Přinese rok 2017 světovou hospodářskou krizi MADE IN CHINA?

06:16 | wa pe | Diskuze

Čína je na jednu stranu prezentována jako bezprecedentní příklad rychlého ekonomického růstu, na druhou stranu se však může snadno stát epicentrem příští ekonomické krize, varují analytici. Kde leží slabá místa čínské ekonomiky?

Foto: AK Rockefeller

Již na počátku letošního roku se množily varovné hlasy, které poukazovaly na značnou zadluženost čínské ekonomiky. Jedním z nejhlasitějších byl například miliardář George Soros, který v lednu věstil Číně tvrdé přistání po letech vysokého růstu. Přechod na nový ekonomický model spojený s útlumem těžkého průmyslu, kapitálový odliv, zadluženost podnikového sektoru či bublina na realitním trhu, to vše a mnohem více může stát na počátku čínské krize, která má potenciál zasáhnout zbytek globální ekonomiky. Za pravděpodobné místo zrodu další velké krize ostatně Čínu v rozhovoru pro portál W4T označil také hlavní ekonom poštovní spořitelny, Jan Bureš.

Těžké dilema představuje pro čínské plánovače především jak omezit další růst nadměrného vnitřního zadlužení, zkrotit rostoucí ceny nemovitostí a to vše při zajištění pokračování hospodářského růstu. Situaci jim rozhodně neulehčují ani vyhlídky na další zvyšování úrokových sazeb FEDu, které vedou k hromadným odlivům kapitálů z Číny. Čínská centrální banka již na zmírnění poklesu jüanu (CNY) v loňském a letošním roce vynaložila stovky miliard amerických (USD) ze svých rychle se tenčících devizových rezerv.

Ostatně vývoj ve Spojených státech pro Čínu celkově nevěstí nic dobrého. Nově zvolený prezident USA, Donald Trump Čínu pravidelně ostře kritizuje za její měnovou a obchodní politiku a zdrojem napětí bude jistě také otázka Taiwanu, spojence USA, jehož nezávislost komunistická Čína neuznává. Nicméně kormidelníci druhé největší ekonomiky planety jsou podle svých prohlášení odhodláni zachovat ekonomickou stabilitu země za každých okolností. Prezident Si Ťin-pching již oznámil, že je otevřen zpomalení ekonomického růstu pod hranici 6,5 % v roce 2020, pokud by vyšší růst měl být doprovázen přílišným rizikem.

Přestože pro příští rok analytici s většími turbulencemi v čínské ekonomice nepočítají, přinášejí výčet slabých míst, jež potenciálně hrozí přerůst v překážku hospodářskému růstu země či v systémové riziko pro čínský finanční sektor.

Kapitálový odliv

Jen za poslední čtvrtletí překročil kapitálový odliv z Číny 200 miliard USD a tento vývoj se v prvním kvartálu nového roku dále urychlí, je přesvědčena Pauline Loongová, vedoucí výzkumu v Asia-Analytica v Hongkongu.

Kromě zvyšujících se úrokových sazeb FEDu, existují i další důvody zvýšeného vyvádění kapitálu ze země.  Základem je zpomalující se tempo hospodářského růstu a rostoucí náklady, což omezuje paletu ziskových investic v zemi, nejenom čínský stát se proto poohlíží po investičních příležitostech v zahraničí. K tomu se přidává strach z dalšího oslabování jüanu a možnost nečekaného obratu čínské měnové politiky o 180 stupňů. Čím rychleji roste kapitálový odliv, tím více se Číňané začínají obávat zavedení přísné kapitálové kontroly, což opětovně motivuje k urychlenému vyvedení finančních prostředků za hranice. Tento bludný kruh, kdy kapitálový odliv spouští devalvaci měny a ta dále zrychluje odliv peněz, je pro čínské vedení hotovou noční můrou, tvrdí Loongová.

zdroj: Bloomberg

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Makro Měsíční predikce 4.3.2020

Ilustrativní obrázek

Celní broker Gerlach bezplatně odbavil humanitární pomoc Číně zasažené koronavirem.

Ilustrativní obrázek

Mladí se chtějí osamostatnit do 25 let. Pomoc s bydlením očekávají od státu

Ilustrativní obrázek

V Praze se nejlépe prodávají malé byty, neplatí to ale celorepublikově

Ilustrativní obrázek

Zbývá poslední týden na daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Ilustrativní obrázek

Potřebujete ušetřit na bydlení? Nákup nebytového prostoru není řešenímČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bankrotům významných společností

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v závěru týdne oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy smíšené; trh spekuluje nad tím, co bude tématem Trumpovy konference ohledně Číny

Ilustrativní obrázek

Wall Street pokračuje v růstovém tažení

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se ve čtvrtek obchodoval smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.