Ropa je krví džihádu. Ropný průmysl Islámského státu pod lupou

22.03.2016 11:45 | wa pe | Diskuze

Po více jak roce a půl spojeneckých náletů na vojenská i hospodářská centra ISIS se stále nepodařilo připravit tuto teroristickou organizaci o jádro jejího financování, příjmy z ropy. Podívejme se společně jakým způsobem ropný byznys ISIS funguje a proč je tak obtížné jej narušit.

Foto: The U.S. Army

 

I přes vytrvalou leteckou kampaň se stále nepodařilo dostat ropný byznys Islámského státu na kolena, naopak se zdá, že celý proces těžby, rafinace a transportu ropy v rukou islamistů vyzrál do podoby úspěšné státní ropné společnosti, schopné nejenom úspěšně financovat jejich válečnou mašinérii, ale také držet v šachu nepřátele v regionu, ať už jsou to Kurdové, Asadův syrský režim či západní letecké síly. Zatímco první dvě zmíněné skupiny jsou nuceny ropu ISIS nakupovat, Západ se obává, že zničení těžební infrastruktury by rozvrátilo ekonomiku v celé oblasti. Ropa je na Blízkém východě krví nejen války, nemocnice, školy, obchody, těžká mechanizace k odklízení trosek, to vše je závislé na ropě, 10 milionů lidí pod přímou kontrolou Islámského státu a další miliony v přilehlých regionech se tak mimoděk staly rukojmími a živými štíty islamistů. Z minulých vojenských operací v Kuvajtu v roce 1991, následně v Iráku či Afghánistánu navíc vyplývá, že místní vitální infrastruktura byla mnohdy zničena z vojenského hlediska naprosto bezdůvodně a její obnova často trvá celé roky. Také poměrně rychlé posuny fronty mohou koaliční velitele odrazovat od jistě lákavé možnosti totální destrukce území.

 

zdroj: Financial Times

 

Islamistická státní ropná společnost

Výzvy na připojení se k džihádu nejsou mířeny pouze na muže ochotné zapojit se přímo do boje, ale také na kvalifikované lékaře, inženýry, finanční specialisty a mnohé další profese. Podle dostupných informací, pracuje v řadách správního a hospodářského aparátu Islámského státu celá řada odborníků s profesními zkušenostmi například ve Skandinávii i jinde v Evropě.

Poté co se islamisté zmocnili iráckého Mosulu, rychle obsadili ropná pole Ajil a Allas v provincii Kirkúk. Podle svědectví místních obyvatel byla těžba na obou polích zprovozněna v ten samý den, kdy došlo k jejich obsazení. Veškerý potřebný technický personál a zařízení bylo přivezeno stovkami nákladních vozidel. Ještě předtím, než došlo po deseti měsících  k vytlačení islamistů z těchto oblastí, stačili z obou polí vytěžit ropu za přibližně 450 milionů USD. Efektivita ropných operací je podepřena desítkami odborníků, kteří za atraktivní platy pracují pro teroristickou organizaci přímo na ropných polích. Mnozí z nich přešli do služeb islamistů z veřejného i soukromého sektoru s desítkami let zkušeností a praxe.

Důležitost ropy pro celou organizaci se odráží i ve struktuře řízení těžebních a závislých operací. Zatímco správa samozvaného chalífátu je poměrně decentralizovaná, kdy moc je v rukou jednotlivých regionálních guvernérů (walis), tak byznys s ropou je stejně jako vojenské operace a propaganda pevně v rukou centrální autority kolem chalífy Abú Bakra al-Bagdádího. Na těžbu ropy a distribuci zisků z ní dohlíží Amniyat, obdoba tajné policie ISIS.

Až donedávna byl jakýmsi ministrem pro ropu v Islámském státu Tunisan Abu Sayyaf, původním jménem Fathi Ben Awn Ben Jildi Murad al-Tunisi, ten však byl zabit americkými speciálnimi silami minulý rok v květnu. Spolu s jeho tělem byly nalezeny stovky dokumentů detailně popisující veškeré záležitosti spjaté s ropným průmyslem islamistů. Mimo nebývalé technické vyspělosti ropného byznysu vypovídají také o pragmatickém přístupu, který organizace uplatňovala v rámci prodeje ropy. Chytře využívala například regionální nerovnováhy v nabídce a poptávce, tak aby dosáhla co nejvyššího zisku.

