Ranní zpráva z finančního trhu: Indikátory důvěry se stabilizují

10:10 | E V | Diskuze

Indikátory důvěry se stabilizují

Po včerejším německém ZEW indexu nás dnes čekají indikátory důvěry z oblasti francouzského průmyslu. Ty by se měly již stabilizovat a v následujících měsících začít růst. V regionu je kalendář událostí prázdný. Koruna bude vstřebávat vyjádření Tomáše Holuba, že by pauza ve zvyšování sazeb mohla pokračovat.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Důvěra ve francouzskou ekonomiku nachází pevnou půdu pod nohama

Francouzská podnikatelská důvěra by se měla v lednu udržet na své prosincové úrovni, tedy 0,2 směrodatné odchylky nad svým dlouhodobým trendem. Po sérii propadů, kterých jsme byli svědky v loňském roce, by měla začít postupně růst. Nasvědčuje tomu silný trh práce, oživení v automobilovém průmyslu, růst firemních investic, slabší euro i vyšší reálné disponibilní příjmy domácností. Lednová spotřebitelská důvěra na úrovni 103 bodů by byla konzistentní s růstem francouzské ekonomiky v Q1 19 o 0,4 % q/q, což je i v souladu s naším odhadem.

Nálada německých investorů se lepší

Německý Zew index ve složce očekávání dopadl včera lépe, než se čekalo. Indikátor se tak zlepšoval již třetí měsíc v řadě. Podle prezidenta ZEW institutu, investoři do svých očekávání riziko brexitu a ekonomického zpomalení v Číně zahrnuli již v loňském roce. Zároveň doufají, že po turbulentním roce 2018 se budou růstové vyhlídky Německa opět stabilizovat. Euro však optimismus německých investorů nesdílelo a naopak během dne ztratilo 0,2 % na 1,136 USD/EUR.

Regionální trhy pokračují v zimním spánku

Česká koruna se včera pohybovala ve čtyřhaléřovém pásmu 25,58-25,62 CZK/EUR. Americké trhy byly po prodlouženém víkendu již otevřené, na regionálních trzích to však s aktivitou vypadalo tak, jako kdyby prodloužený víkend stále pokračoval. Ve srovnání s předchozím dnem koruna vůči euru ztratila 0,1 %. Z dat byly zveřejněny pouze polské maloobchodní tržby, které za očekáváním výrazně zaostaly. Z polských centrálních bankéřů včera vystoupil Eugeniusz Gatnar. Ten prohlásil, že vzhledem k výrazné míře nejistoty si umí představit obě varianty, tedy že úrokové sazby letos zůstanou beze změny i to, že budou zvýšeny. Zvýšení by však podle jeho slov přicházelo v úvahu až v H2 19, kdy inflace dosáhne inflačního cíle. To je i v souladu s naší prognózou, kdy první růst polské klíčové sazby (v současné době na úrovni 1,5 %) očekáváme letos v listopadu. Polský zlotý byl tak včera jedinou měnou z regionu, která si připsala zisky (+0,1 % na 4,282 PLN/EUR).

V  Hospodářských novinách byl dnes zveřejněn rozhovor se členem bankovní rady Tomášem Holubem. Ten řekl, že si dovede představit, že by pauza ve zvyšování sazeb, kterou si centrální bankéři dali v prosinci, mohla pokračovat. Mohlo by to podle jeho slov trvat klidně dvě tři zasedání v řadě, než ČNB k dalšímu zvýšení sazeb opět přistoupí. My se domníváme, že se v únoru nakonec v bankovní radě pro zvýšení sazeb najde dostatečný počet hlasů.

Zdroj:Jana Steckerová, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 7.5.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 16.4.2019

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu: Maloobchodní tržby v zámoří chytly na konci prvního čtvrtletí svěží vítr

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 4.4.2019

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Koruna není hvězdou regionuČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Německý DAX pod nulou

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá středeční seanci růstem o 0,93%.

Ilustrativní obrázek

Asijsko-Pacifické indexy se obchodovaly smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.