Růst evropských HDP bude spíše nižší

08:37 | fa ra | Diskuze

Americký dolar v průběhu včerejší seance ztrácel, když se vůči euru dostal až k hranici 1,14 USD/EUR. V nočních hodinách pak kurz amerického dolaru začal posilovat, když se šéfka amerického FEDu J. Yellen ve svém dalším vystoupení, tentokráte před druhou komorou amerického Kongresu, Senátem, snažila uklidnit trhy, které jsou v posledních dnech velmi volatilní.

Foto: Gerd AltmannProjev byl stejný jako ve středu před Výborem pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů. J. Yellen se včera ale během diskuze obsáhleji vyjádřila k možnosti zavedení negativních sazeb. Ze zkušeností, které mají ostatní centrální banky s negativními sazbami, je podle J. Yellen vidět, že banky nebyly schopny svým transmisním mechanismem negativní sazby dostat až k většině vkladatelů a snížit tak úrokové rozpětí. J. Yellen také vyjádřila pochybnost o možnosti fungování zúčtovacích systémů pracovat se zápornými sazbami. Stále také není vyřešena legalita negativních sazeb v americkém právním systému.

Dnešní obchodování bude muset zpracovat několik důležitých ekonomických dat, která budou zveřejněna během dne na obou stranách Atlantiku. Data o růstu HDP ve čtvrtém čtvrtletí pravděpodobně zklamou. Týká se to údajů pro euro zónu jako celek, protože pro Itálii, už kolegové z SG svůj výhled zkorigovali na 0 % q/q.

Německo už ráno překvapivě potvrdilo očekávání trhů o růstu 0,3 % q/q. Meziroční růst nakonec předčil očekávání trhu (1,7 %), když dosáhl 2,1 %. Americké maloobchodní prodeje by i přes pokles cen pohonných hmot měly vykázat růst. Na druhou stranu index dovozních cen by měl znovu poklesnout. Index důvěry Michiganské university by se ovšem měl zlepšit na 93 bodů. Po J. Yellen by se měl k situaci vyjádřit také vice-prezident FEDu Dudley.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.