Restart 22.1.2020

14:14 | E V | Diskuze

Lednový ZEW plný optimismu

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Index nálady shrnující názory ekonomických analytiků a známý pod zkratkou ZEW pokračuje ve zřetelném vzestupném trendu nastoupeném loni na konci léta: lednová hodnota 26,7 je nejvyšší od léta 2015 (a drobně nad dlouhodobým průměrem a přes 10 bodů nad tržním očekáváním).

V pozadí je (podle komentáře institut ZEW, který index počítá) zejména zlepšení nálady po zprávách o shodě Číny a USA na první fázi jejich obchodní dohody.

Jde jistě o dobrou zprávu. Jen je otázka, zda se americký prezident Trump příští rok (po prezidentských volbách v listopadu, pokud je vyhraje) k tvrdé protekcionistické rétorice nevrátí a zda ji tentokrát neobrátí proti Evropě.

 

Nynější posilování koruny už s efektem konce roku nesouvisí

V nedávných Ranních restartech jsem nadhodil možnost, že koruna po novém roce posiluje mimo jiné i v reakci na poptávku po ní ze strany investorů, kteří se jí zbavili před koncem roku, aby se vyhnuli dodatečným poplatkům uvalovaným bankami, které se tak snaží snížit základnu pro výpočet příspěvku do rezolučního fondu.

Nuže ať už koruna počátkem roku z tohoto důvodu posilovala, nebo ne, tento příběh skončil: vklady bank u ČNB jsou zpátky na úrovni lehce přes 2800 miliard korun (na Silvestra byly o 400 miliard nižší) a vklady zahraničních klientů v ČNB jsou zpátky na úrovni kolem 10 miliard (na Silvestra byly o 130 miliard vyšší). Posilování po 10. lednu už tedy takto „technicky“ vysvětlit nelze.

Jen pro úplnost dodejme, že do bank se vrátily i koruny, které se přes Silvestra „schovaly“ na vládních vkladech v ČNB: tyto vklady byly 10.1. zpátky na úrovni pozorované 10. prosince (tedy kolem 4 miliard), zatímco na Silvestra činily 292 miliard.

Nynější posilování koruny je tak nejspíš dáno očekáváním (vzbuzeným asi hlavně nečekaně vysokou prosincovou inflací), že ČNB přece jen brzo zvýší úrokové sazby. Toto očekávání kontrastuje s tím, že trhy donedávna předpokládaly u ČNB spíš naopak snižování sazeb.

A kontrastuje taktéž s komunikací samotné ČNB: guvernér Jiří Rusnok a člen bankovní rady Tomáš Holub (který na posledních dvou jednáních hlasoval pro zvýšení sazeb) se v posledních dnech vyjádřili, že důvody pro zvyšování sazeb teď jsou podobně silné jako důvody pro stabilitu – což si jako silný příslib brzkého zvýšení sazeb můžeme vykládat jen s velkou dávkou fantazie.

 

Hypotéky jsou zpátky

Čerstvá čísla hypoindexu za prosinec potvrdila to, co naznačily už předchozí dvě hodnoty (za říjen a listopad): že totiž trh s hypotékami se vrací zpátky do normálu. Meziroční růst objemu nových úvěrů dle hypoindexu v prosinci činil závratných 20 %, ale tento údaj vychýlen loňským rozkymácením trhu v důsledku zavádění nových limitů ČNB.

Lepší je sledovat vývoj absolutních objemů ve srovnání s minulostí.

A toto srovnání ukazuje, že už tři měsíce za sebou je objem nových hypoték nad hodnotou 15 miliard, tedy zpátky na úrovních obvyklých v „klidných“ dobách. Efekt vyschnutí trhu před rokem po předešlém předzásobení je tedy zřejmě definitivně pryč.

A ony nové limity, které zavedla ČNB, hypotečnímu trhu z dlouhodobějšího pohledu zřejmě nijak zásadně neublížily. A klienty od poptávky po hypotékách zřejmě nijak zásadně neodrazují ani vysoké úrovně, kterých v poslední době dosáhly ceny nemovitostí.

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zajišťovna Munich Re představila výsledky za rok 2019, návrh dividendy a potvrdila celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Obránci zvířat vyvrací dezinformace agrárního lobby, k podpoře zákazu klecí vyzývá Babiše i chovatel drůbeže

Ilustrativní obrázek

Výhodné letenky už vám jen tak neutečou.

Ilustrativní obrázek

Navýšení soudních poplatků bude stát dlužníky miliony

Ilustrativní obrázek

BASF reportovala výsledky za 4QFY19; výhled upozorňuje na dopady wuchanského koronaviru

Ilustrativní obrázek

Erste Group: Výsledky hospodaření za 4Q/2019 významnější překvapení nepřineslyČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy padají; sledované indexy už klesly o více jak 10 % z nedávných maxim

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavřel čtvrteční seanci silnou ztrátou -4,43%.

Ilustrativní obrázek

Koruna aneb První případ nakažení koronavirem u nás

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně oslabují: včera byl počet nově nakažených po světě poprvé vyšší jak v Číně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.