Ropa s výrobními náklady jen 20 USD?

14:06 | Ne Ro | Diskuze

Spojené státy podle všeho právě vcházejí do další fáze energetické revoluce. Už to není jen ropa WTI a ropa z břidlic, ale stále častěji prý uslyšíme i o ropě z roponosných a asfaltových písků.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Ropná produkce Spojených států vzrostla od roku 2010 o 5 miliónů barelů za den (bpd), což představuje nárůst o bezmála 100 %. Nové technologie a techniky ropných vrtů otevřely dosud nevídané možnosti těžařům ropy a zemního plynu. Čísla hovoří za vše: V roce 2017 Spojené státy těžily průměrným tempem 9,3 miliónů bpd. Letos úřad EIA předpovídá, že produkce ropy a zemního plynu v USA vzroste do rekordní výše a že se bude těžit průměrným tempem 10,3 miliónů bpd, což by znamenalo překročení dosavadního rekordu z roku 1970 (tj. 9,6 miliónů bpd). V roce 2019 by podle předpovědi EIA měly Spojené státy těžit dokonce průměrným tempem 10,8 miliónů bpd, čímž by mohly začít směle konkurovat jak Saúdské Arábii, tak i Ruské federaci.

Hlavní příčinou energetické revoluce v USA jsou nové technologie, které tamním ropným těžařům dávají šanci porazit světovou konkurenci v této oblasti. Díky postupujícím inovacím se podařilo produkční náklady v USA srazit na pouhých 20 USD za barel.

Americkým těžařům ropy z roponosných břidlic se podařilo přežít světovou přesázobenost trhu ropou mezi lety 2015 - 2017 tak, že masivně inovovali s cílem maximálně snížit produkční náklady. Nicméně i těžba ropy z břidlic začíná pomalu ale jistě narážet na své limity. Pravděpodobně bude kulminovat zanedlouho po roce 2020. Někteří investoři se proto již nyní začínají poohlížet po nových inovativních technologiích, které by umožnily posunout hranice produkce o krok vpřed. Jde o společnosti jako Petroteq Energy Inc., která se snaží prorazit s novými přístupy extrakce energie.

Za klíčovou oblast, v níž bude dosaženo pokroku, lze považovat roponosné písky, čili záležitost, kterou většina společností z branže dosud považovala za nevyužitelnou. Díky Petroteq a dalším inovativním společnostem může být už zanedlouho vyvinut postup k levnému uvolnění ropy z roponosných písků, což bude představovat další kapitolu energetické revoluce v USA.

Roponosné písky jakožto nekonvenční alternativa

Roponosné písky jsou ložisky bitumenu, což je hustá vazká substance, kterou lze rafinovat a získat z ní ropné produkty. Potenciál roponosných písků v Severní Americe je obrovský: Kanadské asfaltové písky v Albertě podle dostupných odhadů obsahují až 165,4 miliard barelů ropy. Také ve Spojených státech se bitumen v píscích nachází a zůstává dosud nedotčený. Odhaduje se, že například v Utahu je v těchto píscích uloženo až 30 miliard barelů ropy.

Těžbě ropy z roponosných písků až doposud bránily tři hlavní faktory: vysoké produkční náklady, politická opozice a ekologická rizika.

O produkci ropy z roponosných a asfaltových písků se již delší dobu ví, nicméně produkční náklady byly považovány za příliš vysoké. A to tím spíš, uvážíme-li období nízkých cen ropy, jako bylo to let 2015 až 2017. V roce 2017 ropný gigant Royal Dutch Shell dokončil odštěpení své divize kanadských asfaltových písků. Dospěl zkrátka k závěru, že další investice do rozvoje těžby kanadských asfaltových písků je příliš vysoká. Podobně postupovaly i jiné ropné společnosti, například Marathon Oil, Statoil a další.

Dalším omezujícím faktorem byla obava z ekologického dopadu těžby ropy z písků. Ropné písky si tak vysloužily špatnou pověst coby ekologicky nejšpinavějšího zdroje energie, do čehož se přidaly politické tlaky, které daly těžbě ropy z písků vale. Nedávná reportáž o produkci ropy z kanadských asfaltových písků jí nálepkuje přívlastky špinavá, nákladná, destruktivní a neekonomická. Také v USA v posledních letech vzrostla politická opozice, stavící se proti těžbě ropy z těchto písků.

Nyní by se situace mohla začít opět měnit k lepšímu. Lze očekávat, že těžba ropy z písků ještě v letošním roce vzroste.

