Ruští hackeři vyvinuli počítačový virus schopný narušit elektrickou rozvodnou síť

19.06.2017 10:12 | Ne Ro | Diskuze

Počítačový virus, který sestrojili hackeři v Rusku, je jakousi virtuální zbraní, která má potenciál vyřadit z provozu elektrickou soustavu, na níž závisejí systémy celé řady vyspělých ekonomik, jako je třeba ta v USA.

Ilustrační foto
Foto: David Whelan

Než se společně pustíme do čtení následujících řádek, je třeba si uvědomit skutečnost, že nejen Ruská federace vysílá svou propagandu, ale že stejně tak to dělají i Evropská unie či Spojené státy, což se nezřídka zapomíná podotknout. Již mnohokrát jsme slyšeli zprávy o tom, že jacísi anonymní vládní odborníci přišli na to, že se se ti a ti hackeři nabourali do vládního systému. Konkrétnější informace ale vlády často nezmiňují, čímž ale zásadním způsobem podkopávají věrohodnost takovýchto informací. Druhým faktorem je, že služeb bývalých hackerů pro vládní účely navýsost rády používají země jako Rusko, USA a celá řada dalších. A do třetice, nesmí zůstat opomíjený ani fakt, že Rusko je specifické tím, že bývalí hackeři mohou hrát minimálně dvě role současně. V praxi to znamená, že souběžně mohou být (poměrně špatně placenými) zaměstnanci, pracujícími pro ruskou vládu, i hackery, využívajícími svého postavení k vlastnímu obohacení a k "podvratné činnosti" ať už jedním či druhým směrem.

Malware zvaný CrashOverride vyřadil v prosinci loňského roku z provozu jeden energetický systém Ukrajiny. Hackerům se tehdy podařilo krátce vypnout jednu pětinu elektrické sítě pro ukrajinské hlavní město Kyjev. Sergio Caltagirone, ředitel antivirové firmy Dragos, se domnívá, že s určitými modifikacemi by podobný malware mohl pořádně narušit i energetickou rozvodnou síť v USA, což by pro tamní vyspělou ekonomiku mohlo mít neslýchaný dopad.

Pravdou je, že hackeři, mj. i ti z Ruska a ti zaměstnaní pro ruskou vládu, v minulosti několikrát zaútočili i na energetickou soustavu v USA. Aktuální virus by však údajně mohl ve Spojených státech napáchat opravdu velké škody, pokud by se mu podařilo prolomit systémy kybernetické bezpečnosti.

Podle úředníků z USA se přišlo na to, že se ruští hackeři v loňském roce pokoušeli narušit a ovlivnit výsledek prezidentských voleb v USA. Konkrétně se prý jednalo o makedonské servery, které však Američanům patrně splývají s Ruskem. Kampaň zmiňovaných hackerů prý obsahovala celou řadu metod: vloupání se na stránky a maily stovek politických a jiných organizací a úředních struktur USA, využití sociálních sítí k vlastní propagandě apod. Přesnější by ovšem bylo označení "ke kontrapropagandě", jelikož USA běžně vypouštějí do světa svou vlastní propagandu, která se považuje za jakousi normu. Smutnou pravdou je, že v případech, jako je tento, se pravdu nejspíš nikdy nedovíme.

Společnost Dragos v odkazu na americké vyšetřovatele uvádí, že za malwarem Electrum stojí hackeři blízcí ruské vládě a že tento malware byl zodpovědný za výpadek ukrajinské elektrické sítě v roce 2015, kdy se octlo 225 tisíc ukrajinských odběratelů bez proudu. Američtí vládní představitelé oficiálně nepřipsali popisovaný kybernetický útok ruské vládě. John Hultquist ze společnosti iSight Partners, zaměřené na kybernetickou bezpečnost, uvádí, že táž skupina ruských hackerů, která napadla americké systémy v roce 2014, způsobila v roce 2015 výpadek proudu na Ukrajině. Tuto hackerskou skupinu nazvali Sandworm a věří, že Sandworm má vazby na ruskou vládu, konkrétně na její bezpečnostní složky. Podle CEO Dragos obě skupiny - Sandwork a Electrum - pracují odděleně pro stejnou organizaci.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační foto

Konspirační teorie: Proč jim lidé věří a kde je pravda?

Z technologického sektoru dnes posilovaly především akcie výrobců polovodičů a kyberbezpečnostních společností

Čína prověří údajný dumpingový dovoz optických vláken z USA

Fyzikové jsou kvantovým počítačům zase o krok blíž

Ilustrační foto

Uplynulý týden na finančních trzích: USA a KLDR nechřestí zbraněmi, nedůvěra v Trumpa a teror v Evropě

Globální kvantový internet je díky Číňanům na dosah ruky. Na co se připravit?Čti více

Kam nyní zamíří měnový pár NZD/USD podle forex analytiků NAB?

V JAR začala třídenní internetová aukce rohů nosorožců

Cena ropy posiluje v reakci na pokles zásob a jen mírný nárůst produkce v USA

Česká koruna dnes dále stagnovala kolem hladiny 26,10 Kč/EUR

Výroky Donalda Trumpa dnes dále oslabily americký dolar

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.