RBNZ chce oslabit kiwi

08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Minulý týden se očekávalo rozhodnutí některých centrálních bank. Mezi nimi Novozélandská rezervní banka oznámila minulý čtvrtek rozhodnutí o úrokové sazbě. Sazby zůstanou zatím beze změny na 2,25%. V současnosti jsou novozélandské sazby nejvyšší v zemích G10, mezi nimiž mají dva státy (Švýcarsko a Japonsko) sazby záporné.

Foto: Public Domain

Na březnovém zasedání centrální banka zaskočila finanční trhy snížením sazeb na 2,25% (rekordní minimum). RBNZ v obavách z globálního ekonomického výhledu raději oslabila měnu. Po několika měsících nelze říci, jestli se globální podmínky do konce roku zlepší. Index Baltic Dry, ekonomický ukazatel naznačující odhad ceny dopravy surovin po moři, se blíží rekordním minimům, kterých dosáhl v únoru. V současnosti je hodnota tohoto indexu 610, zatímco před čtyřmi měsíci to bylo 290. Odráží to oslabení globální ekonomiky a především slabší průmyslovou poptávku. Myslíme si, že odraz komodit není dostatečný a jsme přesvědčeni, že tyto globální ekonomické podmínky letos zatíží výnosy Nového Zélandu.

Základní ekonomické ukazatele novozélandské ekonomiky míří na slabou stranu. Inflace je střednědobě pod cílovým pásmem 1% až 3% a meziročně se pohybuje na 0,4%. Nemyslíme si, že přes odraz cen komodit by inflace během příštího roku stoupla, ačkoli tento odraz poskytuje zemi alespoň částečnou úlevu v oblasti výnosů. Kiwi (NZD) by díky zvýšeným ziskům mohl posílit a přidat negativní tlak na inflaci. To by jistě vedlo RBNZ letos k dalšímu snižování sazeb.

Klíčový problém, s nímž se RBNZ bude muset vypořádat, je bublina spojená s bydlením, kterou nechce proti vlastní vůli přiživovat, což je patrné především v Auklandu. Bohužel ale pokračuje globální měnová válka (umírněný postoj je nyní běžný) a Nový Zéland se na ní bohužel musí podílet. Je nutné oslabit kiwi a RBNZ má zatím prostor to provést bez přílišného dopadu na důvěryhodnost této instituce.

Swissquote

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.