(Znovu)objevení skrytého potenciálu

V poslední době pokročily kupředu i technologie těžby ropy z písků, a to jak v ohledu snížit ekologickou stopu, tak v ohledu minimalizace produkčních nákladů. Tato skutečnost dává tušit, že by o tuto oblast mohl být opět zájem ze strany těžebních společností. Společnost Petroteq Energy vyvíjí novátorské metody těžby ropy z písků, které jsou jednak bezpečné a jednak z pohledu ekologie čisté. Společnost získala již dva patenty, týkající se technických metod extrakce ropy z roponosných písků způsobem, který zabraňuje vznik odpadních materiálů. Společnosti se podařilo pomocí své nové technologie vytěžit 10 tisíc barelů ropy ze svých polí v Utahu. Nyní vylepšuje druhé pole v Utahu s cílem navýšit své produkční kapacity. Podle vyjádření výkonného ředitele Petroteq Energy, Alexe Blyumkina, je jedním z cílů jeho společnosti otázka udržitelnosti. Proto jejich patentovaná metoda extrakce ropy z písků nevede ke vzniku odpadního materiálu. Společnost Petroteq Energy navíc využívá blockchainovou technologii, aby maximálním možným způsobem snížila produkční náklady na těžbu ropy z písků.

Před nedávnem jí v této věci oslovili partneři z Mexika, kde Petroteq Energy podepsala lukrativní dohodu se státní energetickou společnosti Pemex, která se týkala její management platformy, založené na blockchainu. Nyní projevily zájem další společnosti. Některé z ropných společností zdá se začínají po úspěších Petroteq Energy opět projevovat zájem o těžbu ropy z písků.

Otázka výše nákladů

Co učinilo těžbu ropy z břidlic v rámci Spojených států tak úspěšnou, bylo především snížení produkčních nákladů. V nedávno minulých letech, kdy se ceny ropy propadly na minima, začali američtí těžaři ropy využívat nové technologie a radikálním způsobem snížili těžební náklady. Tím si udrželi svou konkurenceschopnost na globálním trhu. Do roku 2017 se americkým těžařům ropy z břidlic podařilo srazit náklady na těžbu o 42 %.

V dnešní době se průměrná výše produkčních nákladů pohybuje mezi 20 až 50 USD za barel. To se může jevit jakožto poměrně mnoho, uvážíme-li produkční náklady Saúdské Arábie či Kuvajtu, které mohou v dnešní době činit jen 10 USD  za barel. U těchto zemí OPEC je však do produkčních nákladů zapotřebí připočíst obligatorní "sociální náklady". Propad cen ropy v roce 2015 způsobil obrovský tlak na tyto země kartelu OPEC, jelikož jejich státní rozpočet je závislý na exportu ropy. Členové OPEC ze Středního východu se díky propadu cen ropy dostaly pod obrovský tlak a jihoamerická Venezuela upadla dokonce do hospodářského a ekonomického chaosu.

Podle analýzy z Oxford Institute for Energy Studies lze očekávat, že "sociální náklady" zemí OPEC v příštích letech dokonce porostou. Dejme tomu, že těžaři ropy z břidlic v USA potřebují prodávat ropu alespoň za cenu 50 USD za barel, aby byli ziskoví. Země kartelu OPEC však pro udržitelnost svých ekonomik potřebují prodávat ropu za cenu alespoň 70 USD za barel, ideálně za 100 USD za barel. Tato skutečnost dává americkým těžařům obrovskou konkurenční výhodu. A navíc, díky dosaženému pokroku v těžebních technologiích Petroteq Energy a dalších společností se těžba ropy z písků záhy stane stejně ziskovou a levnou, jako těžba ropy z břidlic. Petroteq Energy je dnes schopna produkovat při nákladech jen 20 USD za barel. Navíc si další společnosti mohou zakoupit licenci na používání její technologie. Jakmile k tomu dojde a větší počet společností si koupí licenci k těžbě ropy z písků od Petroteq Energy, energetická revoluce v USA vstoupí do své další fáze.

Společnosti, které si zasluhují zmínku:

Parsley Energy Inc (NYSE:PE)

Společnost Parsley Energy je jedním z velkých hráčů v Permské břidličné pánvi. Své provozy má především v oblastech Midland a Delaware. Specializuje se na kavizice, vývoj a průzkum nekonvenčních nalezišť ropy a zemního plynu. Akcie PE se obchodují kolem 23 USD za kus. Tržní kapitalizace společnosti činí 7,2 miliardy USD. Vedení společnosti je skvělé, což by mohlo investory dodatečně přesvědčit. Experti očekávají, že produkce ropy v USA rychle poroste a Parsley Energy bude jednou ze společností, které z této konjunktury budou profitovat.

Kosmos Energy Ltd (NYSE:KOS)

Kosmos Energy je společností zaměřující se na průzkum nalezišť ropy a zemního plynu, na vývoj a produkci ve slibných příbřežních oblastech západní Afriky. Společnost má své pozice v Ghaně, Mauritánii a Senegalu a disponuje silným portfoliem. Skutečným lákadlem pro investory jsou však licence, které společnost drží pro možný průzkum lokalit Sao Tome, Principe, Surinam, Maroko a západní Sahara. Rozhodně se vyplatí tuto společnost nepouštět z očí.

