Revoluce v dodávkach zemního plynu: Irán chce zvýšit vývoz energie. Znamená to, že půjde cena komodity dolů?

06.04.2016 06:01 | V Z | Diskuze

Írán, který vlastní druhé nejvyšší zásoby zemního plynu na světě, nedávno oznámil úmysl dramaticky zvýšit svou energetickou produkci. Íránská vláda rovněž usiluje v rámci svého ekonomického programu o zvýšení energetických exportů po zrušení západních sankcí, píše server Oilprice.

Foto: shell

 

V lednu 2016 íránský prezident Hassan Rouhani oznámil, že íránská část naleziště zemního plynu Jižní Pars v Perském zálivu, které Írán sdílí s Katarem, bude plně rozvinuta a těžba spuštěna do března 2018. Projekt sestává z celkově 24 fází s tím, že v současnosti probíhají práce na fázích 15 a 16, které zvýší kapacitu o 50 milionů m3 plynu za den (MMcm/d) a 80 000 barelů kondenzátu. V loňském roce celková produkce plynového pole Jižná Pars vzrostla o 15 % na 130 miliard m3. Produkce z plynového naleziště by mohla iránské vládě vynést až 4,5 miliardy dolarů. Plné zprovoznění Jižního Parsu je pro Írán nejvyšší prioritou.

Íránská část Jižního Parsu má velikost asi 3 700 km 2 a je největším dostupným novým zdrojem zemního plynu. Velká část tohoto plynu je určena na vývoz v kapalné formě: není žádným tajemstvím, že Írán doufá, že bude konkurovat Kataru jakožto významný vývozce zkapalněného zemního plynu (LNG). Na konci roku 2015 Írán oznámil, že v následujících třech letech plánuje spustit pět významných exportních projektů pro LNG. Jak však nedávno objevily Spojené státy i Austrálie, investice do LNG nejsou v současnosti bez rizika. Trh i nadále zůstává měkký, ceny energií jsou nízké a stále navyšování dodávek vede k přebytku nabídky nad poptávkou. Tato situace se pravděpodobně v blízké budoucnosti změní, avšak investice do LNG jsou velmi vysoké a Írán již nyní čelí velkým výzvám. Modernizace jeho ropné a plynové infrastruktury podle odhadů bude stát 200 miliard dolarů.

Experti íránské plány na zvýšení produkce zpochybňují. Nedávno představené plány íránské vlády, která chce začít vyvážet LNG do Evropy a Asie během dvou let, se setkaly se skeptickou reakcí. Írán sám o sobě nemá žádnou kapacitu pro vývoz LNG. Sousední Sultanát Omán však disponuje nadbytečnou kapacitou pro vývoz LNG: asi 1,5 milionu tun za rok, z celkové kapacity dosahující 10,4 milionu tun. Plány na výstavbu plynovodu z Íránu do Ománu začaly vznikat již v roce 2014 a smlouva byla podepsána v prosinci 2015.

Na konci března íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne uvedl, že jednání o podrobnostech projektu nadále probíhají. Plynovod o celkové délce 400 km by měl podle plánů vést z íránské provincie Hormuzegan do ománského Soharu. Plyn přivedený novým potrubím by měl sloužit jak pro domácí spotřebu v Ománu, tak pro export. Írán v roce 2014 podepsal smlouvu na 25 let v hodnotě 60 miliard dolarů, která jej zavazuje dodávat do Ománu zemní plyn. Po dokončení dosáhne kapacita nového plynovodu miliardu kubických stop, tj. asi 28,3 milionu m3, plynu za den. Ministr Zangáne odhaduje hodnotu této smlouvy na 1,5-2 miliardy dolarů. Oman se zavázal zkapalnit 1,5 milionů tun íránského plynu na vývoz. Stavitelem plynovodu bude korejská společnost Korea Gas Corporation (KOGAS). Zprávy z trhu naznačují, že by KOGAS mohl podepsat memorandum o porozumění na výstavbu plynovodu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů s Íránem a Ománem nejpozději v červnu 2016.

