Ratingová agentura vydala první investiční doporučení pro některé kryptoměny

15:16 | Ne Ro | Diskuze

Analytici z ratingové agentury Weiss Ratings vydali investiční doporučení pro virtuální měnu ether(eum) na stupni B čili "dobré" a pro bitcoin na stupni C+ čili přiměřené.

Ilustrativní obrázek
Foto: BTC Keychain

K bitcoinu zvaní analytici uvedli, že čelí velkým výzvám, plynoucím z dlouhé doby pro provedení transakce a vysokým nákladům na transakci. Z toho důvodu také neplánují své investiční doporučení pro bitcoin v dohledné době zvýšit.

Agentura Weiss Ratings dále uvedla, že jí ještě před zveřejněním svého ratingu v oblasti kryptoměn z Jižní Koreje přišly výhrůžky, že její služby budou odmítnuty. Na jihokorejských sociálních sítích se totiž v poslední době rozmnožily obavy, že by rating některých kryptoměn mohl být negativní.

Analytici z Weiss Ratings tvrdí, že jsou prvními, kdo nějaké virtuální měně vůbec nějaký rating udělil. Co se kryptoměny ether(eum) týče, považují ji dokonce za lepší než bitcoin. Udělili jí totiž investiční doporučení na B a ve svém doprovodném komentáři uvedli, že daná kryptoměna má svůj blockchain lépe přizpůsobený pro možné aktualizace, a navíc je rychlost uskutečňování transakcí vyšší. K bitcoinu analytici poznamenávají, že ačkoli bylo v poslední době dosaženo několika dílčích úspěchů, tak bitcoin dosud nepřišel s nějakým bezprostředním mechanismem, který by umožnil průběžné jednoduché vylepšování či aktualizace jeho softwarového kódu.

Je třeba také podotknout, že ani jedna ze 74 kryptoměn, jež analytici z Weiss Ratings pokryli, od nich neobdržela rating A čili "skvělé". Nejlepší rating získaly právě již zmiňovaná kryptoměna ether(eum) a taky EOS. Hodnoticí kritéria analytiků byla prý totiž opravdu přísná, což je v případě této 47 let fungující nezávislé finanční ratingové agentury už jakýmsi folklórem. Na tuto skutečnost ostatně v minulosti poukázali analytici z Barron's (v roce 2002) a The New York Times (v roce 1992), a sice, že u Weiss Rating postrádají mezi pokrytými akciemi, vzájemnými investičními fondy a dalšími investičními skupinami tituly ohodnocené na stupeň A.

Investiční doporučení, udělená analytiky Weiss Rating, se v praxi zpravidla porovnávají s ratingy, jaké témuž titulu přidělily známější agentury jako Standard & Poor's a Moody's. Agentura Weiss Ratings navíc neakceptuje finanční obnosy od firem, které posuzuje a k nimž posléze vydává rating. Tím spíše se zdá pochopitelným, že se zahraniční investoři zalekli možného negativního ratingu od Weiss Ratings u jednotlivých kryptoměn.

Navíc se podle vyjádření Weiss Ratings aktuálně počítačovým hackerům podařilo prolomit kybernetickou ochranu jejího firemního webu, což znamená, že hackeři mohli záměrně připsat na web nějaké investiční doporučení té či one kryptoměny a posléze tuto falešnou informaci rozšířit prostřednictvím sociálních sítí. Společnost Weiss Ratings na svém twitterovém účtu důrazně varovala před nepravdivými ratingy, které údajně jednotlivým kryptoměnám udělila. Současně uvedla, že se pravé ratingy kryptoměn nacházejí pouze na adrese www.weisscryptocurencyratings.com. Pravdivost ratingů z jakýchkoli jiných zdrojů společnost popírá.

Mimoto je třeba poznamenat, že aktuálně se s útoky hackerů potýkají i některé kryptoměnové burzy, které se hackeři snaží paralyzovat záplavou informací.

Pro rating jednotlivých virtuálních měn analytici z Weiss Ratings použili počítačového modelu, který kryptoměny posuzoval podle čtyř následujících kritérií:riziko, odměna, technologie a fundamentální aspekty použitelnosti a bezpečnosti. Právě důležitost posledního hodnoticího kritéria zdůraznil na CNBC zakladatel společnosti dr. Weiss. Weiss má doktorát z Columbia University a společnost založil v roce 1971 pod názvem Weiss Research. Předtím působil v otcově firmě, vydávající investiční newslettery. Weissova společnost pak udělovala bezpečnostní ratingy bankám, spořitelnám a pojišťovnám.

Hlavní investor kryptoměnové investiční firmy BlockTower Capital, Ari Paul, je přesvědčen o tom, že udělení prvních investičních doporučení některým kryptoměnám je důkazem pokračujícího všeobecného prosazování virtuálních měn, jejich postupné institucionalizace a "zdraví". Rating udělený bitcoinu nicméně Paul považuje za nepochopení jádrové hodnoty kryptoměny za současného přeceňování transakčních kapacit a naopak podceňování stability protokolu, bezpečnosti a decentralizace. Inu, pohled na bitcoin se může jak vidno různit, což je dobře.

Každopádně, bitcoin je momentálně největší virtuální měnou na světě podle své tržní kapitalizace. Jeho současná, stále se měnící hodnota, se zhruba řečeno pohybuje kolem úrovně 11 tisíc USD. Druhou největší tržní kapitalizací se může pochlubit ethereum, které se obchoduje zhruba kolem úrovně 1 tisíc USD. Střední hodnota poplatku za bitcoinovou transakci byla několik posledních týdnů větší než 10 USD. V úterý nicméně klesla na 5 USD, podle údajů z Bitinfocharts. Střední hodnota poplatku za ethereovou transakci činila v úterý 0,85 USD. Blockchainová technologie, stojící za ethereem, se od té bitcoinové liší. Developeři etherea například mohou dělat aplikace v rámci sítě etherea - developeři bitcoinu nikoli.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Bitcoin se dostává do puberty. Dnes slaví desáté narozeniny

Ilustrativní obrázek

Expobank obchodující s Bitcoinem vzbuzuje smíšené reakce

Ilustrativní obrázek

Trable výrobců grafických karet kvůli kryptoměnám

Ilustrativní obrázek

Expobank CZ spouští první bankovní účet v Evropě s možností obchodovat s Bitcoiny či investovat do start-upů

Ilustrativní obrázek

The Wall Street Journal spustil vlastní kryptoměnu, Bitcoin zažívá „únavu z prodeje“ a Gemini vytvořila první zcela regulovanou kryptoměnu

Ilustrativní obrázek

Jak vidí instituce a retail aktuálně kryptosvět?Čti více
Ilustrativní obrázek

Akcie společnosti Nordstrom oslabují po slabých tržbách během zimních svátků

Ilustrativní obrázek

Pražská burza slušně posílila díky bankovnímu sektoru

Ilustrativní obrázek

Letecká společnost United Continental překonala ve 4Q odhady

Ilustrativní obrázek

Akcie společnosti Snap klesají v předburzovní fázi o více než 8 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 16.1.2019

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.