Recept proti propouštění kvůli automatizaci? Zvýšení výroby

09:39 | Redakce W4T | Diskuze

Když nemůžeš, tak přidej, říkával Emil Zátopek. Zdánlivě neproveditelná zásada legendárního olympionika může slavit úspěch i v byznysu. Zejména v citlivé otázce propouštění zaměstnanců, které nahrazují stroje. Expanze firmy, rozšíření výroby či sortimentu může pracovní místa zachovat.

Ilustrativní obrázek
Foto: Pexels

Digitalizace není hrozba, ale šance, zní od mnohých analytiků. Optimistické proklamace makroekonomů a podnikatelských vizionářů však málokdy sdílejí ti, kterých se automatizace práce dotkne nejvíce – tedy zaměstnanci, jejichž pracovní místa jsou inteligentními stroji přímo ohrožena.

Robotizace může být hrozbou zejména pro zaměstnance s nízkou kvalifikací, které lze strojem snadno nahradit. Studie Ministerstva průmyslu a obchodu Národní iniciativa Průmysl 4.0 předpovídá, že na digitalizaci doplatí hlavně úředníci, řidiči automobilů, pokladníci, a také pracovníci obsluhy strojů a zařízení bez ohledu na to, zda jde o stroje těžební, výrobní či potravinářské. „My už tímhle procházíme – nemáme kam umísťovat zaměstnankyně vracející se po rodičovské dovolené. Jejich práci nahradily stroje,“ upozorňoval již před dvěma lety Radovan Burkovič, prezident Asociace pracovních agentur.

Také studie společnosti McKinseyGlobal Institute, kterou citovala britská televize BBC a v níž se předpovídá, že do roku 2030 přijde kvůli robotům o práci až 800 milionů lidí, tvrdí: „Nejvíce postižení budou operátoři strojů a pracovníci v potravinářství“. Situaci v současnosti zmírňuje rekordně nízká nezaměstnanost. Firmy a ještě více zaměstnanci by se ale měli na blížící se změny již teď připravovat. 

Jde to, ukázal výrobce luštěninových chipsů

Jeden příklad z praxe. Výrobna firmy YesChip, známého producenta zdravějších luštěninových chipsů a těstovin, patří snad ve všech ohledech k nejvíce rizikovým, co se týče ztráty pracovních míst. Nejenže spadá do výše zmíněných kategorií potravinářství i obsluha strojů, ale navíc pochází z Jeseníku, tedy regionu s dlouhodobě spíše vysokou nezaměstnaností. Když tedy majitelé před časem oznámili pracovnicím záměr expandovat a výrobu částečně automatizovat, vypadalo to, že většinaz nich skončí do pár měsíců na úřadu práce.

Majitel Martin Mondek však zvolil jinou cestu: „Rozhodli jsme se našim zaměstnankyním zvýšit kvalifikaci a přeškolit je z víceméně manuálních pracovnic na obsluhu poloautomatizovaného provozu. Mělo to jen jedinou podmínku – museli jsme samozřejmě adekvátně tomu navýšit výrobu. Toho jsme se ale nebáli, protože čísla prodejů rostla poslední dobou doslova skokově.“

Recept na desateronásobné zvýšení výroby? Šikovní obchodníci a „love brand“

Yeschips začínala jako v podstatě garážová firma v roce 2015, ale již za dva roky produkovala sedm tun luštěninových chipsů za měsíc. Proto se majitel příliš dlouho nerozmýšlel, zda investovat do nové výrobní haly, která bude vyrábět až desetinásobek chipsů měsíčně než doposud. „Máme šikovné obchodníky a daří se nám budovat komunitu fanoušků. Pronikli jsme poměrně rychle na paluby vlaků i letadel velkých přepravců i na pulty největších řetězců,“ vysvětluje Mondek. V jeho nové, částečně automatizované výrobně nakonec našlo uplatnění všech dvanáct pracovnic z původního provozu. „Začínala jsem jako dělnice, poslední rok jsem měla na starosti plánování směn, zajišťování zásob a kontrolu kvality. Náplň práce se po přesunu do nových prostorpro všechny samozřejmě zásadně změní,“ vysvětluje vedoucí provozu Martina Janečková.

 

Zdroj:Yeschips
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Nové technologie, které se využívají v boji s koronavirem

Ilustrativní obrázek

Home office udělal z IT spokojenější odvětví

Ilustrativní obrázek

Nebezpečný home office: Česko se potýká se čtyřnásobkem útoků na protokoly pro vzdálený přístup než před pandemií

Ilustrativní obrázek

Jak co nejlépe zvládnout online pracovní pohovor

Ilustrativní obrázek

Počítačová síť čtvrtiny českých firem neumožňuje plnohodnotnou práci na dálku, ukázal průzkum Cisco

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k propouštění ve společnosti NokiaČti více
Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Dolar opět překvapil

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu cen pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nákupu 100 tun zlata

Ilustrativní obrázek

Zdražování materiálů v automobilovém průmyslu (ocel, měď, kobalt)

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.