Rostoucí výnosy státních dluhopisů USA mohou spustit desetiletý medvědí trh na trhu s dluhopisy

13:11 | Ne Ro | Diskuze

Výnos desetiletých státních dluhopisů USA je na vzestupu od doby, kdy v červenci 2016 dosáhl svého rekordního minima na 1,36 %. Během minulého týdne výnos desetiletých státních dluhopisů USA vzrostl na 2,85 %, čili na svou nejvyšší úroveň za poslední tři roky. Tento nárůst pak spustil debatu o tom, zdali dluhopisy vstupují do fáze medvědího trhu, který by mohl trvat deset i více let.

Ilustrativní obrázek
Foto: Tambako The Jaguar

Pokud se tak stane, bude zapotřebí se obrnit opravdu dlouhou trpělivostí. Něco podobného zažil dluhopisový trh v USA v minulém století, kdy výnos desetiletých státních dluhopisů USA rostl po bezmála tři desetiletí, a to z úrovně 2,35 % v roce 1954 na úroveň 15,8 % v roce 1981. Dlužno dodat, že poté následoval více než třicetiletý býčí trh na dluhopisovém trhu, který se nejspíš završil svým rekordním minimem v červenci 2016 na úrovni 1,36 %. Tím definitivně ukolébal investory k lhostejnosti. Od tohoto minima nicméně začal výnos opět narůstat a tento týden se dostal na nejvyšší úroveň za poslední tři roky na 2,85 %.

Elena Duggarová, ekonomka z Moody's Investors Service, předpovídá, že se v letošním roce výnos desetiletých státních dluhopisů USA vyhoupne na 3 %. Tento trend by ovšem znamenal ztráty pro držitele těchto dlouhodobých státních dluhopisů, jelikož jejich cena s rostoucími výnosy klesá. Tyto trable na dluhopisovém trhu se nicméně propsaly i do trhu akciového. Širší akciový index S&P 500 tento týden upsal už 3,9 %, Rostoucí výnosy dluhopisů totiž zvyšují jejich atraktivitu v očích investorů, kteří je poměřují s možnými výnosy na akciovém trhu. Navíc zvyšují výpůjční náklady pro veřejně obchodované společnosti.

Množí se též obavy ohledně dalšího zvedání úrokových sazeb centrální bankou. Globální ekonomika nabírá na síle, což vyvolává obavy z růstu inflace, která může zmenšit budoucí hodnotu držených dluhopisů.  Mimoto prezident Trump provedl v USA očekávanou daňovou reformu, čímž by se mohl zvětšit dluh vlády USA, což pravděpodobně přiměje Ministerstvo financí USA prodat více státních dluhopisů, aby jimi zalepilo vzniklou mezeru ve financování chodu státního aparátu. Tím se zvýší nabídka dluhopisů na trhu.

Navíc je třeba si uvědomit, že momentálně nerostou jen státní dluhopisy USA, ale i státní dluhopisy evropských zemí, což znamená, že státní dluhopisy USA mohou být pro neamerické investory méně atraktivní. A Federální rezervní banka USA plánuje letos snížit svou bilanci o 400 miliard USD, a to částečně tak, že z části ponechá státní dluhopisy USA dosáhnout doby splatnosti, aniž by jich kupovala větší počet. Tato strategie nicméně znamená odstranění klíčové kupní síly, která posledních deset let podporovala dluhopisový trh USA.

Když ale už Fed nebude kupovat takový počet dluhopisů, aby nahradil své cenné papíry, které dosáhly doby splatnosti, pak bude muset trh být schopen utáhnout větší díl stabilně bobtnajícího vládního dluhu federální vlády USA. A poněvadž soukromí investoři bývají daleko citlivější na výši výnosu, než centrální banky, lze z toho vyvodit, že výnos bude muset porůst, aby tyto soukromé investory přilákal.

Celé aktuální situaci na dluhopisovém trhu USA nepřispěla ani Čína, která patří mezi největší zahraniční držitele amerických státních dluhopisů. Poslední dobou totiž snižuje objem držených státních dluhopisů USA. Legendární dluhopisový investor Bill Gross, spravující nyní fond Janus Henderson Group, už 8. ledna na svém twitterovém účtu varoval, že dluhopisový trh vstoupil do medvědí fáze. V minulém týdnu pak došlo k určitému výprodeji státních dluhopisů USA, který spustilo přinejmenším z části středeční prohlášení guvernérů Fed, že jsou stále více přesvědčeni o růstu inflace v USA.  Přitom nejen inflace by mohla znehodnotit držené dluhopisy, ale třeba také pravděpodobné zvyšování úrokových sazeb, aby se ekonomika USA trochu zchladila a nárůst cen se nevymkl kontrole. No a aby toho nebylo dost, tak páteční zpráva o vývoji (ne)zaměstnanosti a růstu ekonomiky USA ukázala, že dochází k růstu mezd. To vše mohlo dluhopisové investory poslední dobou značně vyděsit.

Dluhopisový trh zažil za poslední tři desetiletí přinejmenším čtyři miniaturní medvědí trhy čili období, během nichž výnos desetiletých státních dluhopisů USA vzrostl o více než 1 procentní bod neboli o 25 % oproti počátečním úrovním. Stalo se tak počátek 90. let, koncem 90. let, v prvních letech po roce 2000 a kolem roku 2005. Ale všechny z těchto čtyř miniaturních medvědích trhů zapadaly do širšího kontextu dlouhodobého býčího trhu státních dluhopisů USA, který jakožto celek znamenal setrvalý pokles výnosů z těchto dluhopisů.

Závěrem je třeba říci, že v tuto chvíli zdá se nejsou připraveni pro vstup dluhopisového trhu do desetiletí trvající medvědí fáze ani samotní dluhopisoví investoři, a soudě podle akce na akciovém trhu, ani akcionáři.

V prosinci Jones ze Schwab investorům doporučil, aby nenakupovali státní dluhopisy USA s dobou splatnosti delší než sedm let. Podle něho totiž trhy s fixním příjmem nebyly naceněny způsobem, který by počítal s vyšší inflací či volatilitou. Kdo Jonese uposlechl, ten může být nyní v klidu.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Euro býci potřebují víru

Ilustrativní obrázek

Dluhopis Republiky je výhodný pro stát, pro střadatele už méně

Ilustrativní obrázek

Jak si letos vedou akcie a další aktiva?

Ilustrativní obrázek

FED MPCM – jakékoliv překvapení má potenciál vyvolat bouři na dluhopisovém trhu a ovlivnit vývoj na FOREXu

Ilustrativní obrázek

Fed debatuje o budoucí struktuře své bilance a Trump opět kritizuje růst sazeb

Ilustrativní obrázek

Fed debatuje o zplošťování výnosové křivky, sazby bude ale zvyšovat dál. Jsme na pokraji recese?Čti více
Ilustrativní obrázek

Letecká společnost United Continental překonala ve 4Q odhady

Ilustrativní obrázek

Akcie společnosti Snap klesají v předburzovní fázi o více než 8 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 16.1.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu: Americké akcie si nakonec včera připsaly slušné zisky

Ilustrativní obrázek

Zámořské indexy vykázaly solidní zisky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.