Ranní zpráva z finančního trhu: Americká výnosová křivka přivolává recesi

09:05 | E V | Diskuze

Tuzemský trh práce vykáže poprvé v tomto roce nárůst podílu nezaměstnaných z důvodů sezónních pohybů.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Uvolnění trhu však přichází jen pozvolna. Maďarská inflace meziročně stagnuje na současných hodnotách. Čínský zahraniční obchod nadále odolává většímu dopadu amerických cel. Trhy se však obávají další eskalace obchodních válek a vyprodávají riziková aktiva. To dopadá jak na globální akciové trhy, tak i na regionální měny.

Největší signál americké recese od roku 2007

Včerejší americké obchodování začínalo opět výrazně níže, než den předtím. Výprodeje se dotkly i dolaru a měn regionu. Naopak se dařilo tradičním aktivům bezpečných přístavů. Výnosy státních dluhopisů opět prohloubily svá současná minima. Pod vlivem nervozity z další eskalace obchodních válek a zpomalení globální ekonomiky. Rozdíl mezi výnosem tříměsíční pokladniční poukázky americké vlády a desetiletým dluhopisem se dostal v průběhu včerejšího dne na nejvíce zápornou hodnotu od roku 2007. Tento rozdíl přitom mnozí investoři považují za indikátor přicházející recese. V závěru amerického obchodování se pak situace stabilizovala.

Čínský zahraniční obchod skončil v červenci v přebytku 45 mld. USD. Navzdory očekáváním export meziročně vzrostl o 3,3 % a import nepoklesl tak silně, jak trh předpokládal. Hlavní pozornost však měla bilance obchodu s USA, kvůli které se vede současní obchodní spor mezi oběma zeměmi. Celkově přebytek vůči USA vzrostl o 11,1 % za prvních sedm měsíců roku. Omezení zavedená ze strany Spojených států se tak stále míjí účinkem, nicméně předpokládáme, že jejich dopad se dříve či později projeví vzhledem k předzásobení firem.

Německo opět na hraně recese

Průmyslová výroba v Německu v červnu oproti květnu klesla o 1,5 %, což představuje prohloubení meziročního poklesu na -5,2 % z předchozích -3,7. Zveřejněná data tak nasvědčují růstu HDP ve druhém čtvrtletí o 0,1 % s rizikem směrem dolů. To umocňuje i pokles PMI v sektoru služeb, které doposavad bránil propadu německé ekonomiky. Oficiální čísla za celou ekonomiku se dozvíme v polovině měsíce.

Nezaměstnanost pod vlivem sezónnosti vzrostla

Podíl nezaměstnaných v červenci poprvé v tomto roce vzrostl. Důvodem je hlavně sezónní příliv absolventů na trh práce. Ten začíná vykazovat známky uvolnění, které je však jen pozvolné a v nejbližší době nevyřeší problém nedostatku pracovní síly. 

Koruna pod tlakem globálního výprodeje

Tuzemské maloobchodní tržby bez započtení automobilového sektorů v červnu vzrostly meziročně o 4,6 %. Výsledek tak předčil očekávání trhu a dosáhl průměru tohoto roku. Při započtení prodejů aut vzrostl meziročně pouze o 0,2 %. Slábnutí automobilového sektoru se tak projevuje napříč červnovými statistikami včetně průmyslové produkce a zahraničního obchodu.

Koruna na zveřejnění nereagovala a až v průběhu dne lehce posilovala. V závěru dne se však svezla na vlně globálního oslabení rozvíjejících se měn a dnes ráno se obchoduje na úrovni 25,77 CZK/EUR.

Zdroj:František Táborský, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 10.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 6.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 28.1.2020

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 27.1.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 23.1.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 21.1.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně oslabují na pozadí obav z rychlého rozšíření koronaviru mimo Čínu

Ilustrativní obrázek

Americké indexy dnes klesly, S&P o 0,38%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.