Ranní zprávu z finančního trhu 9.12.2015

09:17 | Redakce W4T | Diskuze

Přehled hlavních událostí včerejšího dne v kostce.

Foto: Public Domain
  • Nálada malých a středních podniků ve Spojených státech (NFIB Small Business Optimism) poklesla na 94,8 bodů (konsenzus 96,4 bodu). Počet aktuálně otevřených pracovních pozic podle statistiky JOLTS Job Openings činil 5 383 (konsenzus 5500 tis.)
  • Růst HDP v eurozóně v Q3 15 byl potvrzen na úrovni 0,3 % q/q a 1,6 % y/y, v souladu s tržním očekáváním.
  • Česká nezaměstnanost v listopadu stagnovala na 5,9 %. V Maďarsku spotřebitelské ceny v listopadu meziměsíčně stagnovaly (konsenzus 0,2 % m/m), v meziročním vyjádření vzrostly o 0,5 % (konsenzus 0,7 % y/y). Průmyslová produkce stoupla o 12,7 % y/y (konsenzus 8,7 % y/y).

 

Euru by pozitivní nálada mohla vydržet.

Během včerejšího obchodování si kurz eura vůči dolaru na své konto připsal 0,4 %, když posílil na 1,088 USD/EUR. V posilujícím trendu pokračoval i během asijské seance, takže dnes ráno kurz otevírá lehce nad hladinou 1,09 USD/EUR.

Ve Spojených státech i eurozóně je dnes kalendář ekonomických událostí prakticky prázdný. Ve Spojených státech bude zveřejněn pouze vývoj velkoobchodních zásob, které by po předchozím růstu o 0,5 % m/m měly stagnovat. Zajímavějších dat se dočkáme až v pátek, kdy budou zveřejněny listopadové maloobchodní tržby. Ty by měly podpořit očekávání, že Fed zvýší úrokové sazby již příští týden. Z bankéřů Evropské centrální banky dnes vystoupí Lautenschlaeger a Nowotny. Po zasedání ECB, které proběhlo minulý týden, však jejich vystoupení pravděpodobně mnoho nových impulsů nepřinesou. Dnes by tedy euru pozitivní nálada mohla ještě vydržet.

 

České spotřebitelské ceny pravděpodobně meziměsíčně poklesnou

Kurz koruny se včera držel v extrémně úzkém pásmu necelých dvou haléřů (27,02 – 27,04 CZK/EUR). Česká míra nezaměstnanosti nepřekvapila, když v listopadu stagnovala na úrovni 5,9 %, přičemž větší překvapení nepřinesla ani data zveřejněná v zahraničí. Regionální měny měly tendenci spíše ztrácet. Maďarský forint si v reakci na nižší než očekávanou listopadovou inflaci odepsal 0,4 %, když oslabil na 314,3 HUF/EUR. O něco lépe se vedlo polskému zlotému, který během úterního obchodování ztratil 0,3 % (na 4,3 PLN/EUR).

 

V regionu bude dnes zveřejněna pouze česká inflace.

Podle našeho odhadu spotřebitelské ceny v listopadu pravděpodobně o 0,2 % meziměsíčně poklesly. Důvodem je pokračující propad cen mléčných výrobků, ke kterému dochází kvůli zrušení mléčných kvót v EU, přičemž směrem dolů se posunuly i ceny pohonných hmot. V meziročním vyjádření by díky nižší statistické základně měla inflace jednu desetinu procenta přidat (na 0,3 %). Česká národní banka ve své predikci předpokládala růst cen v meziročním vyjádření o 0,6 %. 

Česká swapová výnosová křivka včera zůstala beze změny.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.