Ranní zpráva z finančního trhu19.11.2020

08:55 | E V | Diskuze

Dohoda o brexitu by byla pozitivním překvapením.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Jednání Evropské rady je možná poslední šancí, kde půjde zamezit odchodu Británie z EU bez dohody. Projednávat se bude i postup během pandemie a související záchranný fond. Fed index výrobní aktivity z oblasti Filadelfie pravděpodobně vykáže snížení vlivem dopadu další vlny pandemie na aktivitu firem. Nicméně finanční trh má aktuálně v zádech vítr díky nadějím na rozšíření vakcíny proti COVID-19. 

 

Filadelfský Fed index by měl klesnout 

Dnešní zasedání Evropské rady má na programu jednání o koordinaci v průběhu pandemie.Probírat se bude i záchranný fond, jehož ratifikace probíhá a Maďarsko s Polskem pohrozily jeho blokací. Vetování návrhu dávají ekonomové SG malou šanci, ale zpoždění kvůli postoji těchto zemí může nastat. Dále je zde prostor pro jednání o Brexitu. Pokud by tentokrát k dohodě došlo, pak bude na její ratifikaci potřeba měsíc, z čehož vyplývá, že se jedná v podstatě o poslední šanci připravit Brexit s dohodou před tím, než na konci letošního roku vyprší přechodná lhůta. Připomínáme, že naše prognóza počítá z 80% šancí, že dohoda dosažena nebude. 

Z hlediska nových indikátorů kromě týdenních dat z trhu práce může zaujmout Filadelfský Fed index. Ten bude zajímavý z toho důvodu, že vývoj v listopadu již bude reflektovat druhou vlnu pandemie, tudíž se čeká jeho snížení. Ze stejného důvodu budou v dalším týdnu velmi sledované i ostatní předstihové indikátory v USA, ale také v Evropě. Finanční trhy sice pozitivně reagovaly na úspěšné testy vakcíny, ale dopad pandemie do ekonomiky v průběhu čtvrtého čtvrtletí je stále velmi nejistý. Na druhou stranu objev vakcíny by ještě koncem letošního roku mohl pozitivně ovlivnit nazírání firem na příští rok a tudíž investice. 

 

Pfizer nakrátko opět podpořil trhy 

Spekulace na využití vakcíny proti nemoci Covid-19 včera opět podpořily náladu na finančních trzích.Společnosti Pfizer uvedla, že jejich vakcína vykázala v závěrečné analýze třetí fáze klinických testů 95% účinnost. Firma údajně v řádu dnů požádá americké úřady o schválení vakcíny k nouzovému použití. Akciové trhy mířily do plusu, ale později opět klesaly v souvislosti s obavami z dopadu současné vlny pandemie. New York City včera z důvodu nárůstu infekcí COVID-19 uzavřel školy. Kurz EUR/USD neměl jasný směr. Česká koruna opět mírně posílila pod hladinu 26,40 CZK/EUR. Řádově podobně posilovaly i polský zlotý a maďarský forint.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 7.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 30.3.2021

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 29.3.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 26.3.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Praha otevřela lehce v záporu

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 14.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 14.4.2021

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.