Rusnok po pauze předpokládá pohyb sazeb nahoru

11:02 | B Z | Diskuze

Bankovní rada dnes ponechala úrokové sazby beze změny.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Shodlo se na tom šest ze sedmi jejích členů. Jeden pak hlasoval pro zvýšení o čtvrt procentního bodu. Rizika prognózy byla vyhodnocena jako vyrovnaná. Celkově se nám vyznění tiskové konference zdálo mírně jestřábí a koruna po něm dokonce o něco posílila. Nejdůležitější podle nás dnes bylo sdělení, že po pauze ČNB očekává pohyb sazeb směrem nahoru. Na druhé straně guvernér v případě nepříznivého vývoje nevyloučil ani snižování sazeb. My se stále domníváme, že ještě k jednomu zvýšení sazeb by ve druhé polovině letošního roku mohlo dojít.

Bankovní rada se dnes v poměru šest ku jedné shodla, že úrokové sazby zůstanou beze změny. Jeden hlas se vyslovil pro jejich zvýšení. Nebyl zveřejněn nový výhled pro ekonomiku, a proto guvernér Rusnok hodnotil rizika té květnové. Ta podle bankovní rady byla vyrovnaná. Domácí ekonomika se vyvíjí víceméně v souladu s prognózou. Nejistoty stále panují ohledně protektionistických opatření ve světovém obchodě a ekonomiky eurozóny. Ty by mohly působit protiinflačně. Na druhé straně však vidíme kurz koruny, který stále zaostává za prognózou centrální banky.

Zasedání probíhalo na pozadí změny směru měnové politiky v USA a dalším náznak uvolňování v eurozóně. Guvernér Rusnok však řekl, že po pauze by další pohyb sazeb měl být spíše směrem nahoru. Tato pauza by podle něj klidně mohla trvat až do poloviny roku 2020. Nicméně v případě zhoršení podmínek by nakonec mohlo dojít i ke snížení sazeb. Celkově se nám však Rusnokovo vystoupení zdálo mírně jestřábí. Předpokládáme, že ČNB sazby ještě jednou letos zvýší, i když zpomalující ekonomika podle nás nezaslouží. V tuto chvíli však vidíme pro svou prognózu velká rizika. Tím největším je v současnosti posilující koruna, která by ČNB mohla pomoci utáhnout měnové podmínky. Dalším rizikem je situace v zahraničí. Německý průmysl stále není ve formě a hrozí, že slabší německá produkce se projeví i na českém hospodářství.

Zdroj:Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Měsíční predikce 2.10.2019

Ilustrativní obrázek

Ředitel sekce měnové ČNB: Nelze vyloučit ještě další zvýšení sazeb

Ilustrativní obrázek

ČNB ponechává sazbu proticyklické kapitálové rezervy na stávající úrovni 2,00 %

Ilustrativní obrázek

Ranní restart:05.08.2019

Ilustrativní obrázek

Tematické analýzy: Jestřábi bankovní rady vymřeli

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 2.8.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy o vyjednávání mezi USA a Čínou rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.