Rekordy tu s námi byly a budou

19:01 | Redakce W4T | Diskuze

V posledních týdnech zaujal na finančních trzích americký akciový index S&P 500, který několikrát překonal své historické maximum. Je rekordní úroveň předzvěstí blížícího se pádu?

 

V historii najdeme několik příkladů, kdy burzy ze svých rekordů prudce klesly a pak se šplhaly vzhůru mnoho let. Například opětovné dosažení maxima z roku 2000 trvalo přes sedm let, na návrat k rekordu z roku 2007 se pak čekalo pět a půl roku. Takové situace často doprovází extrémní nadhodnocení. Současné ocenění amerických akcií už rovněž není atraktivní, když je desítky procent nad dlouhodobým průměrem. Třeba ve zmiňovaném roce 2000 ale bylo ještě podstatně vyšší. Současné vysoké ceny akcií navíc částečně ospravedlňuje jejich relativní atraktivita vůči dluhopisům.

Ve většině případů nové maximum akciových trhů znamenalo jen rutinní zdolání další mety na jejich přirozené cestě vzhůru. Stává se to mnohem častěji, než si myslíme. Jen pro ilustraci: za posledních sto let vytvořil index S&P 500 nové maximum více než tisíckrát. Není divu, když zisky amerických firem spolehlivě rostou. Za poslední dekádu například stouply asi o čtvrtinu, finanční krizi navzdory.

Hospodářský růst, inflace nebo zvyšující se produktivita dlouhodobě zajistí další růst firemních zisků. A ruku v ruce s ním porostou i ceny akcií. Rekordy prostě k burzám neodmyslitelně patří a v budoucnu se dočkáme mnoha nových.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.