Rusko stále trápí vysoká inflace

08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Ruská ekonomika stále strádá. Maloobchodní prodej, který v březnu meziměsíčně prudce stoupl na 5,1%, v dubnu meziměsíčně klesl na 1,6%. Výlohy spotřebitelů jsou naopak velmi volatilní a Ruská centrální banka má potíže stanovit současný ekonomický výhled, protože stratégové budou muset na příštím zasedání v červnu rozhodnout o úrokových sazbách.

Foto: Klemenchukov

Centrální bance dělá starosti především riziko růstu inflace a nominální mzdy, které minulý březen naznačovaly meziročně růst o 9%. Tato špička ve mzdách zrcadlí odraz cen ropy. Po úpravě pro inflaci je růst mezd velice volatilní a pohybuje se od +1,5% meziročně v březnu k -1,7% o měsíc později.

Monetární politiku bude možné považovat za úspěšnou, jakmile se sníží inflace. Obáváme se, že k tomu nedojde v krátké době, dokonce ani střednědobě. Centrální banka bude možná nucena k dalšímu zpřísnění úrokových sazeb nebo k intervenci, pokud by rubl získal příliš, aby zabránila škodám na HDP. Ohledně USD/RUB zůstáváme medvědí, protože hlavním tahounem bude konec nadějí pro možné zvýšení sazeb Fedu v roce 2016.

Pokud bude odraz cen ropy pokračovat, Rusko má slušnou šanci na udržitelné oživení. Současný odraz cen ropy zemi nepochybně pomáhá, protože ta je na této komoditě silně závislá. Barel ropy Brent je nyní nad 50 dolary, což je sedmiměsíční maximum. Podle nedávné ankety, která oslovila 37 ekonomů, by ruská ekonomika měla v roce 2016 oslabit o 1%, předešlé odhady byly o 2%.

 

Hledání větší nezávislosti

Minulý týden Rusko odkrylo zlaté a devizové rezervy v týdnu končícím 27. květnem. Ruský cíl dosáhnout hranice 500 milionů dolarů se blíží, současná hodnota je 388 milionů dolarů. Rusko plánuje odstranit ze svých devizových rezerv co největší množství dolarů, aby získalo větší důvěryhodnost. To by také umožnilo Rusku určitou míru ochrany proti globálním nejistotám.

 

Swissquote

 

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.