Tento projekt by umožnil Íránu zvýšit produkci zemního plynu a vstoupit na trh s LNG již před dokončením svých vlastních nákladních vlaků pro přepravu LNG. Cílem plánu je rovněž v dlouhodobém horizontu zvýšit vliv Teheránu v Perském zálivu. Vazby mezi oběma sousedy se pravděpodobně prohloubí. Nejmenovaný íránský vládní představitel odhaduje, že bilaterální obchod mezi Íránem a Ománem dosáhne do pěti let 4 miliard dolarů.

Současný neklid na trhu vytváří jedinečné příležitosti pro chytré investory. Zatímco mainstreamová média dramaticky popisují propad cen ropy, chytří investoři již pokládají základy budoucích výhodných investic.

Dlouho zvažovaný ropovod mezi ropnými poli na jihu Íránu a Pákistánem se rovněž blíží realizaci. Projekt, jehož plánování začalo již v devadesátých letech a kterému se občas přezdívá „mírový ropovod“, prošel několika koly jednání s tím, že obě strany se zdráhaly nést náklady výstavby potrubí v celkové délce téměř 2 000 km.

Od roku 2010 Pákistán čelí silnému tlaku ze strany USA a Saudské Arábie, aby nedošlo k realizaci tohoto projektu. Pákistánská vláda ratifikovala smlouvu o vybudování ropovodu v roce 2013, a od té doby trh spekuluje, zda by tento projekt byl schopen oživit energetický trh v této zemi. Pákistán trpí pravidelnými výpadky dodávek energie a potřebou většího dovozu energií. Pákistánská vláda má rovněž zájem na oživení obchodu s Íránem, který poklesl z 1,32 miliardy dolarů v roce 2009 na 432 milionů dolarů v roce 2011. Pokud bude ropovod dokončen, poskytne asi 3 000 MW elektrické energie. Pákistán nyní získává z Íránu jen asi 75 MW energií.

Po zrušení sankcí proti Íránu v lednu 2016 jednání o projektu pokračovala. Na konci března íránský prezident Rouhani navštívil Pákistán, kde deklaroval, že Írán dokončil svou část masivního ropovodu a vyzval Pákistán k dokončení jeho části. Pákistánská a íránská vláda podepsaly dohodu zavazující obě země ke zvýšení bilaterálního obchodu do roku 2021 na 5 miliard dolarů. Pákistán má zájem o íránskou energii a chce vyvážet textil a zemědělské výrobky. Práce na ropovodu na pákistánské straně byly pozastaveny kvůli obavám ze sankcí vůči Íránu, ale od začátku března byly obnoveny v plném rozsahu. Indie, která od projektu odstoupila v roce 2009 kvůli vysokým nákladům a obavám z bezpečnostních rizik, rovněž s Íránem jedná: obě země plánují vybudovat podmořský ropovod v hodnotě 4,5 miliardy dolarů.

Podobně jako v případě ománského plynovodu by dokončení dlouho očekávaného „mírového ropovodu“ do Pákistánu mohlo podpořit roli Íránu v regionu a potvrdit plnění závazku ke zvýšení produkce energie a obnovení někdejší pozice významného exportéra energií.

Zdroj:Oilprice, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Ministerstvo financí USA pokutuje Exxon Mobil za porušení sankcí proti Rusku

Zakáží USA dovoz venezuelské ropy?

Ropné společnosti YPF, Total a BP investují v Argentině miliardu USD

Ilustrační foto

Dohoda OPEC o omezení těžby ropy v ohrožení. Ekvádor má ekonomické potíže, dohodu už nebude dodržovat

Rio Tinto snižuje výhled pro dodávky železné rudy

Americká produkce ropy z břidlic roste již pátý měsíc v řaděČti více

Produkce vína ve Francii by letos mohla být rekordně nízká

Počet aktivních vrtů na ropu a zemní plyn v USA v tomto týdnu poklesl o 2

Cena ropy oslabuje v reakci na rostoucí objem těžby OPEC

Nejzajímavější akcie na dnešní den: General Electric, Honeywell, Microsoft a další

Spoluzakladatel kryptoměny ethereum spouští nový blockchain

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,13 % na 21611,78 bodech

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.