Ranní zpráva z finančního trhu 9.12.2020

08:55 | E V | Diskuze

Situace na americkém trhu práce se zhoršuje.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Kalendář je tentokrát poloprázdný. Ve Spojených státech by pozornost mohla přitáhnout statistika z trhu práce (JOLTS Jobs Openings). Po zklamání, které v pátek přinesl klíčový indikátor (Nonfarm Payrolls) budou jakékoli další informace o počtu volných pracovních míst v ekonomice ostře sledované. Na domácí půdě je kalendář prázdný. Před čtvrtečním zahájením mediální karantény, by vodu mohl zčeřit některý z českých centrálních bankéřů. Většina z nich se ale již k situaci vyjádřila. Koruna má podle našeho názoru ještě prostor k mírnému posilování, pokud ovšem opět nezasáhne faktor Covid-19. 

 

Kalendář je poloprázdný

Dnes zveřejněná data jsou spíše druhořadého významu. Ve Spojených státech to bude informace o počtu volných pracovních pozic. Ten bude ve srovnání se zářím mírně nižší. Německá bilance zahraničního obchodu za říjen, která byla zveřejněna dnes ráno, vykázala další slušný přebytek (19,4 mld. EUR). Pomáhá k tomu oživená zahraniční poptávka, především na asijských trzích. Na to, aby německá ekonomika v Q4 ale neskončila v záporu, to nejspíš stačit nebude. Náš odhad počítá s poklesem HDP o 1,7 % q/q.

 

Koruna si připisuje zisky, zastavit jí může Covid-19

Z centrálních bankéřů včera rozhovor pro MF Dnes poskytl Marek Mora a pro agenturu Reuters Vojtěch Benda. Zajímavá byla odpověď Marka Mory na otázku, kdy by ČNB přistoupila k použití nekonvenčních nástrojů. Podle jeho vyjádření by to bylo tehdy, pokud by prognóza ČNB alespoň dvakrát za sebou ukazovala, že je třeba úrokové sazby snižovat výrazně do záporu, aby se inflaci podařilo udržet na cíli. Dále ale doplnil, že je otázka, jak moc do záporu by sazby musely jít a na jak dlouho. Takto explicitně se ČNB zatím k podmínkám využití nekonvenčních nástrojů nevyjádřila. Rozhovor Vojtěcha Bendy se nesl spíše v jestřábím tónu. Data z reálné ekonomiky posouvají podle jeho slov bilanci rizik spíše proinflačním směrem oproti základnímu scénáři prognózy. Dodal ale, že bankovní rada bude podle jeho názoru se zpřísňováním měnové politiky velmi opatrná a bude čekat na silný signál, že se ekonomika nachází za bodem obratu.

Indikátory průmyslové výroby i zahraničního obchodu za říjen předčily očekávání. Obě statistiky pozitivně ovlivnil především automobilový průmysl. Výroba automobilů byla meziročně o 14 % vyšší, což se odrazilo na tempu růstu průmyslové výroby (1,3 % y/y po sezónním očištění) i vysokém přebytku bilance motorových vozidel (meziročně +7,7 mld. CZK). Celkově tak přebytek zahraničního obchodu za říjen dosáhl vysokých 33,4 mld. CZK. 

Korunu data pozitivně naladila a tak se opět vydala směrem k silnějším úrovním. Za celý den si připsala 0,4 % a posunula se na 26,39 CZK/EUR. Mírné zisky by si mohla připisovat i v následujících dnech (směrem ke 26,20 CZK/EUR), pokud jí ovšem nezastaví opětovné zhoršování pandemické situace. Mírně dnes posiloval i polský zlotý (+0,2 % na 4,462 PLN/EUR). Pouze maďarský forint zůstal ve srovnání s pondělním obchodováním beze změny (359,8 HUF/EUR).

Lehce posilovala i společná evropská měna (+0,1 % na 1,212 USD/EUR). Důvody k optimismu jí mohl dodat německý ZEW index, který ve složce očekávání výrazně předčil tržní očekávání a posunul se z říjnových 39 na 55 bodů. Podle vyjádření prezidenta institutu vlila investorům krev do žil naděje na vakcínu proti Covid-19. Prostor pro další posilování eura vidíme už ale jako limitovaný. V příštím roce by si však společná evropská měna měla připisovat další zisky (směrem k 1,27 USD/EUR na konci příštího roku).

Zdroj:Jana Steckerová - Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 26.2.2021

Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných nohách

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 24.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 23.2.2021

Ilustrativní obrázek

Pozice „interim manažer“ se v Čechách začíná ustalovatČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporných číslech

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 26.2.2021

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v poklesu, výnosy japonských dluhopisů nejvýše od roku 2016

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 26.2.2021

Ilustrativní obrázek

Česká zbrojovka vydává dluhopisy na financování akvizice Coltu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.