Rodiče vyplácí kapesné dětem stále častěji na účet s kartou, zjistil průzkum ČSOB

14:14 | E V | Diskuze

Polovina rodičů vyplácí svým dětem pravidelné kapesné vždy na ruku.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Výhradně bankovní účet s platební kartou pro zasílání kapesného využívá devět procent maminek a tatínků. Dalších 13 procent rodičů hotovost se zasíláním na účet kombinuje. A zhruba čtvrtina rodičů nyní sice dává dětem peníze na útratu v hotovosti, ale uvažuje o tom, že k využívání účtu přejde, zjistila v průzkumu ČSOB.

„Rodiče řeší kapesné u dětí zhruba kolem jejich devátého roku, kdy se jejich potomci začínají učit hodnotu peněz. V současném digitalizovaném světě je důležité naučit je pracovat co nejdříve s virtuálními penězi, a tedy platit kartou nebo chytrým mobilem,“ uvádí Jan Sadil, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail.

V ČSOB školáků a studentů s účtem a platební kartou neustále přibývá. V březnu měla banka 19 tisíc držitelů karet ve věku 8 až 15 let a 42 tisíc od 15 do 18 let. V ČSOB a Poštovní spořitelně je možné založit a vést účet Plus Konto s kartou dětem od jejich osmi let zdarma. Banka na něj navíc každý měsíc po dobu půl roku zasílá stokorunu. Tato nabídka je platná až do konce září 2020.

Za ideální začátek vyplácení kapesného má 46 procent rodičů první stupeň základní školy. Pro asi třetinu rodičů je vhodným obdobím pro kapesné druhý stupeň. Osm procent rodičů dětem dává peníze už od mateřské, na druhou stranu sedm procent z nich čeká s kapesným až na školu střední. A čtyři procenta školáků se kapesného vůbec nedočkají.

„Děti si zkoušejí samy spořit mezi 12 až 14 lety, v tomto věku už vnímají význam peněz a začínají se zajímat o tuto oblast. Od 15 let narůstá potřeba využívání účtu hlavně z důvodů výdělků brigád,“ vysvětluje Jan Sadil.

Dětem je možné zařídit i penzijní spoření, které lze částečně vybrat v jejich 18 letech, takže může být i zdrojem na financování jejich studií. Do konce července je u ČSOB na zřízení penzijního spoření bonus 1000 Kč. A ušetřete až 2000 Kč při založení stavebního spoření pro děti do konce června.

ČSOB se od roku 2016 věnuje výuce finanční gramotnosti na základních a středních školách po celé republice v programu Finanční vzdělávání ČSOB. Podílí se na něm více než 440 zaměstnanců, jejichž rukama prošlo přes 30 000 dětí. Od letoška se program ve spolupráci s Policií ČR rozšiřuje o vzdělávání v oblasti digitální bezpečnosti.

 

 


Skupina ČSOB

je vedoucím hráčem na bankovním trhu v České republice. Naše motto „Digitálně a s lidmi“ nejlépe vyjadřuje probíhající investice do inovací a digitalizace, díky nimž neustále zjednodušujeme a zkvalitňujeme obsluhu našich klientů v pobočkách i online prostředí. Naše služby jsou k dispozici 24 hodin denně 7 dnů v týdnu. Stavíme na unikátním bankopojišťovacím modelu, který nabízí pod jednou střechou vše pro řešení finančních potřeb – od bankovních služeb pod značkou ČSOB či Poštovní spořitelna přes pojištění od ČSOB Pojišťovny až po úvěry na bydlení od Hypoteční banky či Českomoravské stavební spořitelny, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Asset Management, ČSOB Factoring a Patria Finance. Své služby poskytujeme všem typům zákazníků – fyzickým osobám, malým a středním podnikům i korporátní a institucionální klientele. Skupina ČSOB je součástí mezinárodní bankopojišťovací skupiny KBC, která působí především v Belgii a v regionu střední a východní Evropy.

 

Zdroj:Patrik Madle, ČSOB
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Stavební spoření není jen na rekonstrukce

Ilustrativní obrázek

Šetření v době pokoronavirové

Ilustrativní obrázek

Čeští rodiče dětem nespoří, dávají přednost ukládání hotovosti na účet

Ilustrativní obrázek

Většina lidí nemá finanční rezervu, fungují od výplaty k výplatě

Ilustrativní obrázek

Místo stříbrné lžičky dejte dítěti do vínku stavební spoření

Ilustrativní obrázek

Češi postrádají základní přehled o výdajích své domácnostiČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX ztrácí 2 %

Ilustrativní obrázek

Pražská burza výrazně pod nulou

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v úterý oslaboval

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 14.7.2020

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v úvodu týdne zamířila výše

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.