Guvernérka Ruské národní banky Elvira Nabiulliniová uvedla, že regulátor situaci „ostražitě“ sleduje a je připraven zasáhnout. Centrální banka neprodávala devizové zásoby od konce roku 2014, kdy přešla na volné obchodování rublu. Centrální banka varovala, že Rusko musí snížit své výdaje, aby mu nedošly rezervy, které si vytvořilo v dobách, kdy byla cena ropy vyšší.
Na ruské spotřebitele dolehla tíha recese. Maloobchodní prodeje se prosinci meziročně propadly o 15,3%, v souladu s mediánem předpovědí ekonomů. Mzdy upravené o inflaci poklesly o 10 %, tj. více než předpokládali analytici, zatímco disponibilní příjem spadl o 0,7 %, tj. méně než 5,6 % predikovaných ekonomy.
Bolestivá inflace
Situaci ještě zhoršuje inflace. Ačkoliv v prosinci došlo ke zpomalení růstu spotřebitelských cen, stále dosahuje 12,9 %, v porovnání s cílovou inflací stanovenou centrální bankou ke konci roku 2017 na 4 %. Navíc existují rizikové faktory pro další růst inflace, včetně nejnovějšího propadu kurzu rublu a embarga na turecké zboží, jako jsou ovoce a zelenina, po sestřelení ruského vojenského letadla tureckými ozbrojenými silami u syrské hranice.
K nemnoha příznivým zprávám patří vývoj nezaměstnanosti, která stagnovala na 5,8 %. Investice do fixního kapitálu pokračovaly v dvouletém propadu a poklesly o 8,7 %. Současný propad je nejdelší od roku 1995, kdy agentura Bloomberg začala shromažďovat údaje o ruské ekonomice.
„Ekonomické oživení ve tvaru křivky V není pravděpodobné, protože ceny ropy pravděpodobně setrvají ještě po delší období na nízké úrovni a domácí poptávka nadále klesá,“ uvedl analytik londýnské pobočky Rabobank pro rozvíjející se trhy, Piotr Matys.