Ředitel Saxo Bank Pavel Drahotský: Čím více počítačů kolem nás, tím lépe pro uživatele

14:16 | Miloš Kotek | Diskuze

Na Money Expo jsme požádali o rozhovor ředitele Saxo Bank v České republice na Slovensku a v Maďarsku, pana Pavla Drahotského.

Pavel Drahotský
Foto: saxo bank

Při živém obchodování jste byl na pódiu a ukazoval jste některé své obchody, mohl byste pohovořit o svém obchodování?

Co se týká mého osobního investování, já mám nevýhodu, že nemám čas. Máme ve firmě omezení na 70 obchodů měsíčně a já jich udělám tak 20 – 30, což spočívá v tom, že když se během dne podívám na situaci a naskytne se nějaká příležitost, tak vstupuji do obchodu a většinu pozic pak zavírám v klidu večer, když jsem doma. Nicméně k otvírání pozic je dobré trh průběžně sledovat a mít přehled o situaci.

 

Jak jste na tom ve srovnání s průměrným investorem?

Z hlediska běžného investora asi nejsem takový investor, který hledá nějaké tipy, protože v tom žiji a mám bližší přístup k trhům. Z optiky normálního člověka, který má peníze a 70 % populace má úspory, tak nepředpokládám, že by takoví lidé dělali plnohodnotný trading, jak jsme ho viděli při živém obchodování na pódiu. To je práce na plný úvazek a na víc než 8 hodin denně. Člověk se musí podřídit biorytmu trhu a ne vlastním biorytmům. Přestává být pánem svého času, protože když se děje něco ve 21 hodin v Americe, tak musí sedět u stroje a nějak na to reagovat.

Profesionální tradeři tohoto typu tvoří většinu klientů Saxo Bank, kteří využívají možnosti naší špičkové obchodní platformy. Naše obchodní platforma je špičkový výrobní nástroj na peníze pro toho, kdo se naučí s ní nacházet. Jsme si vědomi, že většina té platformy je vytvořena pro méně než 1 % populace. Snažíme se snést všechny druhy aktiv pod jednu střechu, aby náš klient nemusel řešit otázku, jestli komodity má obchodovat s jedním brokerem a opce s druhým. Trader může využít synergických efektů, když dluhopisové, nebo akciové portfolio můžete použít jako krátkodobý kolaterál pro investice do forexu. Tyto možnosti využívají špičkoví tradeři, kteří se většinou rekrutují z bývalých manažerů v bankách, nebo ve firmách, kteří v tom žili a ve věku lehce po 40 se přepnou do módu, že se budou živit svými vlastními penězi. To je však malá skupina klientů.

Když se podíváme na většinu, to jsou lidé, kterým říkáme investoři a kterou tvoří řekněme 70 % populace a která do nedávna znala nějaké termínované vklady, spořicí účty a maximálně nějaké podílové fondy. Všechny tyto instrumenty mají svůj význam, ale když se podíváme na rozdíly mezi těmi úspěšnými a neúspěšnými, tak hlavní rozdíl je v tom, že ti úspěšní pořád hledají jak tu samou činnost vykonávat efektivněji, levněji, rychleji, nevázat se na pobočku, ale obsluhovat své obchody z počítače z tabletu, telefonu, na dovolené atd. Ti snaživější věci nacházejí dříve a tím, že mají náskok a otevírají pozice dříve než ostaní.

 

To jsou ti early adopters.

Přesně tak, je dobré být to ranní ptáče a nečekat na to, až to budou dělat všichni, protože potom už těch kupců na trhu zas tak moc není. Je důležité, abyste svoje peníze investoval v určitém okamžiku. Pokud se z toho stane veřejné téma, tak jste vespod a ti ostatní následnou poptávkou navyšují cenu vašich aktiv a to je smysl hry.

 

Vraťme se zpátky k instrumentům na trhu.

