Rozhovor o bitcoinu s Martinom Novákom, hlavním analytikom Broker Consulting

12:12 | B Z | Diskuze

Alternativní (investice) není vždy vhodnou alternativou

Ilustrativní obrázek
Foto: BTC Keychain

V poslední době zpravodajské servery okupují informace o návratu bitcoinu na výsluní a může se tak zdát, že by bylo dobré do této kryptoměny znovu investovat. Pojďme si připomenout co bitcoin vlastně je, jakou má minulost a zda o investici do něj vůbec uvažovat.

Nebudeme zabíhat do detailu, co to bitcoin je, ale pro naše účely postačí, že se jedná o tak zvanou kryptoměnu, kterou můžete získat dvěma způsoby. Těžbou, nebo nákupem za „normální“ peníze. Idea kryptoměny je nahradit normální peníze v běžném životě. Některé obchody za zboží a služby, a to i v tuzemsku, akceptují platbu v této nebo jiné kryptoměně.

Za růstem ceny bitcoinu, za kterou jej můžete nakoupit, pak stojí POUZE zájem investorů a široké veřejnosti. Právě veřejnost bez větších znalostí podlehla iluzi o snadném zbohatnutí a jednoduché výhře „v loterii“ a začala zběsile nakupovat bitcoiny, případně jiné kryptoměny. Kvůli tomuto zvýšenému zájmu a z podstaty omezeného množství došlo k jedinému možnému – prudkému růstu ceny.

Zajímavostí je, že v roce 2017 skoro polovina (46 %) kryptoměn zkrachovala! Problém je také to, že v případě, kdy takovýto projekt zkrachuje, můžete rovnou počítat se 100% ztrátou prostředků.  

Na přelomu roku 2017 a 2018 vrcholil zájem o bitcoin a jeho cena vyletěla skoro k 20 tisícům amerických dolarů. Mnoho běžných lidí se o tento sektor začalo zajímat a bez rozmyslu nakupovat. Je to vlastně podobné a ne-li naprosto stejné jako u sázení. Ve chvílích, kdy se Jackpot přehoupne přes například 100 nebo 200 milionů korun, tak se o výhře začíná psát i v masových médiích a i lidé, kteří běžně nesází, jdou zkusit štěstí. V rámci této „jednorázové investice“ za 220 korun ale nehrozí nějak velké riziko. Naproti tomu v případě, kdy se chystáte koupit něco, co je právě „in“ a rychle stoupá cena, je lepší zpomalit a znovu zvážit pro a proti.

Z vrcholu totiž následoval prudký pád. Od roku 2013 do roku 2016 se průměrná cena bitcoinu pohybovala na úrovni okolo 400 amerických dolarů. V roce 2017 došlo k prudkému růstu až na cenu 19 166,98 dolarů za jeden bitcoin. Za jeden rok tak došlo k růstu ceny o 1912 %. Za dva měsíce následoval dramatický propadu a to přímo o 58 % a do konce roku 2018 pak došlo k dalšímu o propadu o dalších 54 %. Pokud tedy investor, nebo lépe spekulant, netrefil včas dobu nákupu a včas neprodal, velmi pravděpodobně zaznamenal vysoké ztráty.

Bitcoin stejně jako zlato nepřináší investorovi nic navíc. Jeho cena je určena pouze střetem nabídky a poptávky. Na trhu jsou obrovské výkyvy a kryptoměny obecně mají vysokou volatilitu. Nákup bitcoinu nebo jiné kryptoměny proto nelze nazývat investováním, ale čistou spekulací.

Zdroj:Viola Baštýřová, Broker Consulting, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dominik Stroukal: Bitcoin si prožil zásadní rok

Ilustrativní obrázek

Jediná velryba stála za bull runem Bitcoinu v roce 2017, tvrdí badatelé

Ilustrativní obrázek

Ve Francii budou nově akceptovat BTC ve 25 000 obchodech

Ilustrativní obrázek

Bitcoinové cenové bubliny z dlouhodobého pohledu. Nastává panika?

Ilustrativní obrázek

Rakouský operátor akceptuje kryptoměny

Ilustrativní obrázek

Technická analýza - Bitcoin 16.08.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

BaaS (Bankovnictví jako služba) lidem otvírá další možnosti využití finančních služeb nebo nákupů

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporných číslech

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v poklesu, výnosy japonských dluhopisů nejvýše od roku 2016

Ilustrativní obrázek

MONETA předchází kybernetickým hrozbám

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v lehkém plusu, Bayer reportoval horší než očekávané 4Q a snížení dividendy

Ilustrativní obrázek

Asijským akciím se dnes dařilo

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.