S podzimem se stahují hlodavci do budov, kde chtějí přečkat zimu. Jaké povinnosti mají majitelé nemovitostí nebo firmy?

19:52 | Redakce W4T | Diskuze

S klesajícími teplotami si začínají myši, potkani a další hlodavci hledat útočiště, ve kterém by přečkaly zimu. Ideálním zimovištěm je pro ně teplé místo s dostatkem potravy. Bohužel tomu odpovídá drtivá většina budov, ve kterých se nejen bydlí. Vhodné prostory jsou i v sídlech firem nebo nejrůznějších provozovnách či výrobních halách. Přičemž mnoho majitelů a provozovatelů nemovitostí, ani neví, že mají ze zákona povinnost výskyt myšovitých hlodavců regulovat.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Hlodavec v domě nebo firmě je opravdu velký problém, nejen, že dokáže znehodnotit například potravinové zásoby domácnosti, může ale poškodit i konstrukci stavby a hrozbu znamená i ze zdravotního a hygienického hlediska. Další nevýhodou je také fakt, že se hlodavci velice rychle množí, proto je nutné jejich přítomnost řešit co nejrychleji.

Povinnosti majitelů nemovitostí

Mnoho majitelů nemovitostí, ale i firem neví, že pro ně v této oblasti ze zákona plynou také určité povinnosti. Podnikatelé a právnické osoby, například i bytová družstva vlastníků, mají povinnost provádění pravidelné deratizace. Za podcenění této prevence hrozí nemalé sankce, které se mohou vyšplhat až do výše 2 milionů korun. Přičemž dojde-li prokazatelně k poškození zdraví osob či jiným škodám, může být sankce až 3 milióny korun.

„V rámci ochrany zdravých životních podmínek má každý majitel a správce budovy povinnost na obhospodařovaných plochách a objektech prokazatelně regulovat počet myšovitých hlodavců na únosnou míru. Některé úkony je sice možno provádět svépomocí. Platí ale, že ten, kdo zákrok provede, za něj zodpovídá zejména z hlediska bezpečnosti vůči třetím stranám,“ upřesňuje Leoš Penkov, hlavní technik deratizační, dezinfekční a dezinsekční Agentury Terno.

Pro vlastníky rodinných domů, bytů a pozemků jsou podmínky mírnější. Problém může nastat, pokud se hlodavci rozšiřují právě z vašeho pozemku k sousedovi. Ten může kontaktovat hygienickou stanici nebo odbor životního prostředí. V případech velkých škod nebo újmě na zdraví je pak příslušný úřad povinen situaci na místě prošetřit a jestliže se prokáže vaše zavinění, hrozí vám pokuta až 10 tisíc korun, která bude určena v „přestupkovém řízení.“

Zákon č. 258/2000 o ochraně veřejného zdraví definuje povinnosti jednoznačně: „(2) Speciální ochrannou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci je povinna podle potřeby ve své provozovně zajistit každá fyzická osoba, která je podnikatelem, právnická osoba a každá osoba při likvidaci původců nákaz, při zvýšeném výskytu škodlivých a epidemiologicky významných členovců, hlodavců a dalších živočichů. Jde-li o obytné místnosti, pobytové místnosti a nebytové prostory nesloužící k podnikání, má povinnost podle věty první vlastník nemovitosti nebo společenství vlastníků a u nemovitosti v majetku České republiky organizační složka státu nebo příspěvková organizace, které přísluší hospodaření s ní.“

„Dalšími zákony, které upravují povinnosti související s ochranou zdraví a firmy by s nimi měly být seznámeny jsou zákon č. 392/2015 Sb., o ochraně veřejného zdraví, vyhláška č. 137/2014 o hygienických požadavcích na stravovací služby nebo zákon č. 166/1999 o veterinární péči,“ říká

Kateřina Býčková, generální ředitelka poradensko-investiční skupiny BNG Group a.s., pod kterou spadá i deratizační Agentura Terno.

Nejlepší prevence je úklid

Jedním ze základních kroků prevence je úklid – likvidujte nepotřebné a nevyužívané potraviny, vše ostatní uchovávejte v uzavřených nádobách. Další základní poučkou je zábrana vstupu do objektu. V posledních podzimních dnech rozhodně nenechávejte otevřené dveře. Zvláště u starších nemovitostí si detailně všímejte otvorů v podlaze, stěnách, ale i stropech, kterými by se mohli hlodavci do budovy dostat. Nalezené díry vyplňte betonem, případně i s přísadou skleněných střepů.

„S preventivním zabezpečením objektu souvisí i pravidelná asanace prostředí, ze kterého hlodavci do budov mohou migrovat. Pokud se v blízkosti vašeho domu či chalupy nachází neudržovaný pozemek, pole, skládka nebo hospodářská budova, je vyšší pravděpodobnost, že se hlodavcům ve svém domě nevyhnete,“ říká Leoš Penkov, hlavní technik deratizační Agentury Terno.

Zdroj:BNG Group
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Bezrealitky představily plán inovací pro tento rok, věří umělé inteligenci a automatizaci

Ilustrativní obrázek

Malé obce „stárnou“. Lákají proto nové obyvatele na obecní pozemky

Ilustrativní obrázek

Pronajímáte byt? Jaké daňové povinnosti vás neminou

Ilustrativní obrázek

Chytrá obecní komunikace proniká do života občanů, Češi se naučili hlásit problémy přes aplikaci

Ilustrativní obrázek

Odzimování chat a chalup: Na co si dát pozor

Ilustrativní obrázek

Poptávka po pronájmech prudce vzrostlaČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ve čtvrtek převážně oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Zámoří s mírnou ztrátou

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v mírném zisku, Philip Morris bez dividendy -9%

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se obchoduje v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifický region na pozadí zveřejnění HDP v Číně smíšeně

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavřel úterní seanci růstem o 0,26%.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.