Ranní zpráva z finančního trhu: Německá vládní krize (snad) zažehnána

08:47 | Redakce W4T | Diskuze

Včerejší vývoj na finančních trzích byl poznamenán vážnou roztržkou mezi německou kancléřkou a ministrem vnitra ohledně otázek migrace. Večerní jednání, zdá se, přineslo řešení, které by mohlo trhy uklidnit. Ekonomický kalendář ze světa i z regionu je dnes relativně nezajímavý, dnešní data nemají potenciál finanční trhy zásadně ovlivnit.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Evropští maloobchodníci cítí zlepšující se situaci na trhu práce

Růst evropské ekonomiky je dílem domácí poptávky. Zlepšující se situace na trhu práce v podobě zvyšující se zaměstnanosti i mezd se projevuje v ochotě domácností zvyšovat spotřebu. A to je vidět v tržbách maloobchodníků. A květnová data to jenom potvrdí. 

Euro na úvod týdne opět pod tlakem

Společná evropská měna se včera vůči dolaru opět ocitla pod výprodejním tlakem, když kurz v průběhu americké seance atakoval hladinu 1,160 USD/EUR. Euro opět doplatilo na geopolitiku a rozhádanou německou vládu. Včera večer se německá kancléřka a ministr vnitra nakonec dohodli na kompromisním řešení ohledně migrace a německá vládní krize je zažehnána. Euro tak zahajuje dnešní evropskou seanci kolem hladiny 1,163 USD/EUR. Otázka jenom je, na jak dlouho se situaci podařilo uklidnit. Všichni pamatujme situaci před zhruba týdnem, kdy optimismus ohledně vyřešení migrační krize netrval ani jeden den.

Utažený trh práce v Maďarsku podporuje spotřebu domácností

Středoevropský ekonomický kalendář je dnes chudý. Publikována budou pouze nezajímavá maďarská data. U dubnových čísel zahraničního obchodu se jedná o finální čísla, květnové maloobchodní tržby budou i nadále odrážet sílu spotřebitelské poptávky. Tu stimuluje rekordně nízká nezaměstnanost a dvouciferný růst mezd a platů.

Geopolitika netrápí jen korunu

Ani s novým týdnem se koruna nedostala ze zajetí výprodejních tlaků, které postihují celý region. Naopak ve srovnání s jejími protějšky je nutné konstatovat, že je mnohem úspěšnější. Zatímco polský zlotý včera oslabil na nejnižší hodnotu za poslední rok a půl, maďarský forint je dokonce vůči euru nejslabší v historii. To česká koruna atakuje „pouze“ devítiměsíční minima. Během včerejší evropské seance kurz několikrát testoval hladinu 26,05 CZK/EUR. Během amerického obchodování se kurz dokonce vyšplhal k 26,13 CZK/EUR. Regionálním měnám nesvědčí turbulence na německé politické scéně, kde se kancléřka Merkelová dostává do stále těžší pozice. Obecně pak měnám rozvíjejících se trhů neprospívá eskalace obchodních válek ze strany amerického prezidenta D. Trumpa.

Kvůli nepříznivým externím faktorům tak koruna nebyla schopna ocenit včerejší solidní statistiky. Průmyslový PMI zaznamenal za červen nečekané zlepšení, když trh se naopak obával poklesu. Za lepší náladou českých průmyslníků stojí to, že se jim navzdory obchodním válkám ve světě plní objednávkové knihy, svou roli zřejmě sehrává i slabší koruna. Dobrou výkonnost české ekonomiky potvrdila i příjmová strana státního rozpočtu. Výdajová ale roste ještě rychleji. Celkově tak první pololetí končí státní rozpočet se schodkem, vloni byl naopak za stejné období vykázán přebytek. 

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Německá ekonomika prochází oživením

Ilustrativní obrázek

Americký trh práce zůstává stabilní, Sentix ukazuje na růst důvěry investorů

Ilustrativní obrázek

ECB ponechá sazby beze změny, možná poodhalí detaily o zvyšování sazeb

Ilustrativní obrázek

EMU: PMI zrcadlí pokračující rizika, Německo naopak zrychlilo

Ilustrativní obrázek

Bližší pohled na inflaci v eurozóně za červen 2018

Ilustrativní obrázek

Evropská komise snížila odhad růstu HDP v EMU i v EU z 2,3 % na 2,1 %Čti více
Ilustrativní obrázek

Henkel po oznámení výsledků a zhoršení výhledu oslabuje

Ilustrativní obrázek

Společnost Fidelity Investments významně zvýšila podíl v GE

Ilustrativní obrázek

Berkshire zvýšila v Q2 podíly v Apple, US Bank, Teva, BNY Mellon a Delta

Ilustrativní obrázek

KB: Avast (Koupit, 12m = 342 GBp) - První polovina roku bude ve znamení poakvizičního růstu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled. Sedm poklesů v řadě by mohl být konečnou

Ilustrativní obrázek

Vybrané body z dnešního konferenčního hovoru s managementem Kofoly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.