Rekapitulace uplynulého týdne na akciových trzích. Hvězdou týdne se staly akcie Moneta Money Bank

14.05.2016 08:50 | Redakce W4T | Diskuze

Finanční trhy prošly tento týden smíšeným vývojem. Na jednu stranu akciové indexy zaznamenaly během týdne výraznější výkyvy na obě strany, ale v celkovém součtu k žádnému posunu nedošlo. Nevýraznému obchodování napomohla i absence výraznějších makroudálostí, navíc výsledková sezóna v USA a postupně i v Evropě se dostala do závěrečné fáze a výraznější podněty nepřinesla.

Foto: w4t

 

Akciové indexy v západní Evropě i v USA zůstaly za celý týden téměř beze změny. Domácí index PX zakončil týden na 874 bodech, což znamenalo nárůst o 0,7 % t/t.

Hvězdou týdne se stala Moneta Money Bank. Za týden banka posílila o dalších 9,9 % (74,8 Kč) a stále surfuje na vlně IPO (primární úpis akcií). V těsném závěsu se drží operátor O2 CR (+9,1 %, 234,5 Kč). Naopak zklamal Unipetrol (-5,9 %, 177 Kč). Hlavně návrh vedení společnosti na výplatu dividendy zklamal (5,52 Kč/akcie). Podle našeho názoru očekávali investoři podstatně vyšší částku.

V Praze pokračovala výsledková sezóna. Výsledky za první kvartál tohoto roku oznámil ČEZ. Společnost oznámila solidní čísla, která na hlavních linkách překonala všechny odhady (EBITDA 20 mld. Kč, oček. 17,8 mld. Kč a č. zisk 10 mld. Kč, oček. 7,4 mld. Kč), a potvrdila celoroční cíle. Negativní bylo snížení celkové celoroční výroby. Jenže následující den oznámil ČEZ prodloužení odstávek bloků v jaderné elektrárně Dukovany a tím další snížení celoročního plánu produkce v jaderných elektrárnách. To z našeho pohledu kazí dobrý dojem z reportu za 1Q16.

Akcie Komerční banky se ve čtvrtek rozštěpily v poměru 1:5. Na pětinu tedy klesla i jejich cena (z 4 600 Kč na 920 Kč). V souvislosti s touto změnou upravujeme naši cílovou cenu pro akcie KB na 1 104 Kč (z 5 520 Kč vydané 18. dubna). Doporučení zůstává Koupit. Jedná se o čistě technickou událost a na našem ocenění ani projekcích se nic nezměnilo.

Představenstvo Unipetrolu navrhuje dividendu ze zisku minulého roku ve výši 5,52 Kč/akcie (hrubý výnos +3,1 %). To je pro nás zklamání, máme za to, že Unipetrol je v situaci, kdy si může dovolit vyplatit mnohem vyšší dividendu, než je zveřejněný návrh.

Nováček na BCPP Moneta Money Bank zveřejnila výsledky hospodaření za 1Q16, které jsou podle očekávání meziročně horší. Celkově jsou pro nás zveřejněné výsledky neutrální a korespondují s informacemi, které management již prezentoval v rámci IPO.

Valná hromada Erste Group schválila dividendu 0,5 EUR/akcie (2,1% hrubý výnos). Naposledy se budou akcie Erste obchodovat s nárokem na dividendu v pondělí 16.5.

Stejně tak se v příštím týdnu, 17. 5., se budou naposledy obchodovat s právem na dividendu akcie pojišťovny VIG (0,6 EUR nebo 3,2% hrubý výnos). V příštím týdnu také zveřejní vybrané výsledky za 1Q16 Philip Morris (17.5.2016) a čísla za 1Q16 oznámí také Pivovary Lobkowicz.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.