Seadrill Ltd (NYSE:SDRL)

Seadrill je společností, která nabízí komplexní služby kolem příbřežní těžby. Je offshorovým dodavatelem a kolem ní se točí společnosti, které chtějí dokončit své projekty hlubinné těžby. Poslední dobou nabírá příbřežní těžba na popularitě, ví se o nových slibných nalezištích a Seadrill disponuje potřebnými prostředky na dokončení i údržbu těchto projektů. Hodnota akcie SDRL se v minulém roce prudce propadla, nicméně Seadrill je společností nabízející ropné služby, kterou se určitě vyplatí sledovat.

Diamond Offshore Drilling Inc (NYSE:DO)

Diamond Offshore Drilling je společnost nabízející služby pro ropná pole. Sídlí v texaském Houstonu a má uzavřené dohody v oblastech jako je Mexický  záliv, Jižní Amerika, Austrálie, Jihovýchodní Asie, Afrika, Střední východ i Evropa. Zkrátka v podstatě po celém světě. Společnost disponuje 24 příbřežními vrty, 19 poloponornými vrty a 1 jack-up vrtem. Diamond Offshore má dobrou reputaci v branži a jde o dobrý tip pro investory, a to tím spíš, když se příbřežní těžba stává oblíbenější.

Pioneer Natural Resources (NYSE:PXD)

Pioneer Natural Resources je společnost zaměřená na průzkum a těžbu ropy a zemního plynu. Její hlavní provozy se nacházejí především v Permské pánvi, Eqgle Ford, West Panhandle a Raton. Společnost mimoto vlastní podíly v osmi plynárnách a devíti zpracovatelských závodech. Navíc má obrovské množství skvělých nemovitostí v jižním a západním Texasu. Její investice se zdají být rozumné.

Enbridge, Inc. (TSX:ENB)

Enbridge sídlí v kanadské Albertě. Jde o společnost, která se zaměřuje na přepravu energií, jejich distribuci a výrobu elektřiny. Své provozovny má jak v Kanadě, tak i ve Spojených státech. Enbridge vlastní a provozuje největší distribuční síť s zemním plynem v rámci Kanady a má nejdelší ropovodný systém na světě. V dobách, kdy ceny ropy rostou, společnosti jako je Enbridge zůstávají nezbytné pro přepravu petrochemických výrobků ke spotřebitelům.

Cenovus Energy (TSX:CVE)

Cenovus Energy je jednou z nejaktivněji obchodovaných akcií na burze TSX. Momentálně vyvolává rozruch především to, že společnost oznámila záměr zbavit se části svého majetku za 4 až 5 miliard USD plus během příštích tří let snížit náklady o 1 miliardu USD. Akcii CVE navíc neprospělo ani to, že výkonný ředitel Brian Ferguson odchází do důchodu. Oslabení akcie CVE nicméně může představovat příležitost pro investory.

Canadian Natural Resources Ltd. (NYSE:CNQ, TSX:CNQ)

Společnost Canadian Natural Resources je dalším známým jménem na burze TSX. Jde o jednoho z velkých hráčů v oblasti kanadských roponosných písků. Analytici očekávají dobrý hospodářský výsledek za čtvrté čtvrtletí a rostoucí produkci v letošním roce. Akcie CNQ se nyní obchodují za nižší cenu a představují dobrou kupní příležitost.

Husky Energy Inc. (TSX:HSE)

Husky Energy je dalším z velkých kanadských ropných hráčů. Společnost překvapila analytiky ve třetím čtvrtletí. Mnoho analytiků ji má ve svém top výběru pro oblast roponosných písků. Nyní společnost pokračuje v opravách svého potrubí v oblasti Saskatchewan, které před časem prasklo a došlo k úniku, což těžce uškodilo ziskům a reputaci této společnosti. Nicméně rostoucí ceny ropy a dobrá valuace Husky Energy znamená, že bychom ani tuto společnost neměli spouště z očí.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

BP: cena ropy dosáhne v příštím roce maximálně 55 USD za barel

Uzavření amerických trhů: Index Dow +0,12 % na 21892,43 bodech

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,48 % na 23329,46 bodech

Petrobras se pře s brazilskou vládou

Ilustrativní obrázek

Rusko chce zmírnit dobrovolné restrikce na těžbu ropy

Glencore prodal podíl v Rosněftu, získal respekt soupeřůČti více
Ilustrativní obrázek

Erste Group: Aktualizace cílové ceny

Ilustrativní obrázek

Páteční open v zámoří přináší s sebou pokles

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v pátek ráno klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická oblast se nakonec udržela v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Společnost Levi Strauss vstoupila na burzu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.