Regionální devizové trhy ani včera neměly společného jmenovatele

13.07.2016 08:13 | fa ra | Diskuze

Regionální devizové trhy ani včera neměly společného jmenovatele. Polský zlotý umazával ztráty z pondělí. Pomohly mu ranní komentáře člena měnového výboru J. Kropiwnickiho. Ten totiž prohlásil, že deflace v polské ekonomice ustoupí na konci roku a nebude tedy třeba snižovat měnověpolitické sazby.

Foto: Web4Trader

Včerejší data jádrové inflace jeho názoru poskytly oporu, když jádrová inflace v červnu meziměsíčně vzrostla na 0,1 % a meziročně zmírnila svůj pokles na -0,2 % y/y.

Maďarský zlotý naopak korigoval pondělní zisky. Během odpoledne ovšem začal sílit, když maďarská centrální banka zveřejnila svůj záměr limitovat objem peněz, který k ní budou moci komerční banky uložit. Ve svém důsledku by to mělo znamenat pokles mezibankovních sazeb a větší úvěrovou angažovanost. Pravděpodobně tak padly úvahy o zavedení obdoby kurzového závazku, který je v Česku.

Česká koruna se pak během včerejška sesunula až pod hranici 27,04 CZK/EUR. Inflace v červnu potvrdila očekávání trhu na úrovni 0,1 % m/m i y/y. Spotřebitelské ceny vzrostly především díky kladné dynamice pohonných hmot. Na druhou stranu na pokles cen tlačily ceny potravin. Podíl nezaměstnaných osob poklesl o 0,2 pb na 5,2 % především díky sezónním vlivům. Na druhou stranu opět po třech měsících byl viditelný i pokles sezonně očištěného údaje a nárůst volných míst.

Centrální banka také včera zveřejnila zápis ze svého zasedání z 30. června. Bankovní rada v něm potvrdila, že k opuštění závazku dojde pravděpodobně v polovině příštího roku. Ekonomický růst je podle ní robustní a udržitelný. Rizika spojená s Brexitem nejsou podle ČNB zatím pro její politiku velmi relevantní.

Včera také poskytl svoje první rozhovory pro agentury Reuters i Bloomberg Vojtěch Benda. Od 1. července nový člen bankovní rady ČNB. V obou rozhovorech v podstatě potvrdil současný komunikační status quo ČNB. Podle jeho slov se minulá prognóza materializuje a tedy, že k opuštění kurzového závazku dojde asi v polovině roku 2017. Negativní sazby vidí pouze jako podpůrný nástroj limitujícím příliv spekulativního kapitálu v době opouštění závazku.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.