Ruská ekonomická politika se snaží vybalancovat alkoholismus, prodej ilegální vodky a spotřebu náhražek alkoholu

09.01.2017 10:06 | V Z | Diskuze

Ruské úřady se připravují na boj s novým druhem problémů s pitím, se kterým se Rusko potýká snad odjakživa. Ruský president Vladimir Putin vyzval ke zpřísnění regulace výroby a prodeje alkoholu a policie zahájila vyšetřování rostoucího zneužívání „náhražek alkoholu“.

Ilustrační foto
Foto: torbakhopper

V prosinci v sibiřském Irkutsku zemřelo 77 osob po rekreační konzumaci oleje do koupele. Podle zprávy ruské zpravodajské agentury RBC vydané několik týdnů před sérií otrav v Irkutsku náhražky alkoholu, k nimž patří např. i uvedený olej do koupele, nyní tvoří 20 % celkového trhu s alkoholem v Rusku.

Ruská vláda nyní přijímá první kroky k potírání problémů s konzumací různých forem farmaceutického lihu a přípravků s obsahem alkoholu.

Co se stalo se starou dobrou čistou vodkou?

Ruské Centrum pro studii federálního a regionálního trhu s alkoholem odhaduje, že náhražky legálního alkoholu, tzv. ethyl-alkohol, konzumuje 10 % ruské populace. Ruské regulační orgány přiznávají, že poptávka po náhražkách alkoholu roste o 20 % ročně.

Nejmenovaná společnost dokonce ve snaze z tohoto trendu sněžit začala prodávat automaty na prodej kosmetiky s obsahem alkoholu v lokalitách, v nichž bydlí nízkopříjmové skupiny.

Tento případ odhalil nejslabší článek rostoucích ruských problémů s alkoholem, které pravděpodobně budou vyžadovat jiné řešení než zpřísnění tržních regulací.

„Problémem nejsou ani tak náhražky alkoholu samotné jako ekonomické podněty, které lidi motivují k jejich zneužívání,“ uvedl pro server Benzinga Arsenij Jaškin, ruský pedagog z americké Dukeovy univerzity. „Kontroly a zákazy jsou jen kosmetickými opatřeními k uchlácholení veřejnosti. Dokud budou existovat ekonomické pobídky ke konzumaci levných náhražek alkoholu, bude pravidelně docházet k podobným excesům.“

Současný trend rostoucí konzumace náhražek alkoholu Jaškin připisuje probíhající ekonomické krizi v Rusku. Tradiční vodka je pro mnoho dělníků či obyvatel zemědělských oblastí finančně nedostupná a začali proto konzumovat parfémy, čistící prostředky, oleje do koupele či různé lékařské přípravky a tinktury.

Ekonomický aspekt celé věci nutí Rusko reagovat opatrně, se zřetelem na chudobu a dlouhodobé problémy se zneužíváním náhražek alkoholu i tradiční ruský problém s alkoholem a výrobou pančovaného alkoholu, která podkopává jinak legitimní a ekonomicky významný průmyslový obor.

Nový zvrat ve starém příběhu

Rusko již dlouhá léta bojuje s alkoholismem svých občanů.

Podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) o globální situaci v oblasti alkoholu a zdraví v Rusku na problémy s alkoholem umírá 20 % mužů a 6 % žen – v obou případech jde o nejvyšší míru na světě.

„Frekvence konzumace alkoholu a podíl lidí, kteří pijí až do intoxikace, patří v západoevropských zemích k nejnižším na světě, zatímco v Ruské federaci k nejvyšším,“ uvádí ve studii z roku 2012 WHO.

V roce 2014 WHO uvedla, že roční konzumace alkoholu v Rusku dosahuje 15,76 litrů na osobu, tj. asi o sedm litrů více než je považováno za škodlivé.

Ruská vláda si je přitom nezvladatelných problémů dobře vědoma. Nedávno spustila projekt „Střízlivé Rusko“ a zveřejnila „národní hodnocení střízlivosti“, srovnávající míru alkoholismu v jednotlivých regionech.

Snaha o potírání zneužívání alkoholu často vede k ještě více nežádoucím účinkům, protože rostoucí náklady vedou konzumenty k zneužívání levnějších a nebezpečnějších náhražek alkoholu.

Zdroj:BNZG, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační foto

Konspirační teorie: Proč jim lidé věří a kde je pravda?

Ilustrační foto

USA uvalily cla na stavební dříví z Kanady a Rusko toho chytře využilo

Čína vyváží do vyhladovělé Severní Koreje víc a víc potravin

Ilustrační foto

Smutná zpráva OSN: Čtvrtina obyvatel Donbasu trpí hlady

Ruské železnice plánují objednat další vlaky od Siemensu

Ilustrační foto

Lavrov kritizoval USA za Venezuelu, bránil i KLDR před "ekonomickým udušením"Čti více

Startup AutoFi získal na financování dalších 10 milionů dolarů

GE a ABB obnovily rozhovory o prodeji divize průmyslových řešení

Reuters: Audi zamíchá se složením vedení společnosti

Americké akcie dnes oslabily. Trhy znejistěly po výrocích Donalda Trumpa

Chytrý reproduktor Google Home už umí nakupovat v obchodech Wal-Mart

Globální trh s polovodičovými součástkami letos poroste o 17 %, tvrdí výzkumná zpráva

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.