Ruské akcie investicí století? Ruská ekonomika má to nejhorší za sebou, je přesvědčen vlivný investor

10:33 | wa pe | Diskuze

Ruská ekonomika  je sice stále ve vážných potížích, na kterých se podílí nízká cena ropy i západní sankce, ale její akciový trh by už brzy mohl být lákavým přístavem pro Vaše investice, alespoň je o tom přesvědčen slavný investiční manažer Mark Mobius z Templeton Emerging Markets. 

Foto: Brian Jeffery Beggerly

 

Klíčový index MSCI Russia sice od počátku roku posílil o přibližně 20 %, stále se však nachází 36 % pod úrovní ze začátku roku 2014. Na vině je nejenom nízká cena ropy, ale také západní sankce, které omezují přístup mnoha důležitých investorů na ruský trh.

Mark Mobius, investiční manažer se specializací na rozvojové trhy je přesvědčen, že jakmile budou sankce zrušeny, ruské akcie čeká strmý růst. Investory bude zajímat především jejich valuace, která se aktuálně pohybuje na lákavě nízkých úrovních. „Ruské akcie jsou nyní koupě století,“ řekl doslova Mobius pro televizi CNBC. Od března roku 2014, kdy armáda Ruská federace obsadila poloostrov Krym, a jak bezpečnostní analytici spekulují, začala operovat také na východě Ukrajiny, je ruská ekonomika ve vážných potížích. Podle ruské státní zpravodajské agentury ITAR-TASS se v roce 2015 propadl HDP země o 3,7 %, přičemž v roce 2014 ekonomika vykázala pouze slabý růst 0,6 %.

O tom, že ruská ekonomika však má to nejhorší již za sebou však není přesvědčen pouze Mark Mobius či prezident Vladimir Putin, ale i celá řada západních analytiků.  Výkonná ředitelka v East Capital, Karine Hirnová poukazuje především na silnou domácí poptávku, která drží ruskou ekonomiku nad vodou. „Rusové sice utrácejí méně než kdysi, stále však utrácejí,“ uvedla Hirnová. Kromě toho budou zahraniční investory do Ruska táhnout také vysoké dividendy, které byly ve srovnání s nově se rozvíjejícími se trhy vždy vysoké, nyní však vláda tlačí na státní podniky, aby výnosy zvedly ještě výše na úrovně mezi 25–50 %. „Ruské akcie již po začátku roku zaznamenaly výrazné oživení, ale stále jsou relativně levné ve srovnání s dalšími rozvojovými trhy,“ uvedla analytička.

Výrazně upravili svůj náhled na ruský trh i analytici Credit Suisse, kteří se ve své zprávě zaměřili především na lákavou valuaci akcií. Ruské akcie se v minulém týdnu obchodovaly v poměru tržní ceny a jejich účetní hodnoty 0,67, což je asi o 53 % oproti indexu MSCI Emerging Markets. Levnější byly ruské akcie jen v roce 1998, kdy utrpěly společně s dalšími rozvojovými trhy následkem asijské finanční krize. V Credit Suisse nezůstalo pouze jen u výzkumných zpráv, ale manažeři portfolia rozvojových trhů také přesunuly značnou část kapitálu z mexického trhu směrem k ruskému. Podíl mexických aktiv byl ve srovnání s MSCI Emerging Markets snížen z 5 % overweight na 20 % underweight, přičemž ruské akcie si polepšily z 50 % underweight na 25 % underweight. Investiční manažeři Credit Suisse nyní plánují snížit ve prospěch ruského trhu také objem svých investic v Jižní Koreji.

Optimistické výhledy narušují ekonomové, kteří upozorňují, že další oživení ruské ekonomiky bude kriticky závislé na ceně ropy. Podle statistik Světové banky se prodej ropy, zemního plynu a dalších komodit podílí asi 18,8 % na ruském HDP. Cena ropy se z úrovní nad 120 USD za barel v roce 2012 propadla na 29 USD za barel na přelomu letošního roku. Poslední pokusy navrátit rovnováhu na světové ropné trhy vyjednáním dohod o zmrazení objemu těžby největších producentů na lednových úrovních vyšly prozatím naprázdno. V Barclays předpokládají, že cena ropy by se tento rok měla pohybovat na úrovni 37 USD za barel, což by mělo ruskému rublu (RUB) pomoci se zotavit z nedávných ztrát, investoři však musí stále počítat s vysokou volatilitou.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.