Ranní zpráva z finančního trhu 8.1.2021

09:02 | E V | Diskuze

Tvorba nových pracovních míst v USA klesne.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Data z amerického trhu práce vykáží citelné zhoršení v důsledku pandemie. Výrobní sektor v Německu by mohl ukázat další příznivá čísla. Průmyslová výroba v ČR by měla zaznamenat expanzi, i když oproti předchozím měsícům pomalejším tempem. Záznam z jednání ČNB korunu asi neovlivní, přičemž současná vlna pandemie může její posilování brzdit. 

Ostře sledovaná data z amerického trhu práce z konce loňského roku vykáží zhoršení dané nepříznivou pandemickou situací. To je indikováno týdenními žádostmi o podporu v nezaměstnanosti i reportem ADP a v poslední řadě i subindexem zaměstnanosti včera zveřejněného ISM indexu v oblasti služeb. Analytici SG vidí oproti trhu šanci na lepší výsledek, ovšem jak je známo, data o nově vytvořených pracovních místech v USA jsou významně proměnlivá a mají potenciál překvapit oběma směry. V Evropě budeme sledovat zejména údaje o vývoji průmyslové produkce v Německu za listopad. Předstihové indikátory a vývoj průmyslových objednávek indikují šanci na expanzi. 

I v případě ČR počítáme se slušným výsledkem průmyslové výroby, ačkoliv je zde riziko horšího výsledku s ohledem na slabší produkci aut. Oproti předchozím měsícům proto čekáme zpomalení meziměsíční expanze průmyslové výroby. Pro bližší informace o měsíčních odhadech KB viz report zde https://bit.ly/3q2D9V3. Závěrečné čtení HDP ČR za třetí čtvrtletí bude zajímavé z pohledu analytiků, ale pro finanční trh těžko dodá významnější impuls. Záznam z minulého zasedání ČNB poodhalí postoje členů bankovní rady, ale významnější reakci trhu nečekáme. Peněžní trh v horizontu jednoho roku stále počítá s jedním zvýšením hlavní úrokové sazby ČNB, ale tato pravděpodobnost se od počátku roku mírně snižuje. Od koruny sice pro letošek čekáme posílení k úrovni 25,50 CZK/EUR, nicméně v blízkém období ji může v „rozletu“ výrazně omezit relativně špatný vývoj pandemie. 

 

Finanční trh surfuje na vlně optimismu 

Americký Kongres potvrdil vítězství Joe Bidena v presidentských volbách. Donald Trump slíbil v den Bidenovy inaugurace 20. ledna hladké předání moci. Trump ve čtvrtek v noci prostřednictvím videohovoru v situaci silného tlaku na jeho rezignaci odsoudil útok na americký Kapitol. Uklidňující se situace a rostoucí spekulace na dodatečný fiskální stimul v souvislosti s těsnou převahou Demokratů v Kongresu finančním trhům prospívá, jak dosvědčují rostoucí akciové trhy. Dolar včera zkorigoval své oslabení vůči euru z předchozích dvou dnů. 

Pozitivní náladu finančního trhu včera nezkazila ani zveřejňovaná data. Hned ráno byl publikován vysoký nárůst průmyslových objednávek v Německu za listopad následovaný údajem o zlepšení ekonomické důvěry v Eurozóně za prosinec. V USA by zveřejněn oproti odhadům menší počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti. A k završení dobrých zpráv pozitivně překvapil index nákupních manažerů ISM z oblasti služeb USA za prosinec. Ten vykázal nečekaný růst na úroveň 57,2 bodu díky růstu obchodní aktivity a objednávek, když se naopak čekal jeho pokles. Úroveň indexu je tak blízko zářijových hodnot. 

České koruně se v prostředí příznivého globálního sentimentu během včerejška dařilo posílit k hladině 26,13 CZK/EUR, nicméně tyto zisky neudržela a oslabila zpět nad hladinu 26,20 CZK/EUR. To, co koruně v dalším posílení může citelně bránit, je relativně špatná domácí epidemická situace, která bude mít dopad do střednědobé relativní výkonosti české ekonomiky.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Plný nebo částečný úvazek?

Ilustrativní obrázek

Stanou se IT firmy pilířem české ekonomiky?

Ilustrativní obrázek

Tři hrozby roku 2021, které mohou ohrozit vaše finance

Ilustrativní obrázek

Jak být úspěšný v IT?

Ilustrativní obrázek

6 trendů, které budou formovat svět produktového managementu v roce 2021

Ilustrativní obrázek

K zachování zaměstnanosti napomůže existence funkčního systému dalšího vzděláváníČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v úvodu ztrácí 2 %

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela poklesem, na trhu Standard se začalo obchodovat s akciemi SAB Finance

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 28.1.2021

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely nejvíce za poslední dva měsíce

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 28.1.2021

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k třicetinásobnému zhodnocení akcií GameStop

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.