Reakce na Brexit a britské volby.

15:31 | E V | Diskuze

Dopady na české firmy + Brexit jako investiční příležitost pro Česko

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Firmy, které mají pravidelné transakce, do nichž jsou zapojeni dodavatelé nebo zákazníci z Velké Británie, musí dát Brexit na první místo ve svém seznamu priorit a vyhotovit vlastní plán přípravy na Brexit. Po aktuálním vítězství premiéra Borise Johnsona v předčasných volbách se zdá, že odchodu Británie z Evropské unie nestojí nic v cestě a uskuteční se 31. ledna 2020. Jeho úkolem bude nyní vyjednat dohodu, která upraví podobu odchodu Velké Británie z Evropské unie.

 

České zboží na britském trhu. Bude prodejné i po případném uvalení cel? 

Pro firmy bude klíčové, jak bude dál probíhat vzájemný obchod. Zásadní jsou například cla a kvóty na dovoz zboží mezi unií a Spojeným královstvím, které je pro české firmy čtvrtou až pátou nejdůležitější exportní destinací. Každý podnik bude muset posoudit důsledky Brexitu na činnost individuálně a nastavit si vlastní plán přípravy. S ohledem na politickou nejistotu po ukončení tzv. přechodného období musí firmy zkontrolovat možný dopad cel na dovoz i vývoz zboží, a to bez ohledu na to, zda cla budou uvalena, či ne. Podniky si musí položit otázku, jestli jejich výrobky v současném formátu budou prodejné na britském trhu i po uložení dovozního cla a předem si připravit různé scénáře obchodní politiky. Nejvýznamnější exportní položky českých firem jsou motorová vozidla a traktory. Česko je pro britské firmy z hlediska objemu exportu 29. největším trhem. Podobný prověřovací postup by měl platit i pro DPH. Přechodné období má platit do konce roku 2020, je ale možné, že bude prodlouženo.

 

Brexit jako investiční příležitost pro Česko. Jak může z odchodu Británie profitovat?

V souvislosti s Brexitem mnoho zahraničních firem plánuje opustit britské ostrovy a Česko má jedinečnou možnost tyto firmy přilákat. Británie je silná ve strojírenství, automobilovém průmyslu, leteckém průmyslu a farmacii. Minimálně v prvních třech oblastech může Česko nabídnout kvalifikovanou pracovní sílu, zázemí a zkušenosti. Vstup nových zahraničních firem, příchod bohatých zahraničních pracovníků a tím pádem i zvýšení spotřeby mohou české ekonomice pouze pomoct. Tím, že se nám podaří nalákat zahraniční firmy a její pracovníky, získáme obrovské prostředky do státního rozpočtu, tedy i sociálního systému.

 

Komentuje Martin Houska z poradenské společnosti Moore Stephens

Zdroj:Radek Václavík, Botticelli
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Brexit: nekončící jednání

Ilustrativní obrázek

Měsíčník EU aktualit - Brexit

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář k dnešnímu formálnímu brexituČti více
Ilustrativní obrázek

Akcie rostou po Trumpově náznaku hladkého předání moci Bidenovi

Ilustrativní obrázek

Německý index DAX se v září příštího roku rozšíří o 10 členů

Ilustrativní obrázek

Německá burza po otevření posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy rostly, posilovala především Jižní Korea po datech z obchodu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.