Ještě před začátkem leteckých úderů na mobilní rafinérie a těžební zařízení ISIS v Sýrii a Iráku dosahovaly denní zisky z ropy této teroristické organizace asi 50 milionů USD měsíčně. Dnes můžeme odhadovat, že tato částka byla zredukována asi o 30 % a účetní bilanci ISIS patrně nepomáhá ani současná nízká cena ropy.

Jádro těžby ropy ISIS leží v Sýrii v provincii Deir Ezzor, kde se v říjnu podle odhadů denně vytěžilo něco mezi 34 000 až 40 000 barely. V severním Iráku jsou to poté ropná pole blízko dvoumilionového města Mosul, kde se denně vytěží asi 8 000 barelů těžké ropy. Odhadnout celkovou ropnou produkci organizace na jí ovládaných územích je velmi obtížné, dá se však počítat se značným poklesem oproti stavu před obsazením nalezišť. Na vině je především stárnoucí těžební infrastruktura a nedostatek odborníků v řadách ISIS, kteří by ji udržovali v dobré kondici. Ačkoli organizace zaměstnává velké množství lidí, které převzala ze syrského či iráckého státního aparátu i soukromé sféry, stále se jí nedaří personální mezery na vysoce kvalifikovaných pozicích zcela zaplnit.

zdroj: Financial Times

 

Ropné pole

Produkce (bpd)

Cena ($/barel)

al-Tanak

15 000-17 000

$40

al-Omar

9 000-13 000

$45

al-Jabseh

2 500-3 000

$30

al-Tabqa

1 500-1 800

$20

al-Kharata

1

$30

al-Shoula

650-800

$30

Deiro

600-1 000

$30

al-Taim

400-600

$40

al-Rashid

200-300

$25

Letecká kampaň spojenecké koalice pod názvem Tidal Wave II od loňského října značně omezila produkci ropy Islámského státu a své ovoce přinesly také ruské letecké útoky, které však budou s ohledem na ohlášené částečné stažení Ruské federace z oblasti omezeny. Stejně tak se údery letecké koalice zaměřily i na stávající finanční rezervy Islámského státu. Podle mluvčího koaličních leteckých sil plukovníka Stevea Warrena přišel ISIS v důsledku lednových leteckých útoků na jím držené banky v Mosulu o desítky milionů až jednu miliardu amerických dolarů v hotovosti, přičemž další takto cílené útoky probíhaly i v únoru. I přes veškeré úspěchy leteckého bombardování a ztrátu kontroly nad prvními ropnými poli však příjmy z ropy tvoří vedle daní vybíraných na obsazených územích i nadále páteř ekonomiky samozvaného chalífátu. 

Zdroj:Financial Times, Oil Price, New Security Beat, redakce
Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Americké akcie včera opět oslabily

Ruská centrální banka očekává, že cena ropy spadne v letech 2018-19 na 40 dolarů za barel

Ilustrační foto

Diplomatická krize kolem Kataru postihla i velbloudy

TransCanada omezí do konce listopadu dodávky ropy pomocí ropovodu Keystone

Tradiční týdenní přehled vývoje činných vrtů v USA

Aramco koupí podíl Shellu v rafinérce Motiva za 2,2 mld. USDČti více

Analytici z Argus zvýšili doporučení pro akcie Kellogg

Jak hodnotí akcie Salesforce analytické firmy?

Analytik: Nyní je ten správný čas na fúzi Hasbro-Mattel

Baker Hughes: Počet činných vrtů v USA v týdnu vzrostl o 8

Co lze podle forex analytiků ze SocGen očekávat u párů EUR/USD a USD/JPY?

Dceřiná společnost od Select Income REIT podala žádost o IPO

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.