Regulace nájemného po vzoru Berlína je slepou uličkou.

12:42 | E V | Diskuze

Cestou je spíše zrušení DPH pro kupující a omezení byrokracie

Ilustrativní obrázek
Foto: overdrive_cz

Po melancholickém období vánoční pohody a bilancování na přelomu roku se zase vracíme nohama zpět na zem do reality. Jak v ČR, tak v sousedním Německu, se rozvířilo v posledních dnech několik témat.

V Berlíně má v březnu vstoupit v platnost zákon o zmrazení nájemného. Vedení německé metropole tímto krokem reaguje na prudký růst nákladů na bydlení v posledních letech. Nepovažujeme tento krok za šťastný. Uvidíme, jestli přinese kýžený efekt, a to zlevnění nájemního bydlení, nebo bude mít toto opatření spíše opačný vliv. Již nyní se předpokládá omezení výstavby nejméně o čtvrtinu, to samé platí o investicích do rekonstrukcí budov. Některé německé stavební firmy malují černé scénáře své budoucí existence. Ale my v České republice můžeme tuto situaci využít v náš prospěch, protože investoři budou hledat jiné lokality, kam obrátit pozornost. A Česká republika a Praha je žádanou adresou.

V ČR se otevřelo opět téma zrušení platby daně z přidané hodnoty při nabytí nemovitosti. Tuto daň považujeme za nesmyslnou již od jejího zavedení, a tudíž její případné zrušení vítáme. Jakékoliv daňové úlevy, které zvýší dostupnost bydlení kupujícím, jsou dle našeho názoru vítaným krokem pro řešení aktuální situace nedostatku bytů.  Jedná se o jeden z kroků, jak udělat bydlení v ČR dostupnější. To však musí jít ruce v ruce i s úpravou stavebního zákona, která povede ke zjednodušení, a především zkrácení stavebních řízení. I v této otázce se tento týden objevují pozitivní signály, budeme si tedy společně s občany držet palce.

 


Serge Mayer, jednatel Acord Invest

Zdroj:Petr Jarkovský, ASPEN.PR s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

První klienti v Čechách si sjednali hypotéku plně online

Ilustrativní obrázek

Společnost UBM získala nový rezidenční projekt

Ilustrativní obrázek

Potřebujete ušetřit na bydlení? Nákup nebytového prostoru není řešením

Ilustrativní obrázek

Plánujete nové bydlení nebo rekonstrukci?

Ilustrativní obrázek

Jak se vypořádat s hypotékou při rozvodu i po něm

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k hypotečnímu trhu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.