Ropný trh by mohl čelit nedostatečné nabídce v dalším čtvrtletí

13:16 | M Z | Diskuze

Obavy z nedostatečných světových dodávek ropy vyjádřila Mezinárodní energetická agentura ve svém reportu, když mezi hlavní faktory uvedla sankce na některé země ze strany USA, dopad dodávek kontaminované ropy do USA nebo nedávné útoky na ropné stanice a dopravní flotily poblíž Spojených arabských Emirátů.

Ilustrativní obrázek
Foto: Cipiota

Ropný trh by mohl čelit nedostatečné nabídce, což by mohlo vyvinout tlak na země kartelu OPEC a další velké producenty během dalšího červnového zasedání, aby těžbu ropy zvýšily.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve středu uvedla, že převis nabídky nad nabídkou, který na ropném trhu nastal v prvním kvartálu roku 2019, by se ve druhém kvartálu mohl obrátit.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve svém měsíčním reportu uvedla "značnou nejistotu" ohledně hrozby světových dodávek ropy - z Íránu a Venezuely, z nichž obě čelí sankcím ze strany USA, až po Libyi. Agentura také sleduje dopad kontaminované ruské ropy, která přitekla do Evropy, stejně tak jako monitoruje útoky na přepravní lodě na pobřeží Spojených arabských emirátů a dvě ropné stanice, které se odehrály v nedávných dnech.

Přesto na trhu momentálně nejsou známky narušení dodávek ropy a ceny se příliš nezměnily, IEA uvedla, že výhled na další vývoj dodávek je nejasný.

OPEC, Rusko a další producenti snižují těžbu o 1,2 mil. barelů ropy denně od ledna tohoto roku. Země příští měsíc čeká setkání, na kterém se rozhodně, zdali pakt ještě prodloužit.

Měsíční vývoj ceny ropy Brent; Zdroj: Bloomberg

Měsíční vývoj ceny ropy WTI; Zdroj: Bloomberg

Zdroj: Bloomberg, The Financial Times

Zdroj:Tomáš Novák Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ropa posiluje v reakci na sestřelení íránského dronu

Ilustrativní obrázek

Ropa zdražuje. Pohonné hmoty zlevňují. Trend se začíná obracet

Ilustrativní obrázek

Letní srovnání cen pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Ceny ropy včera na 2týdeních minimech; obava z oslabující poptávky dominuje nad zeštíhlenou nabídkou

Ilustrativní obrázek

OPEC se dohodl na 9měsíčním prodloužení snížených dodávek ropy na trh

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.