Restaurace se už bez rozvozu neobejdou, letošní rok zcela změnil gastro

15:43 | E V | Diskuze

Restaurace se kvůli opatřením způsobených koronavirovou pandemií musely zaměřit na prodej jídla sebou.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Ani další uvolnění opatření jim však nevrátí tržby na stejnou úroveň jako před nemocí Covid-19, navíc restauratéři nemají jistotu, že se vládní omezení nebude ze dne na den měnit. Bez rozvozu se tak jednoduše neobejdou.

„Obrací se na nás v posledních týdnech restauratéři, kteří si často pod tíhou složité situace uvědomují, že je pro jejich budoucnost rozvoz jídel nepostradatelný. Rozvoz jim sice nenahradí všechny tržby, ale bez něj by krizi zapříčiněnou koronavirem nemuseli zvládnout. Zájem o objednávky jídel až domů či do kanceláře je v tomto roce oproti loňsku více než dvojnásobný,“ říká ředitel společnosti speedlo Richard Beníšek.

Podle Beníška se zákazníci rozvozu jen tak nevzdají ani během příštího roku, i kdyby mělo následovat úplné rozvolnění. Tento vývoj lze odhadovat i díky tomu, že při rozvolnění po první vlně epidemie rozvážka klesla pouze o 15 procent. Lidé si už podle něj snadno zvykli na komfort, jakým je dovážené jídlo, a pandemie tento trend výrazně urychlila.

Nejsilnějším měsícem letoška pro rozvoz byl podle dat společnosti speedlo listopad, kdy evidovali přes svůj systém 120 tisíc objednávek (jedná se o součet telefonických i online objednávek, kdy poměr je zhruba 1:1). Druhým nejvytíženějším měsícem byl potom květen, kdy speedlo evidovalo 108 tisíc objednávek na rozvoz.

 

Rozvoz je oblíbený i v regionech

Zákazníky společnosti speedlo tvoří z 60 procent restaurace v malých městech a na vesnicích. A právě i v regionech pozorují zvýšený zájem o systém, který se postará o všechno, od telefonické objednávky, zobrazení v kuchyni, až po informaci pro zákazníka, kde se zrovna nachází kurýr. Podle Richarda Beníška ze společnosti speedlo se dnes bez rozvozu a co nejefektivnějšího systému objednávek neobejde už ani hospoda na vesnici.

Na rozdíl od restaurací ve větších městech zde patří mezi nejčastější zákazníky ti, kteří podnik pravidelně navštěvují nebo ho případně alespoň znají. Restauratéři tak nepotřebují investovat horentní ceny do marketingu či nějaké propagace, ale spíše se zaměřují na rozvoj objednávkového systému. Mnohdy totiž rozvoz funguje tak, že zákazník zavolá na číslo, které najde na webu, objednávku si číšník zaznamená na papírek a následně ji sám odveze. I ty nejmenší restaurace už pomalu ale jistě od tohoto systému upouští a raději využijí služby specializované firmy.

 

Investice i během krize

Podle zkušeností společnosti speedlo se některé restaurace nebály a investovaly do svých provozoven i během epidemie koronaviru. Většinou se však jednalo o uzpůsobení provozovny, aby mohly rozvážet jídlo, nebo o instalaci nového objednávkového systému.

„Ještě před 5 lety si jen málokterá restaurace mohla dovolit takové pomocníky, jako jsou například informační systém pro kuchyni, aplikace na rozvoz jídla nebo interaktivní chytrá obrazovka, kterou dnes běžně najdete v nadnárodních řetězcích s rychlým občerstvením a která zákazníky informuje o čekací době a pořadí jejich jídla. Dnes už není problém, aby všechny tyto vymoženosti využívali v menších restauracích. Nemusí za to už dávat stovky tisíc, ale stačí rozumný paušál“ popisuje Richard Beníšek, ředitel společnosti speedlo.

Zdroj:Patrik Kozlík, PR Mollo
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

PFNonwovens obdrželo oznámení o uplatnění práva na dorovnání vytěsněným akcionářem

Ilustrativní obrázek

Apple čelí antimonopolnímu vyšetřování své služby App Store

Ilustrativní obrázek

General Motors zamýšlí výstavbu další továrny na výrobu baterií v USA

Ilustrativní obrázek

Likérka Brown-Forman představila výsledky za 3Q

Ilustrativní obrázek

Disney uzavře více než 60 prodejen v Severní Americe

Ilustrativní obrázek

AutoZone hlásí za 2Q růst porovnatelných tržeb a očištěného zisku na akcii nad očekáváním



Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela ve ztrátě

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes padaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.