Ropa v zemi vs peníze v bance

20:03 | fa ra | Diskuze

Christyan Malek z JP Morgan ve svém článku pro Financial Times píše, že éra nízkých cen ropy přes současný boom nemusí být zdaleka u konce. Vidí pro to velmi pádný důvod, OPEC a „Big Oil“ (mezinárodní ropné korporace typu Exxon, BP či Royal Dutch Shell) začínají závod o to, kdo stihne přeměnit svoji „ropu v zemi“ na „peníze v bance“.

Ilustrativní obrázek
Foto: BP plc

S rozvojem elektrických technologií v dopravě a nárůstem regulací, které souvisejí s obavami z klimatické změny, se totiž stává „peak oil demand“ reálnou vyhlídkou již koncem 30. let tohoto století. Jak kdysi řekl šejk Ahmed Yamani „Stejně jako doba kamenná neskončila kvůli nedostatku kamene tak doba ropná neskončí kvůli nedostatku ropy“.

Zejména pro země OPEC, které disponují ohromnými rezervami snadno dostupné ropy, pak nejlepší strategii pro maximalizaci hodnoty jejich rezerv může představovat zvýšení těžby a prodej teď, dokud je poptávka po ropě relativně silná, protože v horizontu několika mála desetiletí bude ropy v poměru k poptávce nadbytek („peak oil demand“) a cena půjde dolů. Kromě hrozby na straně nabídky je zde přítomná hrozba na straně nabídky – jak široce známý fenomén těžby z břidlic, tak pokrok v dalších oblastech těžby ropy – například „dotěžování“ stávajících ložisek a snižování nákladů těžby.

Průměrná cena, za při které dokáží firmy z „Big Oil“ generovat zisk se pohybuje již kolem 50 dolarů za barel a zdá se, že klesající trend bude nadále pokračovat. Pro OPEC to znamená, že hodnota jeho ropných rezerv se bude v čase snižovat a s tím bude klesat ochota členských zemí dodržovat těžební kvóty, které hrají zásadní roli v udržování vysokých cen.

Zdroj:Jan Žemlička, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Cena ropy dnes v reakci na zprávu IEA rostla

Cena ropy podle JPMorgan. Jak si povedou akcie evropských ropných společností?

BP evakuuje před hurikánem Irma těžební plošinu Thunder Horse

Cena ropy dnes hájí svá více jak dvouletá maxima

Exxon objevil nové ropné naleziště v pobřežních vodách Guyany

Ilustrativní obrázek

Írán chce ekonomické návrhy, jež vyváží odstoupení USA od dohodyČti více
Ilustrativní obrázek

Americké akcie uzavřely poslední obchodní seanci týdne smíšeně

Ilustrativní obrázek

Kartel OPEC rozhodl. Ropa bude drahá

Ilustrativní obrázek

UK: Sazby beze změny, komentář analytika

Ilustrativní obrázek

Internetoví giganti kritizují Evropskou komisi

Ilustrativní obrázek

Airbus pohrozil Velké Británii kvůli brexitu

Ilustrativní obrázek

Americká NSA přesunula všechna data do cloudu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.