálé zaměstnance. Výši mzdy řeší hlavně mužská část populace, ženy řeší spíše dobu dojíždění do práce či nutnost cestování v pracovní době i mimo ni, např. na služební cesty.

 
 

V září nastane nová vlna nástupu lidí do zaměstnaneckého poměru

Nyní nastává další vlna pro změnu zaměstnání, nejčastěji lidé mění práci se začátkem roku, tedy i toho školního. Podle odhadů personalistů v září nastupuje mnoho lidí do nového zaměstnání. Je totiž častým jevem, že zaměstnanec skončí v posledním zaměstnání v červnu, užije si „prázdniny“ a do nové firmynastoupí právě v září. No, a pokud se mu v nové společnosti nezalíbí, nastoupí zase jinam začátkem Nového roku. Firmy se tak snaží nové zaměstnance udržet, proto je jejich novou taktikou zaškolování nových pracovníků, u nichž mají smluvně ošetřeno, že díky úhradě rekvalifikačního kurzu či zaškolení musí ve firmě odpracovat určitou dobu. V opačném případě by museli kurz nebo školení doplatit.

Noví zaměstnanci prochází zrychleným školením do IT oborů

Ve firmách se zaměřením na informační technologie (IT) chybí až 30 tisíc pracovníků. Z tohoto důvodu se přiklání k bleskovému zaškolování nových zaměstnanců. Češi, jež vystudovali ekonomii, filozofii nebo pedagogiku se tak mohou narychlo rekvalifikovat a začít pracovat v IT firmách. Pro IT zaměstnavatele je to výhodné, tito zaměstnanci na nových pozicích vydrží dlouhou dobu, jelikož si po určité době vydělají mnohem více, než ve své původní profesi. Zájem o rekvalifikační kurzy tedy stále roste, a to především mezi ženami. Na IT školení žen se zaměřuje např. organizace Czechitas. Cena rekvalifikace IT se liší podle délky studia, ale pohybuje se mezi 15 až 100 tisíci korunami.

 

Nováčci v IT si mohou vydělat kolem 40 tisíc měsíčně

Nevýhodou pro IT firmy jsou nedostatečné nově nabité znalosti IT odborníků, jež byli přeškolení z jiných oborů. Jejich uplatnění je tak zpočátku na méně náročných úkolech, např. se hodí při testování nových software, analýzách dat a při prodeji. Avšak i na takových pozicích si může čerstvý zaměstnanec vydělat až 40 tisíc korun za měsíc. Pokud je nový IT pracovník šikovný, má šanci se časem vypracovat na lepší místo. Firmy si tyto rekvalifikované zaměstnance vychovávají postupem času i na pozice, jež vyžadují větší odbornost. Tam je finanční ohodnocení mnohem vyšší, a to od 50 do 100 tisíc korun měsíčně.

Zdroj:Zuzana Klímová, Orange Academy
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

HR trendem 21. století jsou nástroje pro správné plánování směn, o kterých nemají firmy tušení

Ilustrativní obrázek

Nejlepší firemní investicí je propojení lidí a technologií

Ilustrativní obrázek

Novým předákem jihočeských kováků je Jan Janoušek z Motoru

Ilustrativní obrázek

BMW v Rakousku plánuje pozastavit výrobu řady 5

Ilustrativní obrázek

Home-office a práce odkudkoliv se brzy stane běžnou záležitostí, předpovídají odborníci

Ilustrativní obrázek

Tabákový koncern BAT se chystá propustit přibližně 2 300 zaměstnancůČti více
Ilustrativní obrázek

Tři způsoby, jak se pasivitou připravit o peníze

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 20.9.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 20.9.2019

Ilustrativní obrázek

Hypoteční úrokové sazby dál klesají. Banky si konkurují lepším přístupem ke klientům

Ilustrativní obrázek

BSC zařazeno Gartnerem mezi vybrané dodavatele pro digitální transformaci bankovnictví

Ilustrativní obrázek

Peněženku nechejte doma, stačí mobil. Co všechno s ním můžete zaplatit?

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.