Růst mezd se zastavuje, ve 2. čtvrtletí se průměrná mzda reálně snížila o 2,5 %

13:13 | E V | Diskuze

I když růst platů a mezd pokračoval i letos, nebylo tomu tak ve všech oborech.

Ilustrativní obrázek
Foto: Profesia

Hospodářský útlum po několika letech zabrzdil růst průměrné mzdy. Ve kterých oborech aregionech se přidávalo nejvíce? A kde jsme zaznamenali pokles mezd? Nabízíme exkluzivní porovnání podle údajů platového portálu Platy.cz.

 


Vývoj průměrné mzdy v posledních letech

Podle statistik Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) průměrná mzda v ČR do roku 2009 rostla o 5 až 7 %, tedy přibližně o 1200 Kč. Během hospodářské krize v letech 2009 až 2016 růst klesl na 2 %. Poté se nárůst průměrné mzdy zvýšil opět na dřívějších 7 %. Pokles přinesl až rok 2020. Mezi lety 2015 a 2019 činil rozdíl mezi průměrnými mzdami dokonce 7658 Kč. Útlum ekonomiky růst mezd v tomto roce téměř zastavil – v meziročním srovnání na 3,6 % oproti 7 % v předchozích pěti letech. Kvůli zpomalení ekonomiky byla řada zaměstnavatelů nucena přistoupit ke zmrazení, či dokonce ke snížení platů svých zaměstnanců.

 


Jak rostly mzdy letos

Z údajů portálu Platy.cz vyplývá, že se započítáním bonusů a odměn vzrostla letos průměrná mzda o 4 %. Počátek roku 2020 se vyznačoval slabším růstem, který byl nejnižší od konce roku 2016. Údaje za 1. čtvrtletí 2020 však navazovaly na ekonomický vývoj předchozích dvou let, kdy růst kulminoval, a pak postupně uvadal. Průměrná mzda (34 077 Kč) vzrostla za první pololetí v porovnání se stejným obdobím roku 2019 o 5 %, ale vinou vyšší inflace byl reálný růst jen 1,4 %. Průměrná mzda se dokonce za druhé čtvrtletí tohoto roku snížila, a to o 2,5 %.

Průměrná mzda je ale hodnota spíše orientační. Na jejím základě nelze hodnotit, jak si čeští zaměstnanci skutečně žijí a jaký mají životní standard. Obecně totiž platí, že přes 60 % zaměstnanců průměrné mzdy nikdy nedosáhne. Reálnější údaje poskytuje medián, na jehož základě se posuzuje mzdová nerovnost v zemi. V ČR je průměrná mzda včetně odměn letos 41 953 Kč, medián je 37 500 Kč. Zajímavé jsou i údaje za čtvrtinu nejlépe a nejhůře placených zaměstnanců – zatímco čtvrtina nejhůře placených zaměstnanců v ČR letos vydělává v průměru 29 667 Kč, ti nejlépe placení vydělávají v průměru 50 000 Kč.

 


Mzdy rostly tam, kde potřebovali nové lidi

Průměrné mzdy v roce 2020 rostly především u zaměstnanců pracujících ve výrobě (o 10 %), telekomunikacích a v pojišťovnictví (shodně o 9 %). Dále si polepšili v oblasti bezpečnosti a ochrany, administrativy, energetiky, zemědělství a IT. Pokles mezd jsme naopak zaznamenali v realitách, pohostinství a stravování, zábavě, ubytování, rekreaci a kultuře, které restrikce v souvislosti s epidemií postihly nejvýrazněji. 

Například v letošním roce patřila bezpečnost a ostraha mezi obory, kde se nábor nezastavil a mzdy rostly – v současné době je průměrná celková mzda včetně odměn v tomto segmentu více než 39 000 Kč a oproti loňsku vzrostla o 4,7 %. „Zaznamenali jsme zvýšený zájem ze strany uchazečů o práci, obměnila se i jejich struktura,“ říká Radek Škrabal, provozní ředitel SSI Group a dodává: „Například na ostrahu se hlásí mnohem více uchazečů z oblasti gastronomie, hotelových provozů a z cestovního ruchu. Mnohem lépe, než před pandemií covid-19, se nám také obsazují pozice recepčních administrativních budov.“

Z pohledu regionů se žádné velké překvapení nekoná – nejvyšší průměrná mzda je v Praze a v Jihomoravském kraji, nejnižší pak v krajích Karlovarském, Olomouckém a Zlínském. Zajímavější je ale meziroční porovnání – pokles mezd proběhl ve většině krajů, nejvýrazněji v kraji Libereckém, a to o 2,8 %. Naopak růst mezd jsme zaznamenali v 6 krajích, nejvýrazněji v kraji Ústeckém, o 2,4 %.

 


Vyhlídky do budoucna

Na příští rok se chystá řada úprav, které by měly změnit zdanění nebo odečitatelné položky. Vládou je již schválené zvýšení minimální mzdy – o 600 Kč na 15 200 Kč hrubého měsíčně od začátku příštího roku. Přestože se minimální mzda týká jenom nejhůř placených zaměstnanců, její zvýšení má vliv i na ostatní. Současně totiž roste i takzvaná zaručená mzda, která se od ní odvozuje a je určující v řadě profesí.

„Stavebnictví patří mezi obory, kterého se zvýšení zaručené mzdy rozhodně dotkne. A nejde jen o zvýšené personální náklady,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway a vysvětluje: „Řešení koronakrize zatím vládní opatření přenášejí hlavně na živnostníky a firemní sféru, ale také kraje a obce. A ti všichni budou mít méně prostředků na investice, tedy i výstavbu.“

Takže i když se rekordních růstů mezd v příštím roce asi nedočkáme, minimálně na jeho začátku dostanou mnozí zaměstnanci přidáno. Celkově lze ale očekávat stagnaci, trendem zřejmě bude další přibližování mezd a platů, tedy odměňování ve státní a v soukromé sféře.

Zdroj:Markéta Ciňková ASPEN.PR s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 22.1.2021

Ilustrativní obrázek

6 trendů, které budou formovat svět produktového managementu v roce 2021

Ilustrativní obrázek

K zachování zaměstnanosti napomůže existence funkčního systému dalšího vzdělávání

Ilustrativní obrázek

Výběr firemních zařízení pro zaměstnance není jen rozhodnutím IT oddělení

Ilustrativní obrázek

Ve kterých oborech nemají lidé perspektivní vyhlídky?

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 11.1.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.