Ranní zpráva z finančního trhu: Odklad brexitu a holubice na obou březích Atlantiku

09:26 | S L | Diskuze

Dnešní kalendář nabízí pouze stagnaci amerických průmyslových cen. Na politickém poli bude pokračovat jednání o brexitu na britské půdě.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Zásadní bude nalezení shody s tamní opozicí, a zda se Velká Británie zúčastní květnových voleb do Evropského parlamentu.

Americké ceny průmyslových výrobců stagnují

Dnešní kalendář událostí nabízí pouze americké průmyslové ceny výrobců za březen. Trh očekává stagnaci na současných hodnotách. Dále také očekáváme vystoupení viceguvernéra Fedu na výročním setkání IIF ve Washigtonu.

Holubice na obou březích Atlantiku

Jednání ECB podle očekávání nepřineslo žádné zásadní informace. Podle slov guvernéra M. Draghiho je zatím příliš brzy na oznámení detailů nového programu úvěrů pro komerční banky (tzv. TLTRO). Guvernér zároveň zmínil, že pravděpodobnost recese v eurozóně „zůstává nízká.“ V lednu však označil možnou recesi jako „nepravděpodobnou.“ Jemné nuance v komunikaci tak naznačují rostoucí nervozitu ohledně hospodářského vývoje v měnové unii. Euro reagovalo oslabením vůči dolaru o 0,15 % a v současnosti se obchoduje na úrovni 1,124.

Americká inflace v březnu podle očekávání zrychlila meziročně na 1,9 % a meziměsíčně vzrostla o 0,4 %. Po dvou měsících zpomalení se tak vrací na dosah dvouprocentního cíle centrální banky. Nicméně podle našich odhadů se na této úrovni příliš dlouho neudrží a není tak důvodem k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Slábnoucí inflační tlaky potvrzuje i jádrová inflace, která navzdory očekáváním poklesla o desetinu na 2,0 %.

Britská premiérka se dočkala schválení dalšího odložení brexitu na půdě EU o šest měsíců do 31. října. Británie však bude mít možnost odejít i dříve, což rozhodne o tom, zda se zúčastní květnových voleb do Evropského parlamentu. Novou dohodu o odkladu brexitu musí ještě schválit britský parlament, v jehož dolní komoře by měla premiérka promluvit už dnes a zároveň budou také pokračovat rozhovory s opozicí.

Ze zveřejněného zápisu z posledního jednání Fedu vyplynulo, že bankovní rada stále vnímá značnou nejistotu ohledně tamního vývoje i globálního vývoje ekonomiky, nicméně si několik členů ponechává možnost změny úrokových sazeb oběma směry vzhledem k nízké inflaci.

Německá inflace zůstává u svého původního odhadu

Německá spotřebitelská inflace se revize březnových hodnot nedočkala a zůstává

na 1,4 % y/y. Během posledních šesti měsíců tak klesla tamní inflace o celý procentní bod a je nejnižší od dubna minulého roku.

Tuzemská inflace na horní hranici tolerančního pásma

Tuzemská spotřebitelská inflace v březnu zrychlila na rovná 3 %, čímž se dostala na horní hranici tolerančního pásma. Očekávání trhu tak bylo překonáno o dvě desetiny a ČNB ve své únorové prognóze předpokládala březnovou inflaci dokonce až o tři desetiny níže. Proinflační tlaky tak zůstávají silné. Nicméně to automaticky neznamená, že sazby se budou v květnu zvyšovat. Rozhodující bude, jestli se alespoň trochu podaří rozptýlit nejistotu ohledně vnějšího prostředí. Očekáváme, že se inflace ještě v dubnu udrží poblíž tří procent a následně začne zpomalovat. Koruna na zveřejnění reagovala mírným posílením. Celý komentář k inflaci naleznete zde: http://bit.ly/2G7pYgh.

Člen bankovní rady O. Dědek ve včerejším vystoupení zmínil, že březnová inflace pro něj není „alarmující“. Zároveň opět řekl, že rostoucí externí rizika ho vedou k opatrnosti při dalším zvyšování úrokových sazeb. Koruna na prohlášení prozatím neměla čas reagovat a v současnosti se obchoduje na úrovni 25,594 CZK/EUR.

Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných nohách

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 24.2.2021

Ilustrativní obrázek

Eurozóna - průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 18.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 17.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 16.2.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporných číslech

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v poklesu, výnosy japonských dluhopisů nejvýše od roku 2016

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v lehkém plusu, Bayer reportoval horší než očekávané 4Q a snížení dividendy

Ilustrativní obrázek

Asijským akciím se dnes dařilo

Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, Hong Kong ztratil téměř 3 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.