Ranní zpráva z finančního trhu: Průmyslové ceny v Česku ztratily v červenci svou růstovou dynamiku

08:58 | Redakce W4T | Diskuze

Včerejší důležitá data z USA nezklamala. Dnes na ně navážou statistiky nově zahájených staveb. V Evropě nás dnes nic zajímavého nečeká. Na domácí scéně bude zveřejněn vývoj cen v primárních sektorech. Očekáváme stabilizaci cen průmyslu. 

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

V USA znovu přibývá nových staveb

Počet nově zahájených staveb v USA za červenec by měl vykázat velmi silný růst. Jednat se ale bude hlavně o korekci červnového propadu. Jinak je dnešní kalendář ze světa na zajímavá data skoupý. Sledovat ale budeme vývoj v Turecku. Zde se situace zatím uklidňuje a turecká lira postupně maže své ztráty z předchozích dnů.   

Euro se odrazilo od hladiny 1,130 USD/EUR

Statistika maloobchodních tržeb z USA za červenec překvapila vyšším růstem, než čekal trh. Nicméně revize minulý dat pozitivní dojem vyrovnala a celkově hodnotíme včerejší údaje jako neutrální zprávu pro náš výhled dynamiky americké spotřeby. Překvapení jsme se dočkali v průmyslové výrobě. Výrazný propad výroby elektřiny a těžby v podstatě smazal celkový růst průmyslové produkce, kterou tlačil zpracovatelský sektor. Ani zde ale data úplně nezklamala.

Produktivita Američanů ve druhém čtvrtletí vyskočila, zatímco jednotkové náklady práce nečekaně poklesly. Nepředpokládáme, že by to ale byl začátek nového trendu. Jedná se spíše o výjimku a obě statistiky se v dalších čtvrtletích vrátí zpět ke svým dlouhodobým trendům. Tedy pozvolný růst produktivity a mírné zvyšování jednotkových nákladů práce.

Společná evropská měna v průběhu noci z úterý na středu výrazně ztratila a v průběhu včerejšího evropského obchodování se posunula na sovu nejslabší úroveň od loňského června 1,130 USD/EUR. Od této hladiny se však odrazila a v průběhu dnešní asijské seance se dostala až těsně pod úroveň 1,140 USD/EUR.     

České průmyslové ceny čeká stabilizace

Domácí ceny průmyslových výrobců se podle našeho odhadu po dvou měsících silného růstu v červenci zklidnily. Ropa v druhé polovině měsíce mírně zlevnila a dolů šly i ceny dalších komodit. Nicméně v meziročním vyjádření mají průmyslové ceny stále solidní dynamiku. To se nedá říct o polské jádrové inflaci. Ta zůstává i přes silný mzdový růst utlumená. Ani dnešní statistika by na tom neměla nic změnit. Polské centrální bankéře jistě nepřesvědčí, aby zvyšovali sazby dříve než ve druhé polovině příštího roku, jak předpokládá náš výhled.   

Regionální měny následují vývoj eura

Včerejšek nepřinesl z regionu žádné nové informace, středoevropské měny i přesto oslabovaly. Pravděpodobně následovaly vývoj eura proti dolaru. Koruna se tak včera dostala až na 25,81 CZK/EUR, když ztratila necelé půlprocento. Její ztráty byly oproti zlotému a forintu o něco menší. Forint i zlotý včera totiž oslabily o přibližně tři čtvrtiny procenta. V průběhu dnešní asijské seance všechny středoevropské měny, podobně jako euro, své ztráty částečně korigovaly.

Zdroj:Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.