rizika zakládání s.r.o.

12:12 | B Z | Diskuze

Jak ušetřit, ale zároveň neprodělat? Tisícovka vás může stát milion

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Jak ušetřit, ale zároveň neprodělat? Tisícovka vás může stát milion

Češi milují slevy a úspory všeho druhu, to je známá věc, se kterou dovedou obchodníci šikovně pracovat. I ti, co neprodávají rohlíky a banány, ale třeba firmy.

Když si ale jdete pro pečivo v akci, obvykle táhnete domů tašky plné věcí, které jste vůbec koupit nechtěli, nestačíte je zkonzumovat, takže ve finále ušetříte pár korun, ale proděláte pár stovek. S firmami je to podobné, jen v jiných řádech: pokud se rozhodnete podnikat, při zakládání takové společnosti s ručením omezeným můžete ušetřit tisíce. A prodělat miliony.

Na založení „eseróčka“ dnes stačí díky platné právní úpravě základní jmění 100 Eur a společenská smlouva, která obsahuje pouze nezbytné náležitosti. Jenže v takové společnosti de facto neexistují třeba hlasy na valné hromadě.  Menšinový společník proto firmu ovládá stejnou měrou, jako většinový.

Z praxe znám i případy, kdy se na nás obrátil s žádostí o pomoc klient, který si sice založil s.r.o. o nějakých osm tisíc korun levněji, ale poté, co firma nabyla nemovitý majetek za desítky milionů korun, zjistil, že ji vlastně vůbec neovládá.

I proto už roky neklesá poptávka po ready made, tedy „předpřipravených“ firmách. Za 16 let působení na trhu jsme jich založili a prodali už tisíce. Jenže kromě odborných poradců se na trhu pohybují i „prodavači“, kteří k zakládání firem přistupují stejně, jako k pečivu nebo ovoci.

Neřeší od začátku s podnikatelem jeho očekávání týkající se business plánu nebo nastavení společnosti. Přitom odborná rada například ohledně volby právní formy společnosti může znamenat milionové úspory.

Samozřejmostí by například mělo být, že ready-made firma na klíč je naprosto „čistá“, dobré je ale se o tom důkladně přesvědčit. Řada dodavatelů takových společností totiž jejich bezdlužnost a prostotu od závazků pouze různě garantuje a „ručí“ za ni, skutečným argumentem je ovšem pouze audit, jelikož prohlášení auditora má zcela odlišnou vypovídací hodnotu.

Společnost s r.o. je sice možné založit již od 1 koruny, takové firmy ale nebývají obchodními partnery vnímány příliš pozitivně a je u nich navíc riziko nemalých nákladů při prodeji části podílu, nebo potřebě zvýšit základní kapitál. Nízký kapitál také může snížit či vyloučit možnost úvěru pro firmu.

Kvalitně předpřipravená firma představuje rychlé a odborné řešení. Tyto společnosti jsou provozuschopné ihned, tedy registrované k dani, s ohlášenými živnostmi, bankovními účty. V ceně služeb bývá také zastoupení před příslušnými orgány a soudy. Není také potřeba splácet základní kapitál, protože byl již splacen při založení a s klientem jej stačí transakčně bezhotovostně vypořádat.

Speciální „vychytávkou“, po níž je poptávka dokonce stále větší, jsou starší společnosti, které se mohou úspěšně hlásit do výběrových řízení. Na odbyt jdou třeba také anonymní společnosti, nebo společnosti vhodné k podnikovým přeměnám. Na nich totiž podnikatel neprodělá: naopak mu mohou při vhodném užití ušetřit i miliony.

Zdroj:Petr Kotek, APOPGEO Group
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Avast: Dividenda nad odhady, firma potvrdila výhled

Ilustrativní obrázek

Svět potřebuje podniky, které se nebojí převzít zodpovědnost a hledají vyšší smysl své existence

Ilustrativní obrázek

Nejoblíbenějším nástrojem pro externí financování malých a středních firem je leasing

Ilustrativní obrázek

Firemní výsledky pro tento týden: Siemens, Infineon Technologies, Philip Morris Int., Alphabet

Ilustrativní obrázek

Růst Facebooku zpomaluje. Jeho akcie po výsledcích odepsaly 7 %.

Ilustrativní obrázek

Konglomerát General Electric překonal očekávání výsledků za 4Q a potěšil výhledem hotovostních tokůČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy padají; sledované indexy už klesly o více jak 10 % z nedávných maxim

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavřel čtvrteční seanci silnou ztrátou -4,43%.

Ilustrativní obrázek

Koruna aneb První případ nakažení koronavirem u nás

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně oslabují: včera byl počet nově nakažených po světě poprvé vyšší jak v Číně

Ilustrativní obrázek

Americké akcie uzavřely smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.