Index rozvíjejících se trhů MSCI Emerging Markets klesl během minulého roku o 17,27 %, zatímco index S&P 500 během stejné doby vzrostl o 3,04 %. Investoři začali stahovat své peníze poté, co Čína oznámila pomalejší růst DPH, což vyvolalo dohady, jestli dokáže tato země bez otřesů přejít z ryze exportní ekonomiky na diverzifikovanou ekonomiku, která bude lépe uspokojovat spotřebu obyvatelstva.
Také sílící kurz dolaru je pro rozvíjející se země nepříznivý. Týká se to hlavně těch zemí, které mají veliký státní dluh denominovaný v amerických dolarech.
Je na čase investovat?
Investoři, kteří se nebojí rizika, nyní mají skvělou možnost k investování. Mnoho analytiků se domnívá, že dolar nebude posilovat věčně. Kromě toho rozvíjející se trhy mají z dlouhodobého hlediska vysoký potenciál k růstu svých akciových trhů, takže sázka na dlouhodobý investiční horizont se velmi pravděpodobně vyplatí.
BRIC
Když se řekne rozvíjející se trhy, tak většině investorů naskočí BRIC – Brazílie, Rusko, Indie a Čína. Většina investorů investuje právě do těchto zemí, protože v minulém období byly tyto čtyři země považovány za motor světového ekonomického růstu. Poslední ekonomické potíže však naznačují, že se jejich ekonomický motor zadýchává a mohl by i zhasnout.
Například Čína naposledy vykázala nejmenší ekonomický růst od roku 2009. Národní ekonomika roste jen s nechutí, jak se země snaží přesunout své zaměření z exportní ekonomiky, takže investoři váhají, zda po letních otřesech na čínském akciovém trhu mají znovu vstoupit na čínský kapitálový trh.
Rusko i Brazílie byly silně zasaženy poklesem komoditních cen, hlavně ceny ropy a ceny zemního plynu. Kromě toho zde přetrvávají i politické problémy, které jsou zdrojem nejistoty pro potenciální investory.
Mnoho investorů tedy v důsledku nejistoty v Číně, Rusku a Brazílii obrátilo svoji pozornost na Indii. Indie těží z nízkých cen ropy, což je pro její ekonomiku pozitivní. Kromě toho Indická centrální banka (Reserve Bank of India) v současné době snížila základní úrokovou míru, což by mělo přispět k růstu ekonomické aktivity.
Asie
I když Čína pro investory přestavuje v současné době velkou nejistotu, Asie jako taková je plně ve hře. Například Filipíny jsou velmi zajímavou možností pro investování do rozvíjejících se trhů. Investoři mohou sázet na růst filipínské spotřeby, protože tím chce vláda bojovat s poklesem ekonomiky. Mezinárodní měnový fond (International Monetary Fund – IMF) odhaduje, že filipínská ekonomika v roce 2015 vzroste o 6 %. To je v porovnání s ostatními rozvíjejícími se trhy poměrně konkurence schopný růst.
Taiwan je další asijskou zemí, na kterou může investor vsadit. Solidní rostoucí export nabízí investorům možnost profitovat na sílící spotřebitelské poptávce u zemí, jako je Čína, USA a Evropa. Největším obchodním partnerem Taiwanu je Čína. I když se Taiwanu snížil v důsledku čínských potíží export to této země, stále čínský ekonomický růst převyšuje ekonomiku rozvinutých zemí a investování do Taiwanu může tvořit alternativu pro ty investory, kteří nechtějí svůj kapitál umístit přímo v Číně.