Rekvalifikaci by lidé neměli odkládat, v IT je nyní větší poptávka po odbornících než před koronavirem

14:14 | E V | Diskuze

Přes 777 tisíc Čechů je nyní v rámci programu Antivirus doma.

Ilustrativní obrázek
Foto: Green Fox Academy

Firmy pro ně nemají práci. Ač vláda schválila prodloužení této podpory do konce října, odborníci varují, že fakticky čtvrtina z těchto lidí se nemá kam vrátit, jelikož jejich pracovní místa už zanikla. „V některých oborech bude velmi složité najít nové uplatnění, proto by lidé měli začít co nejdříve přemýšlet o rekvalifikaci,“ radí Andrea Šebková ze společnosti VORK Consulting.   

Jenže největším problémem současnosti je nejistota. Jen málokdo z těch necelých 800 tisíc ví, zda s ním zaměstnavatel do budoucna počítá. To se pravděpodobně ukáže v druhé polovině října, až se bude blížit konec programu Antivirus. Podle prognóz ekonomů 200 000 lidí, kteří ho nyní využívají, zamíří na úřady práce a další velká část přejde do navazujícího Kurzarbeitu. Ke konci roku tak lze očekávat skokový nárůst nezaměstnanosti. Kromě toho ale bude i další skupina pracujících jen pár dní v týdnu podle toho, jak bude mít zaměstnavatel zakázky.

 

Rekvalifikace jako řešení

Mnohá odvětví se budou vzpamatovávat z dopadů koronaviru dlouhá léta a některá se už nikdy na stejnou úroveň nedostanou. Půjde zejména o ty obory, které už před příchodem covidu stagnovaly. „Nabídka volných pracovních míst ve většině odvětví meziročně klesla o 40 %. V IT to bylo sotva o dvacet procent, a to se týkalo jen jara a prvního šoku po příchodu koronaviru,“ popisuje situaci Andrea Šebková, Software HR Lead ze společnosti VORK Consulting a doplňuje: „Aktuálně firmy opět začínají nabírat a shání možná ještě více ajťáků než před vypuknutím pandemie. Ta totiž ukázala jejich nepostradatelnost. Zejména díky nim mohly firmy, úřady i školy přejít do online režimu.“

Na jaře chybělo na trhu práce 30 tisíc IT odborníků. Tehdy na zveřejněný inzerát přišla jedna až dvě odpovědi, dnes to jsou zhruba čtyři. „Nedostatek lidí v IT je dlouhodobý problém a poptávka po nich neklesá,“ dodává Andrea Šebková. Na druhé straně jsou profese, kde na jednu volnou pracovní pozici dorazí i desítky i stovky odpovědí. Problému si je vědoma i vláda. Z toho důvodu slibuje, že podpoří zejména rekvalifikace související s průmyslem 4.0. Tedy technické profese a IT.

 

Do IT se lze rekvalifikovat i online po večerech

Cesta do IT tak není příliš složitá, mnohdy stačí i základy. „Navíc se do rekvalifikace mohou pustit lidé i při zaměstnání či během doby, kdy jsou nuceně doma. K dispozici jsou kurzy, které probíhají po večerech a o víkendu,“ vyjmenovává možnosti Barbora Wachtlová, provozní ředitelka společnosti Green Fox Academy a pokračuje: „Lidé mohou docházet do naší učebny, nebo studovat odkudkoliv online. V obou případech nemusí řešit výpadek příjmu a přitom se aktivně připravují na změnu kariéry. Za 10,5 měsíce z nich budou junior programátoři a my jim dáme 100% garanci, že jim zajistíme místo v novém oboru. Také až po nástupu do práce mohou uhradit většinu školného.“

IT v posledních letech exponenciálně roste a poptávka po některých profesích se zvýšila i o 572 %. O tolik více by bylo potřeba meziročně programátorů. „Jde o odvětví s obrovským potenciálem, které nabízí jedny z nejvyšších platů a nejštědřejší benefity. Mimochodem každý druhý software developer má možnost pracovat z domova,“ zmiňuje fakta Andrea Šebková. K tomu Barbora Wachtlová dodává: „Další obrovskou výhodou je, že firmy jsou ochotny přijmout i nováčky s tím, že si je vychovají. K uplatnění v IT navíc není potřeba vysokoškolský diplom. Jde hlavně o dovednosti a ochotu učit se a držet krok s vývojem. Pokud lidi zajímají technologie, pak by rozhodně měli programování vyzkoušet. Každý se totiž může naučit kódovat, jen někomu to jde rychleji a snáze než jinému.“

 

 

Společnost Green Fox Academy (GFA) byla založena v roce 2015 v maďarské Budapešti, kde se velmi rychle stala jedničkou na trhu. Spolupracuje zde se společnostmi, jakými jsou Lufthansa, Evosoft (Siemens) či Bosch. Doposud její kurzy programování v Maďarsku i Česku absolvovalo více než 700 lidí. GFA vstoupila na český trh v září roku 2018, kdy byl v Praze zahájen první kurz Junior programátor. V řadě již čtvrtý kurz začal v březnu 2020. Kromě čtyřměsíčního intenzivního kurzu byl v listopadu 2019 otevřen večerní a víkendový kurz programování. Po vypuknutí pandemie GFA pořádala řadu online kurzů zdarma, kterých se zúčastnilo přes 1100 lidí. 99 % absolventů kurzu junior programátor pracuje na pozici junior software developer, a to ve společnostech jako Rohlík.cz, Artinii či Lundegaard. Více informací naleznete na www.greenfoxacademy.cz.  

Zdroj:PhDr. Alena Šteffelová
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Prohlášení k uzavření restaurací od 22:00 h

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k dopadům koronaviru na rovnost žen a mužů

Ilustrativní obrázek

Gastronomie stojí před vlnou krachů

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ve firmě? Při podezření nemá smysl čekat

Ilustrativní obrázek

Přes 80 procent firem čeká na rozhodnutí o stravenkovém paušálu.

Ilustrativní obrázek

Banka Citigroup obnoví propouštění zaměstnancůČti více
Ilustrativní obrázek

Češi jsou nejvášnivější chataři v Evropě, na chaty a chalupy vyráží až na 8 milionů pobytů ročně

Ilustrativní obrázek

GLP představuje svůj první logistický projekt v České republice

Ilustrativní obrázek

MONETA spouští stavební spoření online, v plánu má i digitalizaci sjednávání hypoték

Ilustrativní obrázek

Cebia má 195 milionů nových dat o haváriích a tachometrech k ojetým vozům ze zahraničí

Ilustrativní obrázek

Jak jsou restaurace připraveny na druhou vlnu covidu

Ilustrativní obrázek

General Mills zveřejnila výsledky za 1Q, růst tržeb zpomalil, přesto překonaly očekávání

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.