RBNZ je zatím v klidu, ale snížení sazeb je na spadnutí

27.09.2016 07:42 | fa ra | Diskuze

Minulý čtvrtek nechala Novozélandská rezervní banka oficiální sazbu nezměněnou na rekordně nízkých 2%, ale přidala varování, že „bude potřeba další uvolňování, aby se zajistila úroveň inflace poblíž středu cílového pásma“.

Foto: Public Domain

Naneštěstí pro guvernéra Wheelera toto prohlášení zcela zastínilo zasedání FOMC, trhy se soustředily na analýzu vyhlášení Fedu a snahu pochopit vystoupení Janet Yellenové na tiskové konferenci, aby odhadly načasování dalšího zvýšení amerických sazeb.

Lepší výhled

Novozélandský dolar se po zveřejnění mírně pohnul. Umírněnou reakci kiwi (NZD) lze ale také přičíst oznámení solidního zisku Froterry. Nadnárodní mlékárenská společnost oznámila roční zisk 834 milionů dolarů, což je 65% hodnoty z loňska, v roce 2016 bude vyplácet 3,90 dolaru za kilogram mléka a dividendu 40 centů za akcii. Zvýšila také výhled výkupní ceny mléka na příští rok na 5,25 dolaru za kilogram.

Ze širšího pohledu si novozélandská ekonomika vedla ve druhém čtvrtletí celkem dobře, i když HDP za tu dobu rostl pod dohodnutou hodnotou, vykázal mezičtvrtletně 0,9% proti mediánu výhledu 1,1%. Co se týče inflace, hlavní CPI byl hluboko pod cílovým pásmem 2% +/- 1%, zatímco ceny na trhu s bydlením zůstávají pod vzestupným tlakem, protože imigrace a domácí růst zůstávají solidní. RBNZ má tedy jen jeden problém: inflaci. Přesněji obchodovatelnou inflaci. Očekáváme proto, že Graeme Wheeler na listopadovém zasedání sníží OCR na 1,75%, aby devalvoval novozélandský dolar. Ten od srpnového zasedání posílil o více než 2%, což je výrazně nad výhledem.

Naneštěstí pro RBNZ slabé globální podmínky a nízké úrokové sazby budou i nadále přitahovat investory po celém světě, což podpoří poptávku po kiwi (NZD).

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.