Ropný trh by podle IEA mohl čelit převisu nabídky v roce 2020

15:49 | E V | Diskuze

Mezinárodní energetická organizace ve svém posledním reportu snížila prognózu růstu poptávky po roce o 100 tisíc barelů denně na letošní a následující rok.

Ilustrativní obrázek
Foto: Lane Fournerat

Jako největší hrozby se v současnosti jeví obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou a vývoj odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) v úterý oznámila, že ropný trh v příštím roce bude čelit převisu nabídky nad poptávkou z důvodu silné produkce a slábnoucí poptávky po ní.

„V roce 2020 budeme svědky bohatě zásobeného ropného trhu,“ uvedl Keisuke Sadamori na Mezinárodním energetickém týdnu v Singapuru. „Přebytek nabídky ropy přetrvá do doby, než se zotaví poptávka po ní,“ dodal.

IEA v minulém měsíci snížil svoji prognózu poptávky po ropě o 100 tisíc barelů za den na letošní a nadcházející rok. Růst poptávky v roce 2020 se očekává stále solidních 1,2 milionu barelů denně.

Globální makroekonomická rizika jako jsou obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou anebo rizika spojená s Brexitem vnáší nejistoty do dalšího vývoje ropy, řekl Sadamori.

Mapa zemí s prokázanými zásobami ropy; zdroj: Wikipedia

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a ostatní producenti ropy včetně Ruska, plánují snížení produkce o 1,2 miliónu barelů ropy denně od roku 2020 za účelem podpořit ceny ropy.

Nicméně množství nabízené ropy na trhu je podpořeno zejména zeměmi, které nejsou členy OPECu, jako jsou Spojené státy. Ty nabídku navyšují zejména nekonvenční ropou (tj. ropa, která je získávaná jinými než tradičními těžebními metodami (dehtové písky, ropné břidlice, biopaliva, termální depolymerizace organické hmoty a přeměna uhlí nebo zemního plynu)). Také Brazílie a Norsko budou v příštím roce produkovat více ropy, dodal Sadamori.

Na ropném trhu došlo nedávno k neobvyklé situaci, kdy Saudská Arábie byla v září donucena snížit těžbu ropy po tom, co teroristická organizace pomocí dronů podnikla útok na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco. Ačkoliv po útoku vznikly obavy ohledně zabezpečení dalších dodávek, tak rychlost jejich obnovení byla překvapivá a vneslo to zpět jistého ducha stability na trh s černým zlatem.

Zdroj: CNBC

Zdroj:Tomáš Novák, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Meziroční růst cen mírně zpomalil, meziměsíčně inflace vzrostla

Ilustrativní obrázek

Vyhlídky na zvyšování produkce dále tlačí cenu ropy níže

Ilustrativní obrázek

Trhy reagují na konflikt mezi Íránem a Spojenými státy.

Ilustrativní obrázek

Evropské energetické akcie ožívají

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropyČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v mírném plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v kladném

Ilustrativní obrázek

Analýza

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy oslabují: Dohoda pravděpodobně přinese klid zbraní, „bourání zdí“ ale asi ne

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.