Cena severomořské ropy Brent (dubnový kontrakt) kolem 19:40 SEČ vzrostla o 6,68 % na 34,32 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI (dubnový kontrakt) ve stejnou dobu zdražila o 6,33 % na 32,92 dolaru (NYMEX).
Íránský ministr ropného průmyslu Bížan Námdar Zangáne se dnes setkal v Teheránu se svými protějšky z Venezuely, Iráku a Kataru. Po jednání podpořil plán na zmrazení těžby jako první krok ke stabilizaci trhu. Neoznámil však, zda se Írán do plánu zapojí. Zapojení dalších předních těžařů ropy je podmínkou k realizaci plánu.
Zástupce Íránu při ropném kartelu OPEC předtím řekl, že země bude i nadále zvyšovat těžbu, dokud se nedostane na úroveň před zavedením sankcí.
Někteří analytici však pochybují nad přínosem rozhodnutí zmrazit těžbu na lednové, téměř rekordní úrovni. Podle nich příliš nepřispěje ke snížení nadbytku ropy na trhu. "Trh potřebuje snížení, ne zmrazení produkce," řekl agentuře Reuters analytik PVM David Hufton. Plán však ukazuje, že Saúdská Arábie mění svůj postoj.
Ceny ropy se od poloviny roku 2014 propadly o více než 70 procent až na nejnižší hodnotu za více než deset let. Důvodem je výrazný převis nabídky nad poptávkou. Nabídku zvýšil růst těžby v USA a rozhodnutí ropného kartelu OPEC zvýšit těžbu, a posílit si tak podíl na trhu. Naopak slábnoucí globální ekonomika snižuje poptávku po ropě.