Regulatorní strasti technologických titánů

16:16 | B Z | Diskuze

„Jak jste zkrachovali?... Nejprve pozvolna a pak rychle.“

Ilustrativní obrázek
Foto: Visual Content

„Jak jste zkrachovali?... Nejprve pozvolna a pak rychle.“ Tento citát z románu Enesta Hemingwaye zná mnoho podnikatelů v technologiích. A často z praxe. Tato slova ale v poslední době nabyla nového významu. Po letech, kdy technologičtí titáni nemohli nic pokazit, jsou nyní vtahováni do víru regulatorních problémů, které skoro denně plní titulky novin. Velké technologické firmy se zatím drží. Ale vyjdou z toho bez újmy?

Poslední výbuch antimonopolní regulace přišel v pátek z Austrálie. Australská vláda chce zpřísnit regulaci technologických společností. Vytvoří zvláštní sekci Australského výboru pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitele (ACCC), jejímž úkolem bude mimo jiné zkoumat, jak společnosti používají algoritmy pro porovnávání reklam se zájmy uživatelů, jakož i jejich opatření na ochranu spotřebitele. Chce tak dohlížet na škody, které velké digitální platformy přinášejí podnikům, spotřebitelům a médiím. "Tyto společnosti patří k nejmocnějším a nejhodnotnějším na světě," řekl australský ministr financí Josh Frydenberg. "Je třeba, aby jejich aktivity byly transparentnější a aby za ně odpovídaly," dodal ministr.

 
Dva dny předtím americká Federální obchodní komise (FTC) rozjela vyšetřování Facebooku. Tato zpráva přišla poté, co FTC vydala dlouho očekávané vyrovnání kvůli politice soukromí. Tato sociální síť zaplatí za porušení předchozího ujednání s regulátorem pokutu 5 miliard. Facebook souhlasil s tím, že své procesy ohledně soukromí zformalizuje. Například tím, že vytvoří zvláštní komisi ve vedení a zvolí vedoucí pro compliance. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg bude také muset compliance své firmy stvrdit, což jej učiní právně zodpovědným, pokud Facebook při zefektivnění neuspěje.

 
Americké ministerstvo spravedlnosti den předtím ohlásilo, že prošetří, jak velké online platformy své tržní síly dosáhly a zda ji nezneužívají. Ministerstvo nesdělilo, které firmy má na mysli, ale mohl by to být Google. Právníci ministerstva se údajně na vyšetřování už připravují.

Vymahatelé kartelového práva na druhé straně Atlantiku, kteří již v posledních letech pokutovali Google více než 8,2 miliardami eur, také neusínají na vavřínech. Margrethe Vestager, evropská komisařka pro hospodářskou soutěž, ohlásila, že zahajuje vyšetřování, zda Amazon nezneužívá data tržeb prodejců, která na svých stránkách sbírá, k tomu, aby protlačil své vlastní produkty. Očekává se, že dalším cílem EU bude Apple, který je obviněný ze zneužívání svého obchodu s aplikacemi na iPhonech pro vlastní služby, zejména Apple Music.

 
To vše značí, že technologičtí titáni mají problém jak v Evropě, tak v Americe. Někteří demokraté, kteří kandidují na prezidenta, volají po jejich rozvratu. William Barr, právník pro mediální a telekomunikační firmy, který se stal v únoru ministrem spravedlnosti, strávil roky tím, že proti těmto firmám bojoval. Během jednoho slyšení souhlasil se senátorem, který prohlásil, že „dominantní firmy ze Silicon Valley by mohly zneužívat své tržní síly…, aby diskriminovaly konkurenční produkty, služby nebo stanoviska“.

A právě tento bod trápí republikány. Ti se na tyto giganty dívají jako na liberální baštu, která ve snaze zbavit své platformy extrémního a nenávistného obsahu diskriminuje pravicové názory. Tento měsíc prezident Trump vedl „Social Media Summit“, kde pravicoví bloggeři vyjadřovali své stížnosti. Na důkaz toho, kam až mohou kritici zajít, spekuloval nedávno Peter Thiel, úspěšný investor do technologií a kdysi Trumpův obhájce, že Google byl infiltrován čínskými zpravodajskými službami (i přes Trumpův tweet, ve kterém slíbil „podívat se na to“, jeho administrativa tuto myšlenku zavrhla).

 
Uvidí se, zda se nejedná o výhrůžky před prezidentskými volbami. Pokud má být vyrovnání Facebooku s FTC jakýmkoli vodítkem, mohly by z toho velké technologie vyjít povětšinou bez šrámu. Navzdory velké pokutě a nové byrokracie ohledně soukromí nebude muset Facebook měnit své praktiky sběru dat a vyvázl i z dalších nároků, které porušovaly předchozí ujednání s FTC.

Na druhou stranu Microsoft, nejhodnotnější veřejně obchodovaná firma na světě s tržní kapitalizací přes 1 bilion dolarů, se rostoucímu silnému odporu proti rostoucí síle technologických firem úspěšně vyhýbá. Ze začátku století se od regulátorů naučil tvrdou lekci: že se nemá zaměřovat pouze na svou dojnou krávu (Windows), že se chamtivost nevyplácí a že má spolupracovat s regulátory. Další, méně známý citát od Hemingwaye zní: „Svět zlomí každého, a mnoho jich je pak silných na místech, kde je zlomil.“

Zdroj: The Economist, Bloomberg

Zdroj:Kurzy.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

V sektorech nejvíce zasažených pandemií vzroste transakční aktivita o desítky procent

Ilustrativní obrázek

Koronavirová pandemie a technologie zcela změní tvář maloobchodu

Ilustrativní obrázek

Evropské společnosti, které urychlují digitální i udržitelný rozvoj, se rychleji zotaví z krize covid-19

Ilustrativní obrázek

Síť lékáren BENU zvedla prodej e-shopu o 10 procent díky inteligentnímu vyhledávání od Luigi’s Box

Ilustrativní obrázek

Strach o místo způsobil růst zájmu o vzdělávání v technologiích

Ilustrativní obrázek

6 trendů, které budou formovat svět produktového managementu v roce 2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.