Když se podíváme na spořicí účty, tak jak jsou nabízeny v českých korunách, tak cokoliv, co nese víc jak 0,1 až 0,2 % je dotováno bankami. Ty banky z nějakého důvodu vědí proč, jsou ochotny účty svých klientů dotovat do určité výše. Moje doporučení pro tyto klienty je držet si nějakou částku například ve výši výdajů na domácnost na 2 až 3 měsíce v likvidních instrumentech typu spořicí účet, bez žádného závazku. Některé banky vám dají zvýšenou sazbu, ale nesmíte třeba s účtem 3 měsíce hýbat. To už omezuje likviditu a s tím bych měl problém.

Pokud něco přebývá nad touto částkou, tak bych si měl stanovit časový horizont, jak dlouho přibližně tyto peníze nebudu potřebovat rok, dva tři s tím, že je potřeba mít možnost, pokud se stane nějaká mimořádná událost, typu rozbitá pračka, auto, tak i když jsem měl v úmyslu nepoužívat tyto prostředky 5 – 10 let, tak musím být schopen investované prostředky co nejrychleji přeměnit na hotovost.

V tomto směru v Čechách, a to se bavíme o historii 20 – 25 let zpátky, odvedly velmi dobře svoji práci podílové fondy, které nabízely širokou diverzifikaci. Většina fondů kopíruje nějaký Benchmark, nějaký index, nebo víc indexů, ale ve své podstatě tyto fondy z mého pohledu svoji historickou úlohu splnily a jedná se nástroje minulého století. Přirovnávám to k běžnému autu, které vás přepraví z bodu A do bodu B, ale pohodlí není tak vysoké a provozní náklady na spotřebu, údržbu a spolehlivost jsou podstatně vyšší, než jsou dnešní možnosti.

Důvod je dvojí. Za prvé je zde drahá distribuční síť. Většina fondů je prodávaná lidmi, ten člověk má svoji cenu, a jestli stojí mezi mnou a investicí nějaký prostředník, tak to zdražuje a také zdržuje. Druhou nevýhodou podílových fondů z mého pohledu je to, že 98 % z nich je „long only“. Zatím se to neřeší, protože 8 let trhy kontinuálně rostou, za cenu pumpování peněz do ekonomiky centrálními bankami. Ti co si ty fondy dlouhodobě kupují, tento problém necítí. Pocítí to vzápětí, když trh začne dříve, nebo později dlouhodobě klesat. Ten fond nemůže vyprodat svá aktiva a přejít do hotovosti, aby se ubránil poklesu, protože má předepsáno, že například 95 % fondu musí být v aktivech a jen 5 % může mít v hotovosti. Když nastoupí korekce, tak portfolio manažer bude z obliga, protože dostál svému statusu fondu a když bude šikovný, tak v rámci svého portfolia se překlopí do více defenzivních titulu, které budou padat pomaleji, ale pořád bude s trhem padat. To není optimální nastavení.

Třetí věc, která mě vadí na podílových fondech je, a z dnešního pohledu je to již zcela mimo, že všechny podílové fondy vy dnes nakupujete a prodáváte za cenu, kterou neznáte. Když dáte příkaz na nákup podílového fondu, tak většina fondů má čas vypořádání třeba v 10 ráno, což znamená, když nakoupím odpoledne, tak se nákupní cena bude vypočítávat až za několik hodin. Vy někam vložíte peníze, zaplatíte na dnešní dobu vysoký poplatek a čekáte, co trh udělá a nemůžete s tím už nic dělat. Stejné je to i při prodeji. Čekáte na výpočet ceny a pak dva dny na vypořádání peněz. To není v dnešní době nutné.

 

Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. Od roku 2004 působil také v Citibank, kde vedl prodej investičních nástrojů. Ze Citi odešl v roce 2011 jako viceprezident a ředitel investičních produktů. MBA získal na barcelonském ESMA.
Mohlo by vás také zajímat:


Ilustrační obrázek
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Petr Hanke: Automobil je zdroj radosti z pohybu

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - rozhovor s Filipem Kaczmarzykem

Ilustrativní obrázek

Miroslav Singer: Evropa má problém sama se sebou

Ilustrativní obrázek

Šanony jsou pravěk

Ilustrativní obrázek

Miloš Škorpil: Nejlepší investice je ta do zdravíČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v zeleném

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k dopisu Warrena Buffetta

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza mírně v zelených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.