Ranní zpráva z finančního trhu 7.4.2021

09:10 | E V | Diskuze

Český maloobchod potvrdí oslabenou pozici.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Indexy nákupních manažerů ve službách eurozóny pravděpodobně podlehnou mírné revizi směrem dolů. Zápis z minulého jednání Fedu poodhalí, jak bankéři smýšlejí o nutnosti ponechat ultrauvolněnou měnovou politiku dlouhou dobu beze změny. České maloobchodní tržby za únor vykáží podobný meziroční pokles jako v lednu. Polsko ponechá nastavení měnové politiky bez změny, ale tématem na jednání bude vyšší inflace.  

 

Polská centrální banka sazby nezmění 

Index nákupních manažerů z oblasti služeb eurozóny za březen dnes pravděpodobně bude revidován mírně dolů z důvodů zpřísněných protipandemických opatření ke konci měsíce. V USA bude sledován zápis z posledního jednání Fedu, na kterém se potvrdil záměr ponechat úrokové sazby beze změny za rok 2023. Ve druhé polovině roku čekáme rychlý růst ekonomiky USA a Fed by si tou dobou mohl začít připravovat půdu pro ústup z politiky kvantitativního uvolňování, se kterým počítáme již na počátek příštího roku.  

Středoevropský kalendář dnes přinese zasedání Polské centrální banky. Změna nastavení měnové politiky se všeobecně nečeká, ale zajímavá budou vyjádření i s ohledem na poslední nárůst inflace nad 3 %. V České republice bude zveřejněn výsledek maloobchodních tržeb za únor. Naše i tržní očekávání ukazuje na opětovně slabý výsledek v pásmu meziročního poklesu o 9,0 - 8,0 %. Důvodem nízkého očekávání jsou uzavřené obchody a klesající spotřebitelská důvěra. Dále dnes zveřejněná míra nezaměstnanosti za březen by standartně ze sezónních důvodů v březnu klesala, nicméně současný vývoj indikuje buď pouze minimální pokles či stagnaci.

 

Důvěra investorů roste 

Index důvěry institucionálních investorů v eurozóně Sentix většinou získává spíše méně pozornosti, nicméně jeho nárůst za duben vysoko nad odhady je pozoruhodný. Naopak míra nezaměstnanosti stagnovala na vyšší úrovni 8,3 %, zatímco se čekalo setrvání na původní nerevidované úrovni 8,1 %. V USA potěšily další údaje o vývoji trhu práce, když dle statistiky JOLTS bylo v únoru otevřeno citelně větší počet nových pracovních míst, než se čekalo. Evropské akciové tituly včera rostly, zatímco americké se po předchozím nárůstu na rekordy v průměru nepatrně klesaly. Euro včera navázalo na pondělní zisky vůči dolaru a dálo posílilo k 1,188 USD/EUR. 

 

Česká koruna se většinu včerejška pohybovala mírně nad hladinou 26,0 CZK/EUR. Zveřejnění zápisu z minulého zasedání ČNB podstatnější impuls nepřineslo. Finanční trh očekává počátek zvyšování hlavní reposazby ČNB přibližně v srpnu, my spíše v listopadu. Hlavní proměnnou ale zůstává další vývoj pandemie a potažmo imunizace obyvatelstva. S ohledem na včera ohlášené rozvolňování protipandemických opatření od příštího týdne zde bohužel vyvstává reálné riziko dalších vln pandemie.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 30.3.2021

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 29.3.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 26